^
iOS iPadOS macOS watchOS tvOS

iOS 13.4, iPadOS 13.4, macOS 10.15.4, tvOS 13.4 watchOS 6.2 sporo nowości!

Jaromir Kopp

24 marca 2020

Po piątej becie nowych systemów nadszedł czas na ich oficjalne udostępnienie. Tym razem zmiana o jedną dziesiątą za ostatnią kropką przynosi sporo oczekiwanych i kilka zaskakujących nowości. Oto niektóre z nich.

Udostępnianie folderów w iCloud Drive

Na to czekaliśmy od czerwca ubiegłego roku. Niestety z wprowadzeniem tej funkcji, Apple miał spore problemy, bo wraz z nią chciał dokonać sporej rewolucji w obsłudze iCloud, która się nie powiodła. Na szczęście udostępnianie folderów w iCloud Drive już działa i to bardzo dobrze. Wykonuje się to tak samo, jak do tej pory udostępnianie plików. Od takich folderów uprawnione osoby mogą dodawać pliki, które zobaczymy na swoich urządzeniach. Funkcja jest dostępna w iOS, iPadOS i oczywiście w macOS.

Paczki aplikacji z macOS

Do tej pory można było łączyć w paczki pozwalające na jednorazowy zakup tej samej aplikacji w wersjach na różne systemy dostępny, był tylko dla iOS, iPadOS i tvOS oraz pośrednio watchOS. Teraz, jeżeli deweloper tak zdecyduje, do paczki będzie mógł dodać wersję dla macOS. Programy tworzone w Catalyst, czyli ten sam kod dla iPadOS i macOS „paczkę” będą oferować domyślnie, chyba że deweloper się uprze i wyłączy taką możliwość.

CarKey

To całkiem nowa funkcja, która ma pozwalać na otwieranie i uruchamianie samochodu za pomocą iPhone’a lub Apple Watch. Do komunikacji z zamkiem pojazdu wykorzystywany będzie NFC. Dodatkowo funkcja pozwoli na udostępnianie „kluczyków” do auta innym z pomocą wiadomości iMessage. Implementację tej funkcji w samochodach powinno ułatwić członkostwo Apple organizacji Car Connectivity Consortium.

CarPlay oferuje teraz więcej możliwości integracji i ułatwienia obsługi dla aplikacji służących do nawigacji. Jednak deweloperzy muszą chcieć z tego skorzystać.

Mail

Poprawiony panel narzędzi w aplikacji Mail w iOS i iPadOS. Wróciły niedostępne tak łatwo przez jakiś czas opcje oznaczania wiadomości.

OS Recovery

To funkcja, którą należy jeszcze potwierdzić, czy w finalnej wersji rzeczywiście się znalazła. Pozwoli ona na odtwarzanie systemu iOS lub iPadOS bez konieczności podłączania kablem. Wystarczy inne urządzenie w pobliżu.

TV

Udoskonalona aplikacja TV z pomijaniem czołówki i napisów końcowych. Widać, że Apple się uczy.

Apple Music

Tryb karaoke w Apple Music, czyli synchroniczne teksty piosenek w macOS.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (6)
L

6 komentarzy

 1. Jaro

  Przeczytane dziękuje !

  Odpowiedz
 2. rudybrunet_94

  Zrobiłem aktualizację macOS do 10.15.4 i powiem Wam, weto jakiś żart. Mój MacBook tak się zacina i klamkuje animacje, że szok. Szukam właśnie jakiegoś poradnika, jak cofnąć tą aktualizację o ile się dam.

  Odpowiedz
  • rudybrunet_94

   Już wszytko jest ok. Nie wiem dlaczego tak strasznie beznadziejnie to działało, ale jest juz ok. A sama wersja 10.15.4 nie przysparza mi już problemów.

   Odpowiedz
   • Wojtek

    Mnie się mysz i klawiatura na bt ścinają. Tak było przez jakiś czas na betach, ale po kilku dniach przeszło. Może kwestia obciążenia systemu po aktualizacji?

    Czekałem też po betach na iOS i iPad os i nic nie było. Dziś sprawdziłem i oznaczenie jest takie jak wersji finalnej. Albo się zgapiłem albo ostatnia beta to już wersja ostateczna była?

    Odpowiedz
 3. Zwieszka

  Update do 10.15.4 przyciął mi się podczas instalacji – czarny ekran z logo apple i tekstem „Uaktualnienie potrwa kilka minut”. Biała część paska postępu to mała część początkowa – pasek nie ruszył się od ponad godziny.

  Co robić w takiej sytuacji – ubić kompa przez długie przytrzymanie powerbutton czy dalej czekać?

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *