^
Dzielenie folderu

Udostępnianie folderów powraca wraz z nowymi betami

Jaromir Kopp

6 lutego 2020

Wczorajsze bety wszystkich (z wyjątkiem HomePoda) systemów przyniosły sporo nowości. Jednak chyba powszechnie najbardziej oczekiwaną jest udostępnianie folderów.

Drugie podejście

Przypomnę, że po raz pierwszy opcja udostępniania i współdzielenia folderów w iCloud Drive, pojawiła się wraz z betami iOS 13 i spółki. Jednak, ponieważ funkcja była wprowadzona wraz z wieloma zmianami w obsłudze iCloud, które jak pamiętacie, dokonały wielkich spustoszeń u testerów, Apple szybko się z niej wycofał.

Minęło od wrześniowych premier nowych systemów kilka miesięcy i Apple znów podjął się tego tematu. Z jakim skutkiem, zobaczymy.

Udostępnianie folderów na razie działa dobrze

W pierwszych betach iOS 13.4, iPadOS 13.4 i macOS 10.15.4 można już udostępniać foldery podobnie jak w pierwszym podejściu. Należy zaznaczyć folder, w menu kontekstowym wybrać „Udostępnij” i tam „Dodaj osoby”. Czyli tak samo, jak przy obecnym udostępnianiu plików.

Osoby, którym folder udostępniamy, mogą do niego dodawać pliki i własne foldery oczywiście, jeżeli w opcjach zezwolimy na edycję. Udostępniać można też tylko do odczytu.

Dzielenie folderu iOS

Foldery udostępnione za pomocą bet mogą być obsługiwane przez posiadaczy starszych systemów za pomocą iCloud Drive na iCloud.com. Pliki do nich dodane są oczywiście widoczne na starszych systemach używanych przez udostępniającego, jednak nie ma tam informacji o dzieleniu folderów. Ta jest widoczna na betach pod postacią zmienionej ikony.

Mam nadzieje, że trzecie podejście nie będzie potrzebne, bo funkcja dzielenia folderów jest bardzo potrzebna i na razie w becie 1 działa bez zastrzeżeń.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Msnet

    Ktos cos wie na temat folderow ktorych nie mozna usunac z ostatnio usuniete?
    Juz ktoras aktualizacja a u mnie bajzel w smietniku :/