^
CarPlay

CarKey pozwoli na udostępnianie samochodu za pomocą wiadomości

Jaromir Kopp

20 lutego 2020

Jedna z nowych funkcji iOS 13.4 oraz watchOS 6.2 nazwana CarKey ma pozwalać na otwieranie, uruchamianie i zabezpieczanie samochodów. Jednak teksty pochodzące z najnowszej bety testowanych systemów pokazują, że możliwości będzie więcej.

Wyślij kluczyki wiadomością

Znalezione w betach teksty związane z CarKey wyraźnie sugerują, że za pomocą iMessages będzie można wysłać komuś cyfrowe kluczyki do auta pozwalające na czasową możliwość korzystania z niego.

„Kluczyki” da się przesłać tylko, co jest zrozumiałe w konwersacji indywidualnej, a nie grupowej. To potwierdza jeden ze znalezionych tekstów, cytowanych przez Mac Rumors.

CarKey nie jest dostępny w rozmowach grupowych. CarKey można wysyłać w rozmowach z osobami indywidualnymi.

[Właściciel pojazdu] zaprosił cię do korzystania z ich [modelu pojazdu] z możliwością odblokowywania i uruchamiania. Pozwala to na użycie iPhone’a i Apple Watch do odblokowania/zablokowania samochodu, uruchomienia silnika i jazdy.

CarKey bazuje na technologi NFC, więc taką funkcję muszą mieć wbudowaną samochody. Dodatkowo obsługę CarKey też należy w autach zaimplementować, podobnie jak CarPlay.

CAR CONNECTIVITY CONSORTIUM BOARD OF DIRECTORS

Na szczęście Apple jest członkiem zarządu Car Connectivity Consortium, orgaznizacji zajmującej się standaryzacją komunikacji pomiędzy pojazdem a urządzeniami mobilnymi jak smartfony i zegarki. Pod koniec 2019 roku CCC udostępniło specyfikację klucza cyfrowego opartego na NFC Digital Key 2.0. Obecnie konsorcjum pracuje nad kolejną wersją, która poza NFC ma korzystać z lubianego przez Apple Bluetooth oraz komunikacji szerokopasmowej, zaimplementowanej już w iPhone’ach 11.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy