Po piątej becie nowych systemów nadszedł czas na ich oficjalne udostępnienie. Tym razem zmiana o jedną dziesiątą za ostatnią kropką przynosi sporo oczekiwanych i kilka zaskakujących nowości. Oto niektóre z nich.
Udostępnianie folderów w iCloud Drive
Na to czekaliśmy od czerwca ubiegłego roku. Niestety z wprowadzeniem tej funkcji, Apple miał spore problemy, bo wraz z nią chciał dokonać sporej rewolucji w obsłudze iCloud, która się nie powiodła. Na szczęście udostępnianie folderów w iCloud Drive już działa i to bardzo dobrze. Wykonuje się to tak samo, jak do tej pory udostępnianie plików. Od takich folderów uprawnione osoby mogą dodawać pliki, które zobaczymy na swoich urządzeniach. Funkcja jest dostępna w iOS, iPadOS i oczywiście w macOS.
Paczki aplikacji z macOS
Do tej pory można było łączyć w paczki pozwalające na jednorazowy zakup tej samej aplikacji w wersjach na różne systemy dostępny, był tylko dla iOS, iPadOS i tvOS oraz pośrednio watchOS. Teraz, jeżeli deweloper tak zdecyduje, do paczki będzie mógł dodać wersję dla macOS. Programy tworzone w Catalyst, czyli ten sam kod dla iPadOS i macOS „paczkę” będą oferować domyślnie, chyba że deweloper się uprze i wyłączy taką możliwość.
CarKey
To całkiem nowa funkcja, która ma pozwalać na otwieranie i uruchamianie samochodu za pomocą iPhone’a lub Apple Watch. Do komunikacji z zamkiem pojazdu wykorzystywany będzie NFC. Dodatkowo funkcja pozwoli na udostępnianie „kluczyków” do auta innym z pomocą wiadomości iMessage. Implementację tej funkcji w samochodach powinno ułatwić członkostwo Apple organizacji Car Connectivity Consortium.
CarPlay oferuje teraz więcej możliwości integracji i ułatwienia obsługi dla aplikacji służących do nawigacji. Jednak deweloperzy muszą chcieć z tego skorzystać.
Poprawiony panel narzędzi w aplikacji Mail w iOS i iPadOS. Wróciły niedostępne tak łatwo przez jakiś czas opcje oznaczania wiadomości.
OS Recovery
To funkcja, którą należy jeszcze potwierdzić, czy w finalnej wersji rzeczywiście się znalazła. Pozwoli ona na odtwarzanie systemu iOS lub iPadOS bez konieczności podłączania kablem. Wystarczy inne urządzenie w pobliżu.
TV
Udoskonalona aplikacja TV z pomijaniem czołówki i napisów końcowych. Widać, że Apple się uczy.
Apple Music
Tryb karaoke w Apple Music, czyli synchroniczne teksty piosenek w macOS.
Przeczytane dziękuje !
Zrobiłem aktualizację macOS do 10.15.4 i powiem Wam, weto jakiś żart. Mój MacBook tak się zacina i klamkuje animacje, że szok. Szukam właśnie jakiegoś poradnika, jak cofnąć tą aktualizację o ile się dam.
Już wszytko jest ok. Nie wiem dlaczego tak strasznie beznadziejnie to działało, ale jest juz ok. A sama wersja 10.15.4 nie przysparza mi już problemów.
Mnie się mysz i klawiatura na bt ścinają. Tak było przez jakiś czas na betach, ale po kilku dniach przeszło. Może kwestia obciążenia systemu po aktualizacji?
Czekałem też po betach na iOS i iPad os i nic nie było. Dziś sprawdziłem i oznaczenie jest takie jak wersji finalnej. Albo się zgapiłem albo ostatnia beta to już wersja ostateczna była?
Update do 10.15.4 przyciął mi się podczas instalacji – czarny ekran z logo apple i tekstem „Uaktualnienie potrwa kilka minut”. Biała część paska postępu to mała część początkowa – pasek nie ruszył się od ponad godziny.
Co robić w takiej sytuacji – ubić kompa przez długie przytrzymanie powerbutton czy dalej czekać?
Dzięki wielkie!