^
iOS 13 logo

Dlaczego dziś powinieneś zainstalować iOS 13, a dlaczego lepiej nie

Jaromir Kopp

19 września 2019

Dziś jest ten dzień, w którym łącza brzegowe największych dystrybutorów treści w Polsce i na świecie sprawdzą swoją wytrzymałość. To dziś większość z nas mniej więcej koło godziny 19 rzuci się, aby pobrać najnowszy system Apple. Oto dlaczego powinniście lub nie to zrobić.

iOS 13? Tak!

Szybkość!

System znów, zamiast spowolnić stare urządzenia przyśpiesza ich pracę wieloma mniej i bardziej skomplikowanymi metodami. Zaufajcie mi… mam iPhone 7 Plus. Szybszy jest też Face ID, ta funkcja również w iOS 13 uległa znacznej poprawie.

Dark mode, czyli wygląd ciemny lub jasny.

Wiem, że na to czeka wielu z Was. Osobiście jestem przywiązany do jasnego interfejsu, dodatkowo, mam iPhone’a z ekranem LCD. Jednak i tak włączyłem tryb automatycznej zmiany na „Widok ciemny” po zachodzie słońca (Ustawienia > Ekran).

Apple Arcade

iOS 13 pozwoli na granie 100 lub więcej gier, za jedyne 25 zł miesięcznie (po 30-dniowym okresie próbnym). Oferta gier wydaje się całkiem atrakcyjna i różnorodna. Jednak wszystko zależy od gustu. Sprawdźcie sami!

Zdjęcia

Aplikacja Zdjęcia zyskała naprawdę wiele. Nie chodzi o nowy sposób grupowania zdjęć (można pozostać przy starym), ale o ich edycję. Dodatkowo można edytować filmy (obracać, przycinać kadr, nakładać filtry). Lepiej są również grupowane media. To naprawdę spora zmiana na lepsze!

Panel udostępniania

W iOS 13 znacznie wygodniej można udostępniać treści za pomocą systemowego panelu udostępniania. Poprawiono każdy aspekt, od proponowanych kontaktów, po AirDrop. To znaczne ułatwienie.

Wsparcie dla pamięci USB (pen drive, karty, a nawet dyski)

Aplikacja Pliki i wszystkie inne z niej korzystające uzyskała dostęp do pamięci zewnętrznych (dysków). Wystarczy zaopatrzyć się w przejściówkę Lightning–USB (lub USB-C–USB) najlepiej z zasilaniem. Można takie kupić już od 60 zł (sprawdzone na sobie). Skończą się problemy, z plikami dostarczanymi na „pendraku” lub brakiem możliwości zapisu i przekazania komuś w taki sposób danych.

Wsparcie dla kontrolerów PS4 i Xbox

Macie konsolę w domu? To teraz jej pad możecie używać z iOS (iPadOS, tvOS) 13 i „grać w gry”!

Safari prawie jak „desktopowe” z managerem pobranych plików.

A trafiają one do aplikacji Pliki w „pobrane”

Udoskonalenia dla CarPlay. Kto ma, ten sobie sprawdzi.

FaceTime i iMessage z Dual-SIM

Teraz będzie można odbierać połączenia (FaceTime) kierowane na oba numery.

Do tego jeszcze ze 100 powodów, aby zainstalować dziś aktualizacją iOS 13.

iOS 13? Nie!

Nie warto instalować iOS 13 dziś, bo:

Dawno nie było tak zapluskwionych bet. Nadal system nie wydaje się w 99% stabilny (na 100% nigdy nie ma co liczyć).

Nie ma w nim wielu zapowiadanych podczas WWDC funkcji np. automatyzacji w Skrótach.

Nie jest dostępny dla iPadów. iPadOS wyjdzie dopiero 30 września.

Za 11 dni będzie kolejna aktualizacja 24 30 września pojawić się ma iOS 13.1, który przywróci (niestety tylko część) z brakujących w iOS 13 funkcji.

Będzie tłok na łączach. Może się okazać, że i tak nie uda się pobrać systemu w rozsądnym czasie dziś wieczorem.

Bo 13 jest pechowa? No to czeka Was rok abstynencji.

Jeżeli jednak się skusicie na iOS 13

To nie zapomnijcie o kopii! Możecie ją zrobić za pomocą kabla, komputera i iTunes (koniecznie szyfrowaną, bo nieszyfrowana nie zachowa wielu kluczowych danych) lub w iCloud.

Aktualizacja powinna się pojawić dziś wieczorem koło godziny 19.00. Znajdziecie ją jak zawsze w Ustawienia > Ogólne > Uaktualnienia.

Inspiracja: Redmond pie 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (8)
L

8 komentarzy

 1. MHM

  „Zaufajcie mi… mam iPhone 7 Plus. Szybszy Face ID.” – FaceID ? W iP7 ?? A może chodzi o TouchID ?

  • Jaromir Kopp

   Nie, o szybkość mi chodziło.

   • pumi4sty

    czyli po 7 Plus jest taktyczna kropka GJ!

 2. Alex

  Zaktualizowane. Na ipadzie także. Chyba pierwszy raz w życiu zaktualizowałem system w dniu, w którym się ukazał. Zobaczymy czy będę żałował 😉

  • Alex

   My bad. Zaktualizowałem iPada, ale do wersji 12.4.1. 😀

 3. Kot Schroedingera

  Ja bym się skusił na dark mode, ale nie lubię pluskiew.

 4. Soban

  Ja czekam na iPadOS bardzo. Raz na mozliwość używania go jako drugiego ekranu w macbooku a chcę spróbować pograć padem z xboxa one. No i sam w sobie nowy system jest ciekawostką

  • Soban

   Teraz pomyslalem że do tej pierwsze funkcji bedzie jeszcze potrzebna Catalina wiec jeszcze bedzie troche poczekac