^
iOS 13.1 iPadOS 13.1

Zmiana planów! iOS 13.1 i iPadOS 13.1 już we wtorek!

Jaromir Kopp

20 września 2019

Zastanawiam się skąd taki pośpiech, bo jak wiecie podczas konferencji i niedługo po niej, podawano termin 30 września, a 4 bety 13.1 działają dobrze, lecz nieidealnie. Jednak Apple zdecydowało się przyśpieszyć premierę iPadOS i iOS 13.1 o niemal tydzień. Być może są ku temu jakieś poważne inne powody.

Nowy system co tydzień

Sytuacja jest bez precedensu. Jeszcze w historii aktualizacji iOS takiej kumulacji nie mieliśmy. Zdarzały się pośpieszne latki i zmiany numeru „o jedną setną”, ale „jedna dziesiąta” pierwszy raz. Do tego pod tym ułamkiem kryje się bardzo wiele zmian, a dla iPadów wręcz rewolucja.

iOS 13.1 przywraca wiele z obiecanych podczas WWDC funkcji:

  • Automatyzacje osobiste i domowe w Skrótach.
  • Jeszcze wygodniejszy panel udostępniania.
  • Udostępnianie czasu dojazdu w Mapach.
  • Ikony urządzeń w pasku głośności.
  • Nowe ikony w aplikacji Dom.
  • Drobiazgi i zmiany wewnętrzne jak: obsługa fontów, kanał alfa (przeźroczystość) w wideo zapisanych w HEVC itp.

Jednak dla iPadów iOS 13 (13.1) przynosi znacznie więcej zmian. Przede wszystkim Safari przestaje być już przeglądarką mobilną. Zgłasza się i pracuje jak „desktopowa”. Do tego zmiany w układzie ekranu głównego i widgetów znacznie ułatwiające ich użycie. Na to nakładają się wszystkie nowości „uniwersalne” z iOS 13.1 w tym współpraca z dyskami i pamięciami flash oraz dodatkowo dochodzi obsługa myszy (w dziale dla niepełnosprawnych).

Systemy iOS 13.1 i iPadOS pojawią się 24 września

Być może Apple szykuje jeszcze jakąś niespodziankę, która była przemilczana, a będzie wymagać nowych systemów.

Jednak jedna z hucznie zapowiadanych podczas WWDC nowości, na którą wielu bardzo czekało, nie chce powrócić. Nie będzie na razie udostępniania folderów w iCloud. Apple wycofało się również z innych „udoskonaleń”, które miały przyśpieszyć pracę z iCloud. Wielka szkoda, ale po problemach, jakie sprawiały w betach, nie było innego wyjścia.

Nadal nie wiadomo, kiedy Apple zdecyduje się na udostępnienie watchOS 6 dla Apple Watch s1 i s2. Oficjalny termin to „jesień”, a najnowsza dostępna wersja beta naprawdę nie nadaje się jeszcze do używania przez ludzi o typowym poziomie cierpliwości.

Nadążacie z aktualizacjami? 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy