Wybierz Strona

Zmiana planów! iOS 13.1 i iPadOS 13.1 już we wtorek!

Zmiana planów! iOS 13.1 i iPadOS 13.1 już we wtorek!

  • 0
  • 20.09.2019
Jaromir Kopp

Zastanawiam się skąd taki pośpiech, bo jak wiecie podczas konferencji i niedługo po niej, podawano termin 30 września, a 4 bety 13.1 działają dobrze, lecz nieidealnie. Jednak Apple zdecydowało się przyśpieszyć premierę iPadOS i iOS 13.1 o niemal tydzień. Być może są ku temu jakieś poważne inne powody.

Nowy system co tydzień

Sytuacja jest bez precedensu. Jeszcze w historii aktualizacji iOS takiej kumulacji nie mieliśmy. Zdarzały się pośpieszne latki i zmiany numeru „o jedną setną”, ale „jedna dziesiąta” pierwszy raz. Do tego pod tym ułamkiem kryje się bardzo wiele zmian, a dla iPadów wręcz rewolucja.

iOS 13.1 przywraca wiele z obiecanych podczas WWDC funkcji:

  • Automatyzacje osobiste i domowe w Skrótach.
  • Jeszcze wygodniejszy panel udostępniania.
  • Udostępnianie czasu dojazdu w Mapach.
  • Ikony urządzeń w pasku głośności.
  • Nowe ikony w aplikacji Dom.
  • Drobiazgi i zmiany wewnętrzne jak: obsługa fontów, kanał alfa (przeźroczystość) w wideo zapisanych w HEVC itp.

Jednak dla iPadów iOS 13 (13.1) przynosi znacznie więcej zmian. Przede wszystkim Safari przestaje być już przeglądarką mobilną. Zgłasza się i pracuje jak „desktopowa”. Do tego zmiany w układzie ekranu głównego i widgetów znacznie ułatwiające ich użycie. Na to nakładają się wszystkie nowości „uniwersalne” z iOS 13.1 w tym współpraca z dyskami i pamięciami flash oraz dodatkowo dochodzi obsługa myszy (w dziale dla niepełnosprawnych).

Systemy iOS 13.1 i iPadOS pojawią się 24 września

Być może Apple szykuje jeszcze jakąś niespodziankę, która była przemilczana, a będzie wymagać nowych systemów.

Jednak jedna z hucznie zapowiadanych podczas WWDC nowości, na którą wielu bardzo czekało, nie chce powrócić. Nie będzie na razie udostępniania folderów w iCloud. Apple wycofało się również z innych „udoskonaleń”, które miały przyśpieszyć pracę z iCloud. Wielka szkoda, ale po problemach, jakie sprawiały w betach, nie było innego wyjścia.

Nadal nie wiadomo, kiedy Apple zdecyduje się na udostępnienie watchOS 6 dla Apple Watch s1 i s2. Oficjalny termin to „jesień”, a najnowsza dostępna wersja beta naprawdę nie nadaje się jeszcze do używania przez ludzi o typowym poziomie cierpliwości.

Nadążacie z aktualizacjami? 

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!