Wybierz Strona

Zaginione lokalizatory: kolejny trop

Zaginione lokalizatory: kolejny trop

  • 0
  • 20.09.2019
Jaromir Kopp

O tej nowości sprzętowej od Apple mówi się do kilku miesięcy. Chodzi o urządzenie ułatwiające lokalizację zaginionych rzeczy. Coś podobnego do breloków z Bluetooth robionych przez Chipolo lub Tile, jednak mocno udoskonalonego.

Lokalizator od Apple „twarde dowody”

Poza informacjami od analityków, mających dojścia do „łańcucha dostawców Apple”, pojawiały się ślady w kodzie bet. Jednak najciekawszym „śladem” jest tajemniczy układ U1 w najnowszych iPhone’ach 11, który na razie ma służyć głównie do szybszej, kierunkowej transmisji AirDrop. Słowem kluczem jest tu „kierunkowej”. Nowy układ i anteny w jedenastkach pozwalają na znacznie precyzyjniejszą lokalizację źródła sygnału, a zastosowanie szerokopasmowej, piko-sekundowej transmisji zmniejsza zużycie energii. To idealnie pasuje do udoskonalonych lokalizatorów, które poza Bluetooth mogą używać transmisji UWB na mniejsze odległości.

Inną sprawą jest funkcja w najnowszych systemach pozwalająca na lokalizowanie urządzeń, które nie są połączone z siecią. Działa to na zasadzie wspomnianych breloków. Czyli inne urządzenia w pobliżu łapią sygnał zguby i przekazują pozycję zainteresowanym. Tak samo można lokalizować breloki od Apple na szerszą skalę.

„Rzeczy” w Lokalizatorze

Jak podaje Mac Rumors, dotarły do niego ekrany z nowej aplikacji Lokalizator (zastępującej „Znajdź mój…”). Widać na nich wyraźnie zakładkę „Rzeczy” oraz funkcje do ich odnajdowania. W systemie pojawiły się również teksty opisujące jak postępować podczas poszukiwań wspieranych przez rzeczywistość rozszerzoną i ARKit. W lokalizacji mają pomagać baloniki reprezentujące domniemane miejsce, gdzie zguba się znajduje.

„Rzeczy” w Lokalizatorze

Bardzo jestem ciekaw, kiedy Apple zdecyduje się na prezentację tych nowych „drobiazgów”. Po zdjęciach widać, że w odnalezieniu roweru też mogą pomagać.

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!