^
Rzeczy w Lokalizatorze

Zaginione lokalizatory: kolejny trop

Jaromir Kopp

20 września 2019

O tej nowości sprzętowej od Apple mówi się do kilku miesięcy. Chodzi o urządzenie ułatwiające lokalizację zaginionych rzeczy. Coś podobnego do breloków z Bluetooth robionych przez Chipolo lub Tile, jednak mocno udoskonalonego.

Lokalizator od Apple „twarde dowody”

Poza informacjami od analityków, mających dojścia do „łańcucha dostawców Apple”, pojawiały się ślady w kodzie bet. Jednak najciekawszym „śladem” jest tajemniczy układ U1 w najnowszych iPhone’ach 11, który na razie ma służyć głównie do szybszej, kierunkowej transmisji AirDrop. Słowem kluczem jest tu „kierunkowej”. Nowy układ i anteny w jedenastkach pozwalają na znacznie precyzyjniejszą lokalizację źródła sygnału, a zastosowanie szerokopasmowej, piko-sekundowej transmisji zmniejsza zużycie energii. To idealnie pasuje do udoskonalonych lokalizatorów, które poza Bluetooth mogą używać transmisji UWB na mniejsze odległości.

Inną sprawą jest funkcja w najnowszych systemach pozwalająca na lokalizowanie urządzeń, które nie są połączone z siecią. Działa to na zasadzie wspomnianych breloków. Czyli inne urządzenia w pobliżu łapią sygnał zguby i przekazują pozycję zainteresowanym. Tak samo można lokalizować breloki od Apple na szerszą skalę.

„Rzeczy” w Lokalizatorze

Jak podaje Mac Rumors, dotarły do niego ekrany z nowej aplikacji Lokalizator (zastępującej „Znajdź mój…”). Widać na nich wyraźnie zakładkę „Rzeczy” oraz funkcje do ich odnajdowania. W systemie pojawiły się również teksty opisujące jak postępować podczas poszukiwań wspieranych przez rzeczywistość rozszerzoną i ARKit. W lokalizacji mają pomagać baloniki reprezentujące domniemane miejsce, gdzie zguba się znajduje.

„Rzeczy” w Lokalizatorze

Bardzo jestem ciekaw, kiedy Apple zdecyduje się na prezentację tych nowych „drobiazgów”. Po zdjęciach widać, że w odnalezieniu roweru też mogą pomagać.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy