^
Photos in iOS 13

Za te i wiele innych funkcji pokochacie Zdjęcia w iOS 13!

Jaromir Kopp

9 czerwca 2019

Premiery kolejnych wersji systemów Apple, dostarczają całej masy mniejszych i większych usprawnień. Niektóre są schowane głęboko pod maską i do czasu szerszego użycia ich przez deweloperów, wiele dla nas nie wnoszą. W innych zakochamy się od razu. To tej ostatniej grupy zaliczają się zmiany w nowej aplikacji Zdjęcia w iOS 13.

Nowy wygląd, większa inteligencja

Ta zmiana nie u wszystkich wywołała entuzjazm, na szczęście dla mniej przychylnych tej nowości, można przełączyć na widok zbliżony do poprzedniego (Wszystkie zdjęcia). Dodatkowo iOS 13 pozwala na powiększanie rozmiaru miniaturek w widoku listy zdjęć. Znów znacznie udoskonalono inteligentne dopasowywanie zdjęć do kategorii, a tych ostatnich jest coraz więcej. Jednak nie to spodoba Wam się na 100% i bez zastrzeżeń.

Funkcje edycji zdjęć… i filmów!

Zmian i dodatków jest sporo, jednak mnie urzekła funkcja „prostowania” zdjęć. Do dyspozycji mamy korektę trapezu poziomo i pionowo. Odpowiednie zestawienie tych poprawek pozwala wyprostować prawie każde zdjęcie.

Dodatkowych możliwości wpływania na wygląd fotografii jest znacznie więcej niż w iOS 12 i są one łatwiej dostępne.

To jednak nie wszystko. Te same funkcje edycji, korekty, kadrowania i obracania są dostępne dla filmów! Jedynie brakuje możliwości dodawania adnotacji (własnych rysunków). Zakończy się koszmar z obróconymi filmami!

Korekcja filmów

Zależnie od ilości kombinacji, filtrów i przekształceń oraz oczywiście długości filmu i urządzenia renderującego, czas zapisu może być zauważalny. Edycja nie narusza oryginału i zawsze możemy do niego powrócić niezależnie, czy jest to zdjęcie, czy film.

To Wam się naprawdę spodoba!

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. Pawciu

  Funkcje edycji zdjęć w iOS 13 to RE-WE-LA-CJA!
  W końcu jest korekcja perspektywy, koniec z przerzucam zdjęć do SKWRT czy Lightrooma, żeby skorygować zdjęcie budynku. Wreszcie jest ustawianie tak banalnej i podstawowej rzeczy jak balans bieli, co z niewiadomych przyczyn było okrojone w iOS w stosunku do MacOS.

  Edycja filmów w dodatku niedestrukcyjna, to też fantastyczna sprawa.
  Stosowanie filtrów teraz ma sens, bo można regulować siłę działania filtra. Chociaż to zostało poprawione w ostatnich wersjach, bo i filtry działają dużo bardziej subtelnie niż w poprzednich wersjach gdzie całkowicie psuły zdjęcie.

  Czy po wgraniu bety iOS zdjęcia i filmy mają jakąś odrębną przestrzeń i przestają się synchronizować z MacOS 10.14? Jeżeli wgrałbym betę na powiedzmy iPada i tam dokonał różnych korekt które nie są dostępne na iOS 12 w iPhonie czy MacOS 10.14 to jak czy te zdjęcia będą widoczne bez naniesionych zmian, czy w ogóle nie będą widoczne, czy otwarcie ich w trybie edycji usunie zmiany naniesione z bety?

  • Jaromir Kopp

   Co do „kolizji” ze starymi systemami, to film edytowany w iOS 13 pojawia się w skorygowanej wersji na macOS 10.14, ale ni emożna na nim przywrócić oryginału jak na iOS. Czyli kolizji nie ma.

   • Pawciu

    Dzięki za info.

Funkcja trackback/Funkcja pingback

 1. Za te i wiele innych funkcji pokochacie Zdjęcia w iOS 13! – Apple News+ Polska - […] Za te i wiele innych funkcji pokochacie Zdjęcia w iOS 13! pochodzi z serwisu Mój […]
 2. Dlaczego dziś powinieneś zainstalować iOS 13, a dlaczego lepiej nie - Mój Mac - […] Aplikacja Zdjęcia zyskała naprawdę wiele. Nie chodzi o nowy sposób grupowania zdjęć (można pozostać przy starym), ale o ich…