^

iTunes… coraz ciekawszym miejscem na zakup filmów

Przemysław Marczyński

22 marca 2018

Już nie pamiętam kiedy ostatnio kupowałem film na płycie. Wynika to chyba z lenistwa i niecierpliwości. Jeśli chcę obejrzeć film to zazwyczaj mam ochotę zrobić to dziś, natychmiast. Druga sprawa to napęd DVD. Z faktu, że mój telewizor podłączam do prądu od „wielkiego dzwonu” sprzęt do odczytywania płyt zaginął gdzieś w czasie sprzątania uznany za urządzenie na którym zbierało się za dużo kurzu. Oszczędność miejsca i wygoda jednego kliknięcia w drodze do oglądania filmów przeważyła szalę. Jeśli kupuję filmy to robię to w iTunes. Dlaczego? Z kilku prostych powodów…

AirPlay dla wygody oglądania filmów


Możliwości jakie daje Apple w swoich urządzeniach do przesyłania wideo zwyczajnie… rozpieszczają. Film z komputera możemy łatwo przesłać na Apple TV. To samo uczynimy z filmami w aplikacjach iOS. Netflix, HBO Go, Showmax… wszystkie te programy wspierają technologię streamowania obrazu do urządzeń Apple. Powiem Wam, że często sięgam właśnie po iPhone’a zamiast brać pilota i na Apple TV uruchamiać wybrany film. Jest zwyczajnie szybciej. O tajnikach AirPlay przeczytacie w świetnym tekście Marka Teleckiego.

iTunes się zmienia

Wszystko fajnie. Mamy technologię do obsługi wideo ale gdzie kupować filmy? iTunes wcale nas nie rozpieszczał na początku swojej obecności w Polsce. Do niedawna trudno było znaleźć filmy w naszym języku. Dziś też możemy natrafić na tytuły które nie mają lektora ani polskich napisów – uważajcie na „Iniemamocni”. Mimo to ogromna większość – zaryzykuję stwierdzenie, że każdy nowy film ma już polski język.

Coraz tańsze filmy w iTunes

Kolekcja startrek
To chyba jest największy argument do tego aby co jakiś czas odwiedzać iTunes. Zaobserwowałem, że od kilku tygodni w każdy piątek pojawia się czasowa obniża cen na jeden film. Tytuły są nowe, a i ceny wyglądają na całkiem przystępne . Dziś przykładowo możemy nabyć Mroczną wieżę za 37,99 zł. Już jutro spodziewajcie się tam innego tytułu. Kolekcje to kolejny pomysł na okazyjne zakupy filmów. Jakże miło widzieć chociażby taką paczkę z trzema filmami Star Trek za 89,97 zł. Co powiecie na produkcje Disneya za 19,99 zł? W jakości HD, nowe produkcje, kultowe wręcz filmy znajdziecie tutaj. Tylko dlaczego „Król lew” nie ma polskiego lektora to ja nie mogę odżałować 🙂 Ostatnimi czasy o promocjach w sklepie z filmami pisujemy dość często. Tu przykładowo filmy HD za 20 złotych, a tutaj były produkcje DC w doskonałych cenach. Jeśli chcecie w łatwy sposób śledzić okazyjne zakupy filmów to sprawdźcie nową stronę Sebastiana Szwarca – http://appromocje.pl

Jakość 4K

Nowe Apple TV jest naprawdę świetne. Nie wspomnę tu nawet o aplikacjach wspierających najważniejsze źródła filmowe: HBO Go, Netflix, Showmax. Programy te wyglądają rewelacyjnie (zobaczcie nowe HBO Go) i dzięki temu sprzęt ten po podłączeniu go do telewizora skutecznie wypełni każdą wolną chwilę jaką chcielibyśmy spędzić przed szklanym ekranem. I co najważniejsze… telewizory 4K mogą wreszcie wykazać się swoimi atutami. Produkcje filmowe prezentują się na tym urządzeniu wyjątkowo dobrze. Tytułów w iTunes wspierających 4K również przybywa. Na jakość obrazu osobiście nie mogę narzekać.

Filmy zawsze ze mną

Filmy w chmurze
Każdy film który kupię w iTunes mam zawsze przy sobie. Nie ważne czy nabędę go na iPadzie czy przez Apple TV. Tytuł ten zapisuje się w mojej prywatnej chmurze w iCloud. Mogę go łatwo udostępnić mojej rodzinie lub samemu pobrać na dowolne urządzenie. Wygodne rozwiązanie które sprawia, że nie czuję się w żaden sposób ograniczany przez wytwórnie w jaki sposób zarządzam zakupionym tytułem. Mogę też oszczędzać miejsce na dysku kasując filmy i w dowolnej chwili pobierać je przed oglądaniem. Aby dotrzeć do filmów które kupiłem wystarczy wejść w aplikację iTunes Store na iOS i wybrać z dolnego menu Więcej i później Filmy. W iTunes na komputerze wybieram Biblioteka.
Filmy itunes
Wspomniane powyżej pięć argumentów skłania mnie do tego, że wybieram iTunes jako źródło kupowania filmów. Dochodzi do tego jeszcze jeden, może prozaiczny powód – mam pewność, że mój dostawca nie zniknie z rynku odcinając mi możliwość odtwarzania zakupionych tytułów.

A Wy gdzie kupujecie swoje filmy?

Dajcie znać gdzie Wy nabywacie swoje ulubione produkcje filmowe. Ciekaw jestem czy myślicie podobnie jak ja.
Create your own user feedback survey

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Kini

    Super, ja mam jednak inne pytanie… do swojego konta mam przypisaną kartę z zagranicznego banku (mieszkam za granicą) filmy w lokalnym iTunes są w języku lokalnym lub angielskim. Z opisu wynika że są polskie napisy. Ale słabo widzę aby moje dziecko miało frajdę z oglądania produkcji Disneya z polskimi napisami…
    Można to jakoś zmienić? Może nie tyle zmieniając lokalizacje konta jak zmieniając ścieżkę dźwiękową w filmie? Czy te które są w opisie tzn. język lokalny + ew. angielski to jedyne które są w pliku?