Kategorie Opinie

Zginany iPad? To lepsze niż zginany iPhone!

Kilka dni temu pojawiły się plotki o rzekomych pracach nad składanym iPadem. Dodatkowo składany iPad ma mieć na pokładzie bardzo szybki modem 5G. Zastanawiacie się, dlaczego nie iPhone? To raczej dość łatwo da się uzasadnić.

Zginany iPad to 13″ ekranu w obudowie do mini

Po fiasku debiutu składanych smartofnów Samsunga i kolejnym opóźnieniom z nim związanym widać, że zginany ekran nie jest łatwo zbudować.

Apple oczywiście posiada w swojej kolekcji patenty na składane ekrany, których konstrukcja jest dość dobrze opisana i co ciekawe, w niektórych aspektach, jak warstwa ochronna, zbliżonych do rozwiązania Samsunga. Dodatkowo do dyspozycji ma niestosowane powszechne obecnie materiały, jak różne stopy w postaci „liquid metal”, których użycie może być pomocne w konstrukcji obudów do zginanych urządzeń. Nic tylko czekać na efekty.

Na te według analityków z IHS Markit cytowanych przez 9to5mac, poczekamy jeszcze trochę. Wg przypuszczeń 9to5mac przynajmniej do 2021 roku. Wyliczenia oparte są bardziej o dostępność własnych rozwiązań 5G niż opracowanie zginanego ekranu. O tym drugim wiemy niewiele ponad to, co wynika z patentów.

Dlaczego zginany iPad jako pierwszy?

Moim zdaniem z wielu powodów. Po pierwsze „testowanie” tak nowej technologii lepiej przeprowadzić na mniejszej próbie użytkowników, a iPad wciąż jest i jeszcze długo będzie mniej popularny od iPhone’a. Dodatkowo iPad wydaje się, rzadziej być narażonym na otwieranie i zamykanie niż podręczny smartfon. Korzyści z dwa razy większego ekranu też będą mocniej odczuwalne. Z tych powodów iPad idealnie nadaje się na awangardę zginanych urządzeń od Apple.

Należy jeszcze zwrócić uwagę na konieczność odpowiedniego dostosowania systemu operacyjnego. Tu też iPadOS jest lepszym kandydatem, bo nie będzie wymagał aż tak wielu przeróbek, co iOS „smartfonowy”.

A teraz połączmy to jeszcze z nowością nadchodzących systemów, czyli jak Sidecar i mamy piękne stanowisko robocze, które mieści się w niewielkiej teczce.

Przypomnę, że ta sama firma analityczna przepowiada na przełom lata i jesieni prezentację i rozpoczęcie sprzedaży MacBooka Pro 16” jeszcze z klawiaturą motylkową.

Zdjęcie tytułowe pochodzi z lunadisplay.com

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.