^

EKG w Apple Watch już ratuje ludzi w USA

Tomasz Wołkowski

10 grudnia 2018

EKG w Apple Watch uratował pierwszego pacjenta

Apple opublikował w miniony czwartek watchOS 5.1.2 i oddał do użytku długo oczekiwaną aplikację EKG. Niestety, jak wszyscy wiedzą, cieszyć się z nowej aplikacji mogą tylko użytkownicy w USA. Dzięki tej aplikacji Apple Watch stał się o wiele mocniejszym narzędziem do kontrolowania naszego zdrowia.
W momencie, kiedy wszyscy z ciekawością chcą wypróbować nową aplikację, ona już ratuje ludzi. 9to5Mac opisuje przypadek użytkownika, który na podstawie ostrzeżenia z aplikacji EKG udał się do lekarza. Lekarz wykonał EKG na sprzęcie szpitalnym i stwierdził, iż wynik jest taki sam jak na Apple Watch. Lekarz potwierdził, że są to oznaki migotania przedsionków i wyraził zdanie, że Apple Watch najprawdopodobniej uratował życie pacjentowi. Oczywiście zostały wykonane dalsze badania już w szpitalu na oddziale kardiologicznym.

Apple Watch rozpoznaje oznaki migotania przedsionków

Migotanie przedsionków należy do najczęstszych zakłóceń rytmu serca. Serce bije nierównomiernie, przez co powstaje podwyższone ryzyko jeśli chodzi o zawał. Apple wzięło sobie za cel, aby Apple Watch 4, rozpoznawał te symptomy. Jak widać na powyższym przykładzie, Apple Watch wykonał swoje zadanie. Jednak, jak podkreślają eksperci, wynik kardiogramu z Apple Watch w żadnym razie nie może zastąpić badań w szpitalu. Dopiero na podstawie dokładnych badań lekarz może podjąć decyzję o dalszym leczeniu. Jednak, co przyznają również eksperci, Apple Watch wraz z aplikacją EKG bardzo dobrze działa jako ostrzeżenie, że coś złego się z nami dzieje i powinniśmy udać się do lekarza.
To nie pierwszy przypadek, gdy Apple Watch ratuje komuś życie lub zdrowie.

Kiedy aplikacja EKG będzie dostępna w Polsce?

Niestety nowa aplikacja jest dostępna tylko i wyłącznie w USA i/lub na sprzęcie zakupionym w USA. Kiedy aplikacja będzie dostępna w Polsce, trudno powiedzieć, ale nie należy spodziewać się rychłej premiery. Miejmy tylko nadzieję, że nie będziemy musieli czekać, aż tak długo jak na Apple Pay.

Źródło: macerkopf, 9to5Mac

Tomasz Wołkowski

Nazywam się Tomasz Wołkowski i od 2006 r. korzystam z rozwiązań firmy Apple, kiedy to kupiłem MacBooka White 13" , był to pierwszy komputer od Apple z procesorem Intela. Od tamtego czasu korzystam tylko z rozwiązań Apple. Teraz prowadzę swoją firmę, ale w dalszym ciągu znajduję czas na to, żeby śledzić wydarzenia, dotyczące firmy z Cupertino.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy