Kategorie AktualnościPorady

Apple Pay w Polsce, jak dodać karty, jak używać, lista banków

Czy jesteście gotowi na Apple Pay? Poniżej znajdziecie kilka porad dla początkującego płatnika Apple Pay. Jeżeli szczęśliwym trafem już posiadacie konto wraz z odpowiednią kartą w banku, który wprowadzi (najprawdopodobniej juto) Apple Pay w Polsce, to przed Wami pozostało jeszcze tylko sprawdzenie, czy posiadacie urządzenie zgodne z tą usługą oraz dodanie kart do Portfela (Wallet).

Bardzo prawdopodobna lista banków, które wprowadzą Apple Pay

Można się spodziewać, że jutro albo nawet dziś wieczorem, z Apple Pay ucieszą się klienci: Aliora, BGŻ BNP Paribas, BZ WBK, Getinu, mBanku, Nest Banku, Pekao i Raiffeisen Polbanku (za Cashless.pl). Doniesienia co do tego, które karty (Visa, Mastercard) będą obsługiwane nie są pewne. Niestety ING nie jest w awangardzie nowych technologii.

Natomiast udostępniony regulamin mBanku potwierdza, że jutro Apple Pay w Polsce startuje. W mBanku do Apple Pay będzie można podpiąć karty Master i Visa.

WAŻNE: Tu znajdziesz kompletną listę urządzeń zgodnych z Apple Pay

Dodawanie kart do Apple Pay

Opcje dodawania kart pojawi się dopiero po uruchomieniu usługi w Polsce.

Uwaga! Jeżeli po wprowadzeniu usługi w Polsce, opcja dodawani kart się u Was nie pokazała, Apple zaleca restart urządzenia.

Karty trzeba dodać na każdym z urządzeń osobno. Nie synchronizują się pomiędzy nimi. Można dodać 8 kart, chyba że jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami iPhone’ów 8 (Plus), X lub Apple Watch s3. W tych modelach można dodać aż 12 kart.

Na iPhone wchodzimy w ustawienia i wybieramy „Wallet i Apple Pay” lub uruchamiamy aplikację Wallet. W ustawieniach pukamy w „Dodaj kartę kredytową/debetową”, a w Wallet pukamy w niebieskiego plusa. Możemy zostać zapytani, czy chcemy użyć karty podpiętej do konta Apple ID. Jeżeli tak, to podajemy jej kod CVV i ew. datę ważności. Dodatkowe karty można wprowadzić za pomocą skanowania. Warto dobrze dobrać oświetlenie, aby po sfotografowaniu karty nie poprawiać zbyt wielu danych. Po zeskanowaniu, sprawdzamy i ewentualnie poprawiamy dane oraz dodajemy informacje bezpieczeństwa (CVV, ważność karty). Dalej jesteśmy kierowani do systemu banku i musimy zastosować się do ich wytycznych oraz zaakceptować regulamin. Po autoryzacji i zatwierdzeniu przez bank, karta zostanie dodana do portfela, czyli Wallet.

Podobnie konfigurujemy karty na iPadzie, ale tam będziemy ich mogli używać tylko do płatności internetowych.

Jak pisałem, w zegarku musimy dodać karty ponownie. Procedura jest identyczna, a rozpoczyna się w aplikacji Watch, gdzie wchodzimy w „Wallet i Apple Pay”, a następnie „Dodaj kartę kredytową/debetową”.

W MacBookach pro z Touch ID karty dodajemy w Preferencjach systemowych podobnie jak wyżej, ale dane musimy wpisać ręcznie, chyba że dodajemy kartę z naszego konta Apple ID.

Aby używać Apple Pay w Macach bez Touch ID, musimy w ustawieniach iPhone’a lub Apple Watch w „Wallet i Apple Pay” włączyć tę opcję.

Jak płacić w terminalach

Apple Pay powinno zadziałać wszędzie, gdzie obsługiwane są płatności zbliżeniowe.

Płacąc za pomocą iPhone’a z Touch ID i głównej karty wystarczy, że przyłożymy palec do czytnika i zbliżymy iPhone’a górną stroną do terminala oraz odczekamy, aż pojawi się na ekranie „ptaszek” potwierdzający zakończenie operacji. Jeżeli chcemy użyć innej karty, to zbliżamy iPhone’a do terminala, ale nie przykładamy palca do czytnika. Czekamy, aż pojawi się nasza główna karta na ekranie, pukamy w nią i wybieramy inną i dopiero wtedy przykładamy palec. Kartę można tez wybrać przed zbliżeniem telefonu do terminala. Należy w tym celu dwa razy puknąć przycisk home, żeby wywołać ekran płatności i wybrać pożądana kartę.

iPhone X z Face ID obsługuje się trochę inaczej. Wciskamy dwa razy przycisk boczny. Gdy pojawi się karta, to spoglądamy na iPhone’a, aby dokonać autentykacji i dopiero po tym zbliżamy go do terminala. Przed zbliżeniem możemy również zmienić kartę na inną.

W Apple Watch dwa razy wciskamy przycisk boczny. Gdy pojawi się karta, możemy ją zmienić na inną lub od razu zbliżyć zegarek do terminala (ekranem w jego stronę). Czekamy, aż poczujemy „tapnięcie” i gotowe. Już mamy mniej kasy na koncie.

UWAGA! Apple Watch działa bez iPhone’a! Możemy dokonywać płatności, pozostawiając telefon w domu. Dotyczy to wszystkich modeli zegarków Apple.

Płatności za pomocą Apple Pay mogą tak samo, jak inne zbliżeniowe wymagać potwierdzenia kodem PIN w terminalu, jednak zdarza się to sporadycznie nawet przy transakcjach powyżej 50 zł. W takiej sytuacji podajemy 0000 (cztery zera) lub w rzadkich przypadkach PIN oryginalnej karty.

Płatność na stronach i w aplikacjach jest podobna jak w innych systemach, poza tym, że dokonujemy potwierdzenia w urządzeniu analogicznie jak przy płatności w terminalu (palcem, wciśnięciem podwójnym guzika itp.).

Dla płatności internetowych warto w Ustawieniach, Wallet i Apple Pay podać domyślne dane transakcji, czyli adres wysyłki, mail i telefon.

Więcej porad znajdziecie na stronie wsparcia Apple.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.