^
Apple Pay w Polsce, jak dodać karty, jak używać

Apple Pay w Polsce, jak dodać karty, jak używać, lista banków

Jaromir Kopp

18 czerwca 2018

Czy jesteście gotowi na Apple Pay? Poniżej znajdziecie kilka porad dla początkującego płatnika Apple Pay. Jeżeli szczęśliwym trafem już posiadacie konto wraz z odpowiednią kartą w banku, który wprowadzi (najprawdopodobniej juto) Apple Pay w Polsce, to przed Wami pozostało jeszcze tylko sprawdzenie, czy posiadacie urządzenie zgodne z tą usługą oraz dodanie kart do Portfela (Wallet).

Bardzo prawdopodobna lista banków, które wprowadzą Apple Pay

Można się spodziewać, że jutro albo nawet dziś wieczorem, z Apple Pay ucieszą się klienci: Aliora, BGŻ BNP Paribas, BZ WBK, Getinu, mBanku, Nest Banku, Pekao i Raiffeisen Polbanku (za Cashless.pl). Doniesienia co do tego, które karty (Visa, Mastercard) będą obsługiwane nie są pewne. Niestety ING nie jest w awangardzie nowych technologii.

ING bez Apple Pay

Natomiast udostępniony regulamin mBanku potwierdza, że jutro Apple Pay w Polsce startuje. W mBanku do Apple Pay będzie można podpiąć karty Master i Visa.

WAŻNE: Tu znajdziesz kompletną listę urządzeń zgodnych z Apple Pay

Dodawanie kart do Apple Pay

Opcje dodawania kart pojawi się dopiero po uruchomieniu usługi w Polsce.

Uwaga! Jeżeli po wprowadzeniu usługi w Polsce, opcja dodawani kart się u Was nie pokazała, Apple zaleca restart urządzenia.

Karty trzeba dodać na każdym z urządzeń osobno. Nie synchronizują się pomiędzy nimi. Można dodać 8 kart, chyba że jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami iPhone’ów 8 (Plus), X lub Apple Watch s3. W tych modelach można dodać aż 12 kart.

Apple Pay Dodawanie kart do iPhone

Na iPhone wchodzimy w ustawienia i wybieramy „Wallet i Apple Pay” lub uruchamiamy aplikację Wallet. W ustawieniach pukamy w „Dodaj kartę kredytową/debetową”, a w Wallet pukamy w niebieskiego plusa. Możemy zostać zapytani, czy chcemy użyć karty podpiętej do konta Apple ID. Jeżeli tak, to podajemy jej kod CVV i ew. datę ważności. Dodatkowe karty można wprowadzić za pomocą skanowania. Warto dobrze dobrać oświetlenie, aby po sfotografowaniu karty nie poprawiać zbyt wielu danych. Po zeskanowaniu, sprawdzamy i ewentualnie poprawiamy dane oraz dodajemy informacje bezpieczeństwa (CVV, ważność karty). Dalej jesteśmy kierowani do systemu banku i musimy zastosować się do ich wytycznych oraz zaakceptować regulamin. Po autoryzacji i zatwierdzeniu przez bank, karta zostanie dodana do portfela, czyli Wallet.

Podobnie konfigurujemy karty na iPadzie, ale tam będziemy ich mogli używać tylko do płatności internetowych.

Apple Pay Dodawanie kart do zegarka

Jak pisałem, w zegarku musimy dodać karty ponownie. Procedura jest identyczna, a rozpoczyna się w aplikacji Watch, gdzie wchodzimy w „Wallet i Apple Pay”, a następnie „Dodaj kartę kredytową/debetową”.

W MacBookach pro z Touch ID karty dodajemy w Preferencjach systemowych podobnie jak wyżej, ale dane musimy wpisać ręcznie, chyba że dodajemy kartę z naszego konta Apple ID.

Aby używać Apple Pay w Macach bez Touch ID, musimy w ustawieniach iPhone’a lub Apple Watch w „Wallet i Apple Pay” włączyć tę opcję.

Jak płacić w terminalach

Apple Pay powinno zadziałać wszędzie, gdzie obsługiwane są płatności zbliżeniowe.

Płacąc za pomocą iPhone’a z Touch ID i głównej karty wystarczy, że przyłożymy palec do czytnika i zbliżymy iPhone’a górną stroną do terminala oraz odczekamy, aż pojawi się na ekranie „ptaszek” potwierdzający zakończenie operacji. Jeżeli chcemy użyć innej karty, to zbliżamy iPhone’a do terminala, ale nie przykładamy palca do czytnika. Czekamy, aż pojawi się nasza główna karta na ekranie, pukamy w nią i wybieramy inną i dopiero wtedy przykładamy palec. Kartę można tez wybrać przed zbliżeniem telefonu do terminala. Należy w tym celu dwa razy puknąć przycisk home, żeby wywołać ekran płatności i wybrać pożądana kartę.

iPhone X z Face ID obsługuje się trochę inaczej. Wciskamy dwa razy przycisk boczny. Gdy pojawi się karta, to spoglądamy na iPhone’a, aby dokonać autentykacji i dopiero po tym zbliżamy go do terminala. Przed zbliżeniem możemy również zmienić kartę na inną.

W Apple Watch dwa razy wciskamy przycisk boczny. Gdy pojawi się karta, możemy ją zmienić na inną lub od razu zbliżyć zegarek do terminala (ekranem w jego stronę). Czekamy, aż poczujemy „tapnięcie” i gotowe. Już mamy mniej kasy na koncie.

UWAGA! Apple Watch działa bez iPhone’a! Możemy dokonywać płatności, pozostawiając telefon w domu. Dotyczy to wszystkich modeli zegarków Apple.

Płatności za pomocą Apple Pay mogą tak samo, jak inne zbliżeniowe wymagać potwierdzenia kodem PIN w terminalu, jednak zdarza się to sporadycznie nawet przy transakcjach powyżej 50 zł. W takiej sytuacji podajemy 0000 (cztery zera) lub w rzadkich przypadkach PIN oryginalnej karty.

Płatność na stronach i w aplikacjach jest podobna jak w innych systemach, poza tym, że dokonujemy potwierdzenia w urządzeniu analogicznie jak przy płatności w terminalu (palcem, wciśnięciem podwójnym guzika itp.).

Dla płatności internetowych warto w Ustawieniach, Wallet i Apple Pay podać domyślne dane transakcji, czyli adres wysyłki, mail i telefon.

Więcej porad znajdziecie na stronie wsparcia Apple.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (32)
L

32 komentarze

  1. sOBAN

    no i mój ING został w epoce kamienia łupanego :/ mam nadzieję, że nie na długo.
    BTW dlaczego praktycznie w każdym artykule macie tytułowe grafiki tak niskiej rozdzielczości? są mega rozmazane na ekranie monitora, słabo to wygląda 🙁

  2. Marlice

    Jaromir, a jeżeli nie ma w iPhonie w Ustawieniach „Wallet i Apple Pay”, to trzeba czekać aż uruchomią i wtedy się pojawi?

    • Jaromir Kopp

      Tak, ale jak wszyscy zaczną już puszczać fotki jak w Biedrze czy Żabce płacą iPhopnem lub zegarkiem, a Ty nie możesz, to znaczy, że trzeba zrobić restart. Tak radzi Apple w Pomocy.

  3. Paweł Nyczaj

    Od miesiąca mam kartę Boon, więc już doszedłem do wprawy. Wymagało to chwilowej zmiany AppStore z PL na UK. Jednak teraz Apple Pay będzie wreszcie dostępne w Polsce bez kombinowania. Kartę Boon zamknę, gdy saldo zbliży się do 0 GBP (trzeba będzie tak wycelować z transakcjami)

    • Jaromir Kopp

      To zdecydowanie nie jest nasza grafika… coś Ci kompresuje po drodze. Jaki dostawca netu? Jakieś proxy?

  4. Soban

    no u mnie to tak wygląda
    https://i.imgur.com/L5Obnkn.png
    więc jest nie dość, że rozmazane od niskiej rozdzielczości(?) to jeszcze pikseloza od silnej kompresji(?)
    nie piszę tego żeby sobie pohejtować, tylko dużo lepiej by wyglądało jakby grafiki były ładniejsze 🙂

  5. SZENK

    Przyłączam się do pytania Marlice – Nie ma w iPhonie w Ustawieniach „Wallet i Apple Pay”… trzeba zmienić region? Jutro już nie będzie trzeba? Nie chce mi się wierzyć, że w firmware 11.4 zakodowali, żeby magicznie 19.06 odblokował się dodatkowy rządek w Ustawieniach… Ktoś coś wie, podpowie? Z góry dzieki

    • Jaromir Kopp

      Nie kombinuj… przecież napisałem. Jak się nie pojawi to restarcik (tak radzi Apple w pomocy). Oni to „na serwerze” włączą.

  6. arek

    ciekawi mnie czy będzie działać karta w mbanku mastercard jak nie to będę musiał zamówić vize

    • Jaromir Kopp

      Mam ten sam problem… na szczęście Nest mnie raczej uratuje

  7. Soban

    Netia. Ale to nie ma znaczenia. poprzedni screen był z chroma na windowsie, ten tutaj jest z safari na macos z internetem mobilnym
    https://i.imgur.com/jhLlwbn.png
    więc tak czy siak coś jest nie tak

  8. applekrk

    Na moim MB Retina też brzydko wyglądają wasze grafiki.

  9. JERZYB

    Ja właśnie założyłem konto w mBanku, żegnaj ING……

  10. Marioo

    To czekamy z niecierpliwością….

  11. Caleb

    Witam

    Niestety pomimo uruchomienia ponownie iphone 8 11.4 nie mam opcji w wallet ani w ustawieniach

    • Jaromir Kopp

      A dlaczego miałby mieć? Czy dziś jest 19 czerwca?

  12. BBB

    @SZENIK – to wszystko jest zaszyte w oprogramowaniu. Apple centralnie włącza funkcję dla danego regionu i wtedy urządzenie zaczyna daną funkcję obsługiwać.

  13. Mariusz

    Cześć, czy orientujecie się, czy po uruchomieniu Apple Pay będzie można u nas przesyłać kasę przez iMessage? Czy to działa tylko w wybranych krajach?

    • Jaromir Kopp

      Niestety prawie napewno nie. Na razie ta funkcja działa tylko w USA.

  14. caleb

    Jaromir

    Dzięki za info
    Mój błąd Zdawało mi sie ze powinienem już widzieć tą opcję a jej używanie bedzie możliwe od 19.06

  15. Marlice

    Jaromir i pomyślcie nad lepszym oprogramowanie do komentarzy, w tej chwili jak jest jakaś większa dyskusja to panuje chaos i nie wiadomo (tzn. wiadomo ale idzie się pogubić) co komu odpisuje 😉

  16. ekstro

    Czy sądzicie, że będzie można podpiąć kartę wirtualną mBanku?

  17. Marek

    W BZWBK 24 można się już logować za pomocą Face ID

  18. lukczu

    Szukam kodu CVV dla karty MasterCard w mBanku i nie mogę go znaleźć. To jest karta której używa się jeszcze przed dostaniem jej plastikowej wersji.

  19. X-PKO

    No i fajnie – PKO BP ma w nosie swoich klientów ! Gdy do nich napisałem dwa dni temu z pytaniem czy i kiedy będzie Apple Pay to odpisali, że pracują nad nowymi technologiami :). To jest kpina! Tyle lat byłem w tym banku i teraz mam go dosyć – idę tam gdzie o klienta dbają i oferują nowe technologie. Blikiem w sklepach płacić się nie da bo ludzie z kolejki do kasy nie. Hcą czekać aż całą operację przeprowadzę. Nie wiem co sprawiło, że ludzie w tym banku nie byli w stanie ruszyć tak jak inne banki z Apple Pay? Może ktoś wie?

  20. BBB

    Mnie najbardziej ciekawi jakie będą prowizje za płatności AP. To może jednak wpłynąć na adaptację usługi. Jeśli prowizje w ogóle będą to dla mnie płatność telefonem będzie rodzajem backupu, gdybym zapomniał karty.

  21. lukczu

    Użytkownik nie ponosi kosztów prowizji płacąc przez Pay.

  22. dawid

    rzeczywiście w zachodnim face id już śmiga a jeszcze rano nie można jej było włączyć..

  23. Marian

    Funkcjonalność pojawi się dziś po połnocy czy jutro w dzień lub po południu? Co mówią przecieki?

  24. Tajski

    Jaromir jak to jest z apple watchem, BZWBK podaj w instrukcji (jak płacic) przy apple watchu : „Podczas płatności, zegarek musi znajdować się w pobliżu Twojego telefonu.”

  25. Do_TAJSKI

    Do Tajski: https://support.apple.com/pl-pl/ht205547

    Według tego Apple Pay powinno działać na Apple Watch bez iPhone’a w pobliżu. Najlepiej sprawdzić, czy tak faktycznie jest wyłączając na chwilę bluetooth w telefonie i spróbować dokonać płatności zegarkiem. Jeśli nie zapomnę, dam znac jutro czy mi się to udało.

  26. lukczu

    W Pekao można dodać kartę do Pay z aplikacji PeoPay jeszcze przed otrzymaniem jej fizycznego odpowiednika. Czy tak dodana karta potrzebuje dostępu do internetu podczas płacenia?

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Apple Pay w Revolut już działa! - Mój Mac - […] oczekiwanej nowości. Większość z nas domyślała się i miała nadzieję, że właśnie o Apple Pay chodzi. Potem Revolut pojawił…