^

Koniec iTunes Store w 2019r.

Tomasz Wołkowski

16 kwietnia 2018

iTunes i iTunes Store to bardzo ważna część historii sukcesu iPoda. Steve Jobs zadał sobie mnóstwo trudu i wykazał się wizją sprzedaży nie całych albumów, lecz pojedynczych utworów. Przeforsował tą koncepcję w długiej walce z wytwórniami muzycznymi. Przede wszystkim z Sony toczył długie boje o możliwość udostępnienia w swoim sklepie, iTunes Store, utworów jak największej liczby wykonawców.
iPod i iTunes Store tworzyły od samego początku fantastyczne połączenie hardware z software i od samego początku był wielkim sukcesem. Tak wielkim, że Steve Jobs zgodził się na udostępnienie sklepu użytkownikom systemu Windows. iTunes i iTunes Store był również bardzo ważną częścią iPhone’a. Jednak od pewnego czasu sklep z muzyką zaczął tracić na swojej wadze.

iTunes Store: klienci najwyraźniej przestali kupować muzykę.

Apple chce ogłosić koniec iTunes Store 31 marca 2019r. Przynajmniej wg źródła strony Digital Music News. Sukces muzyki „streamingowej” Apple Music doprowadził do tego, że już prawie nikt nie kupuje muzyki w iTunes Store. W związku z tym nie ma już uzasadnienia dla istnienia iTunes Store. Przynajmniej, jeśli chodzi o jego główną rolę, czyli sprzedaż muzyki. Manager Apple Music Jimmy Iovine wyjawił niedawno w wywiadzie dla BBC, że „iTunes Store zostanie zamknięty, jeśli ludzie przestaną tam robić zakupy”. Najwyraźniej ten moment właśnie nadchodzi.

Koniec iTunes Store: termin w marcu 2019r. wydaje się być bardzo szybkim rozwiązaniem.

O zamknięciu sklepu mówiło się od jakiegoś czasu. Ale termin, o jakim się mówiło, miał być „ustawiony” na 2020r. Jest więc sporym zaskoczeniem, że Apple zapowiedział zamknięcie iTunes Store już na rok 2019. Oczywiście, jeżeli źródła  Digital Music News się nie mylą.
To, że sklep zostanie zamknięty, nie oznacza, że muzyka kupiona w Apple Store nie będzie działać. Wręcz przeciwnie. Cała muzyka, która została kupiona, będzie działała na wszystkich urządzeniach tak jak do tej pory. Jednakże, zalecany jest backup, ponieważ nie będzie możliwe ponowne „ściągnięcie” danego utworu.
Pomijając wszystko, cała muzyka z iTunes Store dostępna jest w „streamie” w Apple Music.

Tomasz Wołkowski

Nazywam się Tomasz Wołkowski i od 2006 r. korzystam z rozwiązań firmy Apple, kiedy to kupiłem MacBooka White 13" , był to pierwszy komputer od Apple z procesorem Intela. Od tamtego czasu korzystam tylko z rozwiązań Apple. Teraz prowadzę swoją firmę, ale w dalszym ciągu znajduję czas na to, żeby śledzić wydarzenia, dotyczące firmy z Cupertino.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Czerwek

    Wielka szkoda. Pomimo używania Apple Music ciągle sporo kupuje muzyki… Nie wszyscy są wyznawcami streamingu jako jedynej metody pozyskiwania treści…

  2. kls

    iTunes to największe makowskie gówno. Miałem kilka ipodów, iphonów, maków (obecnie mac pro 18′ i xs) i nie mogę się do tego przekonać. Aplikacja powinna być prosta i intuicyjna a itunes taki nie jest, skopali to po całości. Tutaj windows ma przewagę z synchronizacją urządzeń. Najgorsze jest to, że odtwarzacz można sobie pobrać wedle uznania ale na synchronizacje urządzeń z makiem jesteśmy skazani…