^

iPod skończył 16 lat, 23 października 2001 rozpoczęła się rewolucja

Jaromir Kopp

25 października 2017

iPod pomału odchodzi do lamusa, ale nie można zapomnieć, że to właśnie ten produkt rozpoczął prawdziwą rewolucję. Choć nie był ani pierwszym odtwarzaczem „mp3”, ani nawet pierwszym odtwarzaczem ze wbudowanym dyskiem.

iPod: 1000 piosenek w Twojej kieszeni

Rewolucyjna była forma iPoda, jego wielkość, pojemność (całe 5 GB) oraz sposób sterowania za pomocą „klikalnego koła”. Pierwszy model działał jedynie z komputerami Mac z racji obsługi za pomocą iTunes w 2001 roku niedostępnego na Windows. Posiadał port FireWire (nie USB) i tak był też podłączany do Maca oraz ładowany. Pierwsze wersje działające z PC również wymagały złącza FireWire, o którym większość z Was już nie pamięta lub nie zdążyła go poznać. Pierwszy iPod z USB do transmisji danych pojawił się dopiero w 2004 roku.
iPod Shuffle z kolekcji autora na tle (Lu)LED
Potem kolejno na świat przychodziły: iPod mini, nano, shuffle (jedyny, jakiego miałem, a nawet mam dwa do dziś), iPod Touch. Touch to ostatni obecnie przedstawiciel tej linii produktów, ma on więcej wspólnego z iPhonem niż iPodem.

iPod — tak nazywały się w Polsce wszystkie odtwarzacze MP3

Jak kiedyś rower przyjął nazwę do marki rowerów, które w znacznych ilościach pojawiły się w Polsce (domyślacie się, że chodziło o markę Rover), tak na początku wieku wszystkie odtwarzacze MP3 nazywano „iPod”. Dla prawdziwego MacUsera było to bardzo irytujące. Bo większość odtwarzaczy wyglądała wtedy tak jak na zdjęciu poniżej.
Tak wyglądała większość odtwarzaczy MP3

iPod początkiem końca „Apple Computer”

Dzięki iPodowi (lub wg wielu „przez”), Apple przestał być firmą robiącą komputery, a stał się koncernem z ogromnym wpływem na show-biznes, rynek telekomunikacyjny oraz rynek usług. Bez iPoda Świat wyglądałby inaczej.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy