^
13

Duże zmiany w filmowaniu za pomocą iPhone 13, ale nie tylko

Jaromir Kopp

10 sierpnia 2021

O tym, jakie sprzętowe nowości mają pojawić się w aparatach iPhone’ów 13 już pisałem kilka razy. Jednak jak się spodziewacie, na zmianach sprzętowych się nie skończy. O nowych możliwościach filmowych, ale nie tylko napisał Mark Gurman z Bloomberga. iPhone 13 Pro może stać się prawdziwym narzędziem dla filmowców i to bez większych kompromisów.

Tryb portretowy podczas filmowania!

Według Gurmana Apple planuje dodać tryb portretowy do wideo w tym roku w nowych iPhone’ach. Pozwoli on użytkownikom nagrywać filmy z dodanym efektem rozmycia za obiektami na pierwszym planie. Przypomnę, że tryb portretowy pojawił się w iPhone’ie 7, ale do tej pory był zarezerwowany wyłącznie dla zdjęć. Jak wiecie, tryb portretowy, czyli rozmycie tła, trafi do FaceTime wraz z iOS 15. Warunkiem jest procesor A12 lub nowszy.

Wg raportu cytowanego przez Mac Rumors, tryb portretowy, który ma pojawić się podczas filmowania w iPhone’ach 13 zwany jest wśród pracowników Apple Cinematic Video. Pozwoli on na edycję rozmycia tła już po nagraniu, tak samo jak obecnie można to robić ze zdjęciami w trybie portretowym. 

Wraz z Portrait Mode wideo, Apple planuje również dodać zapis ProRes dla filmów w iPhone’ie, który pozwoli użytkownikom nagrywać wideo w formacie wyższej profesjonalnej jakości i oferuje więcej możliwości edycji. Podobnie jak ProRaw dla zdjęć jest dostępny tylko dla wyższych modeli iPhone’ów 12, ProRes ma być również zarezerwowany tylko dla iPhone’a 13 Pro i iPhone’a 13 Pro Max.

Również fotografowanie za pomocą iPhone’ów 13 będzie udoskonalone wg Gurmana.

Użytkownicy będą mogli wybierać spośród kilku stylów, które będą mogli nałożyć  na swoje zdjęcia, w tym jeden do ocieplania lub schładzania temperatury barwnej, przy jednoczesnym zachowaniu neutralności bieli. Inna opcja doda bardziej dramatyczny wygląd z głębszymi cieniami i większym kontrastem. Apple planuje też bardziej zrównoważony styl dla pokazania cieni i prawdziwych kolorów z jaśniejszym wyglądem.

Gurman dziś również potwierdził, że nadchodzące iPhone’y będą wyposażone w szybszy układ A15, mniejsze wcięcie i nową technologię wyświetlacza, która umożliwi wyższą częstotliwość odświeżania do 120 Hz. Gurman wcześniej zauważył, że w modelach Pro, Apple może również wprowadzić funkcje „zawsze włączony” podobne jak w Apple Watch.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy