^
Słuchawki AirPods Pro

AirPodsy wpadną do sieci Find My, gdzie Belkin Freedom już są

Jaromir Kopp

11 sierpnia 2021

Funkcje związane z aplikacją Lokalizator (Znajdź) i siecią Find My… w nadchodzących systemach będą znacznie udoskonalone. Apple Watch i iPhone będzie nas powiadamiał o pozostawieniu urządzeń i przedmiotów „za sobą”, a funkcje lokalizacji za pomocą sieci Find My… najprawdopodobniej trafią do słuchawek AirPods Pro i Max.

AirPodsy w sieci Find My… w czym problem?

9 to 5 Mac dotarł do śladów w kodzie najnowszej bety iOS 15 świadczących o tym, że AirPodsy Pro i Max będą mogły być odnajdywane za pomocą sieci Find My w nadchodzących systemach. Pytanie brzmi, dlaczego tak późno i dlaczego funkcja nie trafi do AirPods 2?

Jak wiecie na rynku od kilku miesięcy są słuchawki SOUNDFORM™ Freedom True Wireless Earbuds Belkina, które działają już z siecią Find My i to w aktualnych systemach. Dlaczego Apple swoje słuchawki dopiero będzie do tej sieci wprowadzał, a i to nie wszystkie. Powody mogą być przynajmniej dwa.

AirPods 2 zostały zaprezentowane w marcu 2019 roku, czyli spor czasu, zanim zaczęto plotkować o AirTagach. AirPods Pro zostały ujawnione pół roku później. Już wtedy przebąkiwało się, że Apple planuje wprowadzenie jakiegoś własnego lokalizatora. To może być powód braku AirPodsów 2 w sieci Find My. 

Zużycie energii przez Find My…

Jak wiecie AirTagi i jedyna jego jak na razie konkurencja Chipolo One Spot używają do zasilana baterii CR2032. Ma ona mniej więcej pojemność 0,72 Wh i wystarcza wg deklaracji obu producentów na rok pracy urządzeń w sieci.

Baterie umieszczone w słuchawkach są znacznie mniejsze. AirPods 2 ma w każdej akumulator 0,093 Wh. AirPods Pro mają znacznie pojemniejsze ogniwa 0,16 Wh, słuchawki Belkina znów jeszcze większe, bo aż 0,22 Wh. Jak widać do baterii z AirTagów im daleko. 

Z pobieżnych wyliczeń wynika, że jeżeli zgubimy AirPods Pro, a szczęśliwie będą one naładowane do pełna, to mamy szansę na ich odnalezienie w sieci Find My przez jakieś 4 miesiące. Jak na zgubione słuchawki to całkiem sporo. Oczywiście przy założeniu, że system zasilania w energię będzie równie wydajny jak w AirTagach, co wcale nie jest takie pewne, bo był tworzony do innego celu. Tak czy siak, na jakiś miesiąc aktywności w sieci można mieć nadzieję. Oczywiście AirPods Max to całkiem inna liga.

Być może z tych powodów, Apple dopiero teraz umieści AirPodsy w sieci Find My. Wymagały one więcej pracy, choć Belkin swoją lekcję odrobił wcześniej.

Dla uczciwych znalazców

AirPodsy nie mają funkcji blokowania iCloud. To niestety spora ich wada, w czasach, gdy wciąż nie można wszystkim ufać. Wg informacji podawanych przez 9 to 5 Mac, a znalezionych w betach iOS 15, AirPodsy da się lokalizować w sieci, nawet jeżeli ktoś je znajdzie i zacznie używać ze swoimi urządzeniami. Aby odłączyć słuchawki od sieci Find My, należy je poważnie zresetować. Animacje opisujące ten proces zostały wydobyte z bet. W przypadku Maxów wystarczy odpowiednio długo wciskać koronkę i przycisk. W przypadku Pro zabieg jest bardziej skomplikowany. Należy zasłonić palcem siatkę mikrofonu i 5 razy wcisnąć przycisk na pałąku. Tak czy siak, każdy może to zrobić. Podobnie można unieszkodliwić AirTaga, wyjmując z niego baterię.

Nawet biorąc pod uwagę te właściwości związane między innymi z ochroną prywatności i pewnie ograniczeniami technicznymi, funkcję odnajdywania słuchawek doceniam. Już raz szukałem AirPods 2, które podczas jazdy rowerem wpadły mi w trawę przy ścieżce, gdy nieostrożnie poprawiałem kask. Na szczęście namierzanie za pomocą „Odtwórz dźwięk” w becie iOS 15 wystarczyło, bo od razu się zorientowałem, że coś z ucha wypadło. Jednak bez dźwięku, w trawie bym ich nie znalazł. użytkownicy AirPods Pro i Max będą mieli jeszcze lepiej. 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. Cmos

  Pytanie, czy AirPodsy będą też odnajdywane, kiedy będą się znajdować zamknięte w pudełku?
  Czy pojemność baterii pudełka nie jest przypadkiem większa? (519mAh)

  Odpowiedz
  • Jaromir Kopp

   Na razie nie są.

   Odpowiedz
   • brzęczek

    I tu jest pytanie dlaczego? Dźwięku też się nie odtworzy choć w mieszkaniu gdy jest w miarę cicho można by je usłyszeć, jeśli się nie pamięta gdzie się odstawiło.

    Mam nadzieje, że kolejne wersję pudełek będą miały swój „brzęczek” na wzór AirTagów.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *