^
iMac M1 i MacBook Pro

Kiedy pojawią się MacBooki Pro 14″ i 16″ z procesorami Apple M2?

Jaromir Kopp

17 czerwca 2021

Ofensywa Apple w dziedzinie komputerów czeka na drugi oddech. Spodziewaliśmy się nowych procesorów Mx wcześniej. I wcześniej zapowiadano też nowe MacBooki Pro. Jednak na razie musimy czekać. Jak długo jeszcze?

Procesor M2 w masowej produkcji

Wiele źródeł m.in. te, na które powołuje się Mac Rumors wskazują na to, że procesory Apple kolejnej generacji są już w masowej produkcji i nie napotyka się w niej problemów. Niestety są inne.

Wiele doniesień, w tym informacje dla inwestorów od analityków Morgan Stanley i Wedbush, wskazywało na to, że nowe modele MacBooków Pro pojawią się podczas WWDC21. Tak się jednak nie stało, ku rozczarowaniu oczekujących na jeszcze silniejsze maszyny z większą ilością pamięci RAM.

Okazuje się, że tak, jak już wcześniej wspominałem, największe problemy przy produkcji, są powodowane przez wyświetlacze mini-LED, które do nowych MacBooków Pro mają trafić.

Wiarygodny dziennikarz Bloomberg Mark Gurman powiedział, że sprzedaż nowych modeli MacBooków Pro może rozpocząć się już tego lata, ale analityk Ming Chi-Kuo w informacjach dla tajwańskiej firmy badawczej TrendForce był bardziej ostrożny, twierdząc, że nowe modele MacBooków Pro pojawią się w drugiej połowie 2021 roku i to po okresie wakacyjnym.

Również DigiTimes niedawno poinformował, że dostawcy Apple rozpoczną wysyłkę komponentów, takich jak podświetlenia klawiatury, dla nowych modeli MacBooków Pro w trzecim kwartale tego roku, który rozpoczyna się w lipcu. Wskazuje to, że masowa produkcja może rozpocząć się jeszcze w tym kwartale, jednak wg Nikkei Asia jest opóźniona o przynajmniej jeden miesiąc względem pierwotnych planów.

Podsumowując. Cierpliwości oczekującym na jeszcze szybsze komputery Apple z ekranami o niebywałym kontraście musi wystarczyć przynajmniej do września. Jednak nadal procesor M1 w swojej klasie mobilnej jest niedościgniony, a znajomi deweloperzy chętniej pracują na MacBooku z M1 i 8 GB RAM zamiast na iMacu z i7 i 64 GB RAM. Jest ciszej, szybciej [!] i chłodniej.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (12)
L

12 komentarzy

 1. rybak_lu

  „znajomi deweloperzy chętniej pracują na MacBooku z M1 i 8 GB RAM zamiast na iMacu z i7 i 64 GB RAM. Jest ciszej, szybciej [!] i chłodniej.”

  M1 jest tak szybki że nawet mniejszy ekran im nie przeszkadza XD

  • Jaromir Kopp

   Zdradzę Ci pewną tajemnicę… do MacBooka z M1 można podłączyć zewnętrzny monitor.

  • Zakrzywienie RZECZYWISTOŚCI

   Jeśli Dev potrzebował wcześniej w iMacu 64GB to z pewnością teraz mu wystarczy 8GB – zakrzywienie rzeczywistości level master.

  • Pawlak

   Ale żywotność dysku jest na krytycznym poziomie, jeżeli korzystają z aplikacji wymagających dużo RAMu które tworzą sobie na dysku pamięć wirtualną.
   Taki dysk może paść po 2 latach lub nawet po roku w przypadku intensywnej pracy.
   Wyjaśniał to Wojtek Pietrusiewicz na iMagu.

 2. KrÓliki

  Byłem mocno nastawiony na czekanie na MBP14 ale patrząc na fuckupy z przekrzywionym iMacami 24” to jednak widzę, że nie warto brać pierwszej generacji po drastycznej zmianie designu.
  Lepiej poczekać aż wszystkie błędy wyjdą na jaw niż by być płacącym królikiem doświadczalnym.

  • Speacetronic

   Mam dwa Mac Mini z M1. Jeden w pracy drugi w domu. Oba z 8GB ram tyle że ten w pracy mam 512 GB dysk. Domowy mniejszy ponieważ na nim mniej robię. Jeszcze mam MacBook Air z 2014 roku. Ale chyba go sprzedam ponieważ nie ma dla niego zajęcia. Bateria ma tylko 269 cykli. Kupiłem mini ponieważ można sobie podłączyć do dowolnego monitora a nawet TV 4K. Pełny komfort pracy. Owszem Big Sur ma kilka niedociągnięć ale może nowy Mac OS 12 poprawi to. Zrobiłem kilka prostych filmów na platformę You Tube i dla mnie wystarczy. Mam dodatkowo dysk pod usb C, na którym opiekuje na filmach. I mam mnóstwo PDF dokumentacje umowy itp. W porównaniu z komputerami poprzednimi to jest przepaść. Używam również Audacity który jest dla Intel, działa bez żadnych problemów. Również platforma Arduino.

   • Przeprojektowanie

    Ok – tylko w mac mini nie zmienili designu – nawet zasilacz jest z poprzedniej generacji (overkill dla M1).

    Mi chodzi o to, że gdy Apple wprowadza nowy design sprzętu to pierwsza generacja ma błędy – a to obudowa za słaba, a to klawiatura do bani, a to taśma do ekranu za krótka.
    Teraz w iMac najnowszej generacji ludzie dostają krzywo przymocowaną nóżkę.

    • Speacerronic

     Akurat do Mini pasują klawiatury sprawdzone, a taśmy i kable nie ma problemu. Zasilacz owszem jest mocniejszy niż trzeba, ale zapas mocy zasilacza to nie problem. Przynajmniej sprawdzony, sam miałem wcześniejsze wersje mini i zadowolony byłem. Nigdy żaden się nie uszkodził.

     • Przeprojektowanie

      Oj – nie rozumiemy się 🙂
      Opisuję błędy projektowe macbooków (klawiatura 2016-2019, taśma ekranu 2017), a Ty cały czas o MacMini.

      Potwiedzam – Mac Mini z M1 jest super – oprócz tego, że nie da się go samemu rozbudować mimo, że w obudowie jest sporo wolnego miejsca.

      Ostatnia wersja MacMini w którym można było we własnym zakresie dodać drugi dysk / wymienić na większy + dodać RAM to MacMini z 2012

 3. iro

  Co tydzień mam telefony od ludzi, którzy kupili nowe maki na M1. Niestety nie jest to sprzęt dla producentów muzycznych z powodu braku możliwości instalacji starszych wersji oprogramowania, oraz wielu niekompatybilności jeśli chodzi o sprzęt AUDIO. 16GB RAM też jest to za mała ilość do pracy z samplami, ale i także do odpaleniu kilku projektów w 4K.
  Za każdym razem kończy się to oddaniem do sklepu.

  • Speacetronic

   Wszystko zależy co chcesz robić. Dla profesjonalistów sprzętu z ARM jeszcze nie ma. Te które są to najtańsze i najsłabsze z całości. Na sprzęt Pro trzeba poczekać. Dla mnie amatora w dziedzinie filmów, czy takich sampli, ja szykuje tylko zapowiedzi głosowe do autobusów, na Audacity., wiec zastosowanie dla mnie wystarczające. Na Mac Pro taki z prawdziwego zdarzenia trzeba poczekać do 2022.

   • RAM

    Nie potrzebny jest Mac Pro. W Mac Mini z 2018 można było we własnym zakresie wsadzić do 64GB RAM.

    A teraz jeśli do M1 chce się dodać 8GB to należy zapłacić podatek apple 1000zł.