Na to użytkownicy urządzeń Smart Home Ikea Tradfri czekali trzy lata. Dopiero po takim czasie Ikea dojrzała do tego, aby udostępnić swój czujnik ruchu w HomeKit. Przypomnę, że do tej pory mógł on tylko sterować bezpośrednio oświetleniem i nie był widziany w aplikacji Dom, jako sensor ruchu. Po aktualizacji 1.16.0 (bramka 1.13.21), można już używać sensora ruchu i klawisza skrótu w HomeKit.
Ikea TRÅDFRI to jedno z tańszych rozwiązań zgodnych z HomeKit dostępnych na rynku. W ofercie jest sporo żarówek i innych systemów oświetlenia w tym specjalizowanych, rolet zasilanych akumulatorowo, gniazdek, włączników (przycisków bateryjnych) komunikujących się bezpośrednio ze sterowanymi urządzeniami i to wszystko w przystępnych cenach, nawet uwzględniając koszt bramki wymaganej do integracji z HomeKit.
Po aktualizacji do wersji 1.16.0 (bramka 1.13.21), czujniki ruchu pojawiają się w HomeKit. Podobnie wyzwalacze scen (przyciski skrótu), których z racji braku, nie zdołałem przetestować.
Czujnik w HomeKit działa równie szybko i niezawodnie, jak sterując bezpośrednio światłem. Jednak w HomeKit ma pewną wadę. Moja stara wersja z pokrętłami do ustawiania jasności i czasu, dla stanu ruchu nie pozwala zejść poniżej 1 minuty. Dokładnie tak samo jak w przy bezpośrednim sterowania światłem. W przypadku nowych czujników jest chyba jeszcze gorzej, bo w nich czas trwania „wyzwolenia” jest ustawiony na sztywno, na bodaj 3 minuty.
Ten długi i stały czas wyzwolenia może utrudnić lub uniemożliwić zastosowanie czujnika w niektórych automatyzacjach. Należy pamiętać, że nawet jeśli ustawimy w automatyzacji „wyłącz po 1 minucie”, to czujnik, który ma czas wyzwolenia 3 minuty, przez kolejne dwie nie wykryje ponownego ruchu. Na szczęście wszędzie, gdzie akceptowalny jest czas 1, czy 3 minuty wyzwolenia czujnika, będzie spisywał się on bardzo dobrze.
Cena sensora ruchu od Ikea wynosi 50 zł. Jeżeli mamy już bramkę, to może okazać się tanim i przyjaznym rozwiązaniem. Klawisze skrótu kosztują 30 zł, jednak z tego co się orientuję, obsługują tylko jedną dwie komendy (pojedyncze przyciśnięcie i przytrzymanie). Dzięki za informację w komentarzu!
Przy okazji w opisie aktualizacji znajdujemy informację, że pozwala ona na ustawienie, czy żarówki mają się zapalać po włączeniu zasilania. Jeszcze nie rozpracowałem, jak się to ustawia, ale dla mnie to bardzo ważna funkcja, bo jak to na wsi bywa, zdarzają się zaniki zasilania, po których wszystkie światła od Ikei mi się zapalały. Liczę na Wasze podpowiedzi jak wyłączyć zapalanie się żarówek po zaniku zasilania. W aplikacji Ikea tej funkcji nie znalazłem.
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.