^
Czujnik ruchu Ikea Tradfri w HomeKit

Czujnik ruchu Ikea  i klawisz skrótu już w HomeKit! Jest aktualizacja

Jaromir Kopp

22 lutego 2021

Na to użytkownicy urządzeń Smart Home Ikea Tradfri czekali trzy lata. Dopiero po takim czasie Ikea dojrzała do tego, aby udostępnić swój czujnik ruchu w HomeKit. Przypomnę, że do tej pory mógł on tylko sterować bezpośrednio oświetleniem i nie był widziany w aplikacji Dom, jako sensor ruchu. Po aktualizacji 1.16.0 (bramka 1.13.21), można już używać sensora ruchu i klawisza skrótu w HomeKit.

Ikea: Jeden z tańszych systemów Smart Home

Ikea TRÅDFRI to jedno z tańszych rozwiązań zgodnych z HomeKit dostępnych na rynku. W ofercie jest sporo żarówek i innych systemów oświetlenia w tym specjalizowanych, rolet zasilanych akumulatorowo, gniazdek, włączników (przycisków bateryjnych) komunikujących się bezpośrednio ze sterowanymi urządzeniami i to wszystko w przystępnych cenach, nawet uwzględniając koszt bramki wymaganej do integracji z HomeKit. 

Czujnik ruchu Ikea w HomeKit 

Po aktualizacji do wersji 1.16.0 (bramka 1.13.21), czujniki ruchu pojawiają się w HomeKit. Podobnie wyzwalacze scen (przyciski skrótu), których z racji braku, nie zdołałem przetestować. 

Czujnik w HomeKit działa równie szybko i niezawodnie, jak sterując bezpośrednio światłem. Jednak w HomeKit ma pewną wadę. Moja stara wersja z pokrętłami do ustawiania jasności i czasu, dla stanu ruchu nie pozwala zejść poniżej 1 minuty. Dokładnie tak samo jak w przy bezpośrednim sterowania światłem. W przypadku nowych czujników jest chyba jeszcze gorzej, bo w nich czas trwania „wyzwolenia” jest ustawiony na sztywno, na bodaj 3 minuty. 

Ten długi i stały czas wyzwolenia może utrudnić lub uniemożliwić zastosowanie czujnika w niektórych automatyzacjach. Należy pamiętać, że nawet jeśli ustawimy w automatyzacji „wyłącz po 1 minucie”, to czujnik, który ma czas wyzwolenia 3 minuty, przez kolejne dwie nie wykryje ponownego ruchu. Na szczęście wszędzie, gdzie akceptowalny jest czas 1, czy 3 minuty wyzwolenia czujnika, będzie spisywał się on bardzo dobrze.

Czujnik ruchu Ikea Tradfri w aplikacji Dom HomeKit

Cena sensora ruchu od Ikea wynosi 50 zł. Jeżeli mamy już bramkę, to może okazać się tanim i przyjaznym rozwiązaniem. Klawisze skrótu kosztują 30 zł, jednak z tego co się orientuję, obsługują tylko jedną dwie komendy (pojedyncze przyciśnięcie i przytrzymanie). Dzięki za informację w komentarzu!

Przy okazji w opisie aktualizacji znajdujemy informację, że pozwala ona na ustawienie, czy żarówki mają się zapalać po włączeniu zasilania. Jeszcze nie rozpracowałem, jak się to ustawia, ale dla mnie to bardzo ważna funkcja, bo jak to na wsi bywa, zdarzają się zaniki zasilania, po których wszystkie światła od Ikei mi się zapalały. Liczę na Wasze podpowiedzi jak wyłączyć zapalanie się żarówek po zaniku zasilania. W aplikacji Ikea tej funkcji nie znalazłem. 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (12)
L

12 komentarzy

 1. Kuba

  Klawisz skrótu w hk daje możliwość ustawienia akcji po kliknięciu i po przytrzymaniu, może wiec służyć do włączenia/wyłączenia oświetlenia.

  • Jaromir Kopp

   O! Super! Przy okazji, to Skrótem w HomeKit móżesz zrobić „włącz/wyłącz” na jednym wciśnięciu.

 2. KRystian

  Dzięki Jaromir.
  Mam pytanie dotyczące HomeKit (wybacz, jeżeli naiwne – jestem w tym nowy). Jeżeli mam podłączony do HK wyłącznik światła innej firmy (Merros) to czy będę mógł podpiąć opisywany klawisz skrótu bądź czujnik ruchu do sterowania tym światłem?
  Dzięki

  • Jaromir Kopp

   Po to jest HomeKit, aby urządzenia rożnych firm współdziałały. Tak, można czujnikiem ruchu (HomeKit) Ikei sterować żarówką innego producenta lub wywoływać złożone sceny sterujące wieloma urządzeniami od jednego lub rożnych producentów.

   • Krystian

    Dzięki wielkie. Taką właśnie miałem nadzieje.

   • Kamil

    Mam bramkę Ikea, piloty bezprzewodowe Ikea i żarówki tradfri. Na próbę kupiłem żarówkę smart z Lidla. Dało się ją sparować z pilotem, była widoczna w aplikacji Ikea, ale nie pojawiła się w HK

    • Jaromir Kopp

     To jest całkowicie normalne. Przecież Ikea nie będzie ze swoją bramką certyfikować u Apple każdej obcej żarówki. Akcesoria wymagają certyfikacji razem z bramką.

 3. Henry101

  Jaromir mam pytanie, czy po tej aktualizacji bramki ikea można ustawić tak aby czujnik ruchu był aktywny w określonych godzinach. Dodam że w HK można robić z niego sceny ale jakby apka ikea ma nad nimi wyższość. Da się to obejść ?

  • Jaromir Kopp

   Raczej nie. Co masz na myśli przez „Apka Ikei ma wyższość”? Może po prostu nadal masz sparowany z jakąś żarowką? Zresetuj go

   • Henry101

    Czujnik ruch mam sparowany z gniazdkiem z ikei .I niezależnie od ustawień w HK nawet jak mam scenę aktywną w określonych godz. Czujnik działa zawsze.

    • Jaromir Kopp

     To przecież normalne. Czujnik łączy się bezpośrednio z gniazdkiem i zawsze będzie go przełączać. Musisz go „odparować” od gniazdka.

     • Henry101

      Fakt logiczne, podziękował.