^
Rolety Ikea FYRTUR

Rolety Ikea doczekały się wsparcia dla HomeKit

Jaromir Kopp

4 stycznia 2020

Tak jest przynajmniej w niektórych zakątkach świata. Najpierw długo czekaliśmy na zapowiedziane rok temu rolety Kadrilj i Fyrtu. Pojawiły się w sprzedaży dopiero po wakacjach. Niestety bez wsparcia dla HomeKit. Na to „jak nakazuje tradycja w Ikei” musieliśmy znów czekać, a oczekiwanie przeciągnęło się na następny rok.

Kadrilj i Fyrtu z HomeKit w USA już tak, u nas jeszcze nie

Jak podają informacje zamieszczone przez różnych użytkowników m.in. w serwisie Reddit, Ikea po cichu udostępniła aktualizację wprowadzającą wsparcie dla HomeKit w systemie rolet Kadrilj i Fyrtu.

Wersje oprogramowania, które oferuje współpracę HomeKit podawane przez Apple Insider, to:

  • Dla bramki: 1.10.28 (poprzednia 1.9.27)
  • Dla pilota: 2.2.010 (poprzednia 2.2.008)
  • Dla samych rolet: 2.2.009

Nie wiadomo, kiedy Ikea zdecyduje się udostępnić najnowsze oprogramowanie bramki i rolet w Europie. Zazwyczaj musieliśmy czekać na to maksymalnie kilka dni.

Rolety Kadrilj i Fyrtu są zasilane z wymiennego akumulatora i dzięki temu można je łatwo zainstalować, podwieszając do sufitu lub mocuje do ściany nad oknem. Kadrilj i Fyrtu różnią się materiałem, z którego są wykonane. Fyrtu zaciemniają, a Kadrilj przepuszczają światło i są trochę tańsze. Mechanizm jest identyczny w obu wariantach. Dodatkowo należy wybrać rozmiar (szerokość). Obecnie są dostępne warianty od 60 cm do 140 cm (na 195 cm wysokości).

Odważni eksperymentatorzy, mogą próbować zmienić szerokość i rodzaj materiału samodzielnie, ale ponieważ nie było to zamysłem konstruktorów, wiąże się to z kombinowaniem i użyciem narzędzi oraz może przy nieumiejętnym podejściu skutkować zniszczeniem rolet. Jeżeli to Was nie zniechęca, oto jeden z instruktażowych filmów:

Dajcie znać, jeżeli aktualizacja do HomeKit się u Was pojawi!

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy