Wybierz Strona

Gniazdko IKEA TRÅDFRI już działa z HomeKit

Gniazdko IKEA TRÅDFRI już działa z HomeKit

 • 2
 • 18.04.2019
Jaromir Kopp

Smart gniazdko do Ikei jest kolejnym elementem systemu Tradfri, który współpracuje z HomeKit. W ofercie pojawiło się jesienią zeszłego roku, ale dodanie zgodności z HomeKit się dość znacznie opóźniało. Ponoć z powodu problemów z uzyskaniem należytej jakości działania. Na szczęście już jest.

Aktualizacja systemu Tradfri

Dziś pojawiła się aktualizacja przeznaczona dla bramki Tradfri, gniazdka oraz sterowników (pilotów, włączników). Interesujące jest, że gniazdko pojawiło się w HomeKit już po zaktualizowaniu samej bramki do wersji 1.8.25. Aktualizacja gniazdka zmieniła numer wersji jego firmwaru z 2.0.19, na 2.0.22, a włącznika, który był w zestawie z gniazdkiem z 2.0.20 na 20.0.22.

Przypomnę, że gniazdko pozwala na załączanie urządzeń o mocy (nieindukcyjnej) nawet do 3 680 W. Niestety nie oferuje pomiaru zużycia prądu, ale przy cenie wraz ze zgrabnym bezprzewodowym włącznikiem 59 zł nie nie należało się tego spodziewać. Dodatkowo podstawowe charakterystyki HomeKit jeszcze nie uwzględniają pomiaru mocy. Dzięki aktualizacji będzie można w końcu sterować gniazdkiem spoza domu i używać go w automatyce, pod warunkiem, że dysponujemy jakimś centrum akcesoriów (Apple TV, HomePod, iPad).

Gniazdko może być sparowane również z innymi sterownikami – nawet ściemniaczem. Do działania wymaga właśnie sterownika (włącznika, pilota) oraz bramki Tradfri, która obsługuje też i inne akcesoria tego systemu. Jeden sterownik może obsługiwać wiele urządzeń.

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

2 komentarze

 1. Kris

  Jaromir, orientujesz się, czy do samych gniazdek potrzebna jest bramka IKEA, czy wystarczy samo np. Apple TV?

  Odpowiedz
  • Jaromir Kopp

   Zawsze jest potrzebna bramka Tradfri i sterownik (włącznik, pilot, ściemniacz).
   Przecież gniazdko nie ma WiFi ani BT, a tylko ZigBee jak wszystkie akcesoria Tradfri.

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!