^
Find My iPhone

Apple tworzy sieć dla zapominalskich

Jaromir Kopp

19 kwietnia 2019

Wczoraj zaczęły do nas docierać przecieki, że Apple pracuje nad połączeniem aplikacji Find My Friends oraz Find My iPhone. Wydaje się to rozsądnym i wygodnym dla użytkowników posunięciem. Jednak w przeciekach pojawiła się ważniejsza informacja, a nawet dwie.

Find My iPhone nie działa bez sieci

Podstawową wadą obu funkcji wyszukiwania, jest ich nie działanie, gdy urządzenia nie mają połączenia z internetem. Teraz funkcjonuje to tak, że urządzenie musi wysłać swoją pozycję, a bez możliwości transmisji danych jest to niewykonalne. Apple postanowił odwrócić role.

Inni Cię namierzą

Oczywiście należy przypomnieć, że funkcje „namierzania” przez znajomych lub członków rodziny należy włączyć świadomie. Nikt bez naszej zgody nie pozna położenia naszego urządzenia. Zgodę można wydać do odwołania, na godzinę, lub do końca dnia i zawsze możemy sprawdzić, komu udostępniamy pozycję i to zakończyć. Podobnie z Find My iPhone, ale wtedy tylko my, ewentualnie członkowie rodziny (za zgodą) mogą zobaczyć położenie swoich urządzeń. To się nie zmieni.

Pomysł Apple jak zwykle nie jest niczym nowym. Wg informacji, które przeciekły do 9to5mac, Apple zamierza wykorzystać „odwróconą” technologię iBeacon. Nasz zaginiony iPhone, który nie będzie mógł zalogować się do żadnej sieci i przesłać informacji o swoim położeniu, aktywuje moduł Bluetooth w trybie „iBeacon”. Pozwoli to na wykrycie go przez inne urządzenia Apple i to one prześlą informację o swoim położeniu (oczywiście anonimowo) z dołączonym znacznikiem namierzonego urządzenia oraz przybliżoną odległością od niego ustaloną za pomocą mocy sygnału. Należy zaznaczyć, że Bluetooth używany w tej technologii nie ma wielkiego zasięgu. Zazwyczaj jest to 30, maksymalnie do 100 metrów.

Kolejnym odkryciem 9to5mac, jest tajemnicze urządzenie, które wg redaktorów może być lokalizatorem Bluetooth. Takim jak popularne Chipolo, czy TrackR. Są to małe moduły Bluetooth zasilane bateryjnie, które mogą zostać wykryte i namierzone przez smartfony będące w pobliżu. Większość z firm robiących takie gadgety tworzy również „sieć” z urządzeń mających zainstalowaną aplikację. Pozwala, to pomimo niewielkiego zasięgu Bluetooth, na odnalezienie naszej zguby, przez innych użytkowników. W mojej krótkiej karierze użytkownika takich gadgetów raz zostałem powiadomiony, że nieokreśloną (dla większej anonimowości) ilość dni wcześniej, przyczyniłem się do odnalezienia czyjejś zguby, przechodząc nieświadomie w jej pobliżu.

Taka sieć stworzona na bazie urządzeń Apple, zależnie od ich zagęszczenia w danej lokalizacji, może znacznie zwiększyć szanse na odnalezienie zguby np. zaginionego iPhone’a.

Jednak w mojej głowie zrodziła się myśl, że Apple nie będzie chciał zaszkodzić producentom trackerów Bluetooth, wypuszczając własne urządzenie, choć przywitałbym je z chęcią. Pod odkrytym kodem, może się kryć funkcja, która będzie pozwalała na (po wyrażeniu na to zgody przez użytkownika podczas konfiguracji „Find My iPhone”) namierzenie wyłączonego iPhone’a. Jeżeli taki maleńki tracker potrafi działać na baterii rok, to tym bardziej iPhone. Moduł aktywowałby się (jeżeli ustawimy to w preferencjach) po wyłączeniu iPhone’a. To zdecydowanie utrudniłoby życie złodziejaszkom, a ułatwiło roztargnionym.

iBeacon

Technologia iBeacon jest obecnie używana głównie do nawigacji wewnątrz pomieszczeń, a jej „odwrócona” forma do lokalizowania trackerów. Obsługiwana jest przez system i działa w tle nie mając wielkiego wpływu na zużycie prądu. W iOS 13 mogłaby być jeszcze bardziej przydatna. Pamiętajmy, że w podobny sposób da się namierzać zaginione AirPods. Nowa funkcja znacznie poszerzyłaby zasięg poszukiwań.

Niestety na wsiach i w miejscach o małym zagęszczeniu sprzętu Apple na wiele się to nie zda, ale w miastach to może dobrze działać nawet w Polsce.

Jestem bardzo ciekaw, co z tego wyjdzie.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Andrzej

    I BY DZIAŁAŁA PRZY WYŁĄCZONYM TELEFONIE BO PIERWSZE CO ROBI ZŁODZIEJ TO WYŁĄCZA iPHONEA. !.

    • Jaromir Kopp

      Oczywiście. Napisałem o tym w tekście.

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Lokalizator od Apple? To coraz bardziej prawdopodobne - Mój Mac - […] Plotki, logiczne myślenie oraz ślady znalezione w kodzie najnowszych bet nie pozostawiają wątpliwości, że Apple może i chce zaoferować…