^
Nanoleaf Essentials A19 Light Bulb i Light Strip

Nanoleaf Essentials z oświetleniem adaptacyjnym

Jaromir Kopp

9 lutego 2021

Adaptive Lighting wraz z najnowszą aktualizacją trafiło do jedynych obecnie na rynku źródeł światła HomeKit z Thread. Essentials A19 Light Bulb i Light Strip już można aktualizować.

Oświetlenie adaptacyjne w Nanoleaf Essentials

Nowa aktualizacja udostępniona przez kanadyjską firmę Nanoleaf została opatrzona opisem:

  • 1.4.29 (2021-02-08)
  • Dodano obsługę scen kolorystycznych
  • Dodano wsparcie dla Apple Adaptive Lighting
  • Drobne poprawki błędów i ulepszenia

Aby ją zainstalować, należy użyć aplikacji firmowej  Nanoleaf (5.2.0).

Warto zaznaczyć, że Nanoleaf ma własną wersję oświetlenia adaptacyjnego (Circadian Lighting) obsługiwaną przez firmową aplikację. Jednak koliduje ona w wieloma akcjami w HomeKit, a wersja zgodna z Apple zachowuje się w sposób bardziej przewidywalny.

Aplikacja Nanoleaf po aktualizacji, dodaje również możliwość używania Color Scenes w produktach Essentials. Sceny mogą zawierać powolne przejścia między kolorami, przyciemnianie, pulsowanie i wiele innych przejść kolorystycznych, podobnie jak najbardziej znane produkty Nanoleaf, czyli systemy paneli świetlnych.

Nanoleaf i Thread

Na razie na rynku są dostępne tylko cztery akcesoria HomeKit wspierające Thread. Dwa od Nanoleaf i dwa od Eve. Jednak obie firmy zapowiadają kolejne. 

Mówi się, że wsparcie dla Thread pojawi się również w linii produktów Shapes firmy Nanoleaf, która obejmuje modele Hexagons, Triangles i Mini Triangles, ale nie Nanoleaf Canvas (kwadratowe panele), czy oryginalne trójkątne panele, wcześniej nazywane Nanoleaf Aurora.

Należy pamiętać, że w HomeKit każde akcesorium Thread musi też działać przez Bluetooth. HomePod mini, który jest obecnie jedynym routerem brzegowym dla Thread w ekosystemie Apple, nie jest dostępny w wielu krajach i ciągle trudno go dostać.

A jak już wiecie Thread to przyszłość dla większości akcesoriów HomeKit i smart home. 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy