^
Connected with thread

Pojawiły się pierwsze akcesoria zgodne Thread! Era HomePod mini rozpoczęta!

Jaromir Kopp

11 listopada 2020

HomePod mini jeszcze nie zaczął trafiać do klientów, a już pojawiają się pierwsze akcesoria HomeKit z nim współpracujące oraz zapowiadane są kolejne. W ten właśnie sposób właśnie „mini” otwiera nową erę w HomeKit.

Thread zamiast Bluetooth LE

Już kilka razy pisałem o tym, że HomePod mini jest bardzo ważnym sprzętem, zwłaszcza dla użytkowników urządzeń smart home zgodnych z HomeKit. Teraz moje słowa zostały poparte przez czyny dużych i lubianych producentów akcesoriów. Pierwsza firma rozpoczęła sprzedaż, kolejna zapowiedziała aktualizację swoich akcesoriów do Thread.

Żarówka A19 i taśma LED Nanoleaf Essentials dostępne w Apple Store (US)

To pierwsze produkty zgodne z protokołem transmisji Thread zgodne z HomeKit, którego tworzenie Apple wspiera już od 2018 roku.

Cechami Thread jest niskie zużycie energii, które pozwala na pracę przy zasilaniu bateryjnym podobnie jak Bluetooth LE oraz spory zasięg potęgowany przez tworzenie siatki połączeń Mesh pomiędzy urządzeniami Thread. Taka sieć dodatkowo jest znacznie bardziej odporna na awarie, bo w razie problemów z połączeniem lub uszkodzenia któregoś urządzenia, inne starają się całkowicie samoczynnie znaleźć obejście.

Akcesoria Eve zgodne z Thread po aktualizacji

Eve uznana i lubiana firma tworząca akcesoria, zgodne tylko z HomeKit zapowiedziała, że obsługę Thread wprowadzi do wielu ze swoich nowszych urządzeń za pomocą aktualizacji oprogramowania. Wsparcie mają dostać:

 • Eve Aqua (2nd Gen)
 • Eve Door & Window (3rd gen)
 • Eve Energy (EU, 4th gen)
 • Eve Thermo (4th gen)

Jeżeli nie wiesz, której generacji urządzenia masz w posiadaniu lub czym kierować się podczas zakupu, Eve przygotowała stronę ułatwiającą identyfikację

Eve Thread połączenia

Termin wydania aktualizacji nie jest jeszcze znany, ale Eve bardzo mocno zaangażowało się w Thread, co pokazuje specjalnie przygotowana storna opisująca zalety tego systemu

Eve w swoich nowych akcesoriach używa (najprawdopodobniej) mikrokontrolerów nRF528xx zgodnych z Bluetooth i Thread. Dzięki czemu można tylko za pomocą aktualizacji oprogramowania wewnętrznego dostosować je do pracy z Thread. Aktualizacja będzie wykonywana za pomocą aplikacji Eve.

Akcesoria Eve i Nanoleaf, które wspierają Thread nadal mogą działać w Bluetooth LE. Dlatego, jeżeli nie zdołałeś jeszcze kupić HomePoda mini, to nie musisz się lękać, jednak Thread powinien działać zdecydowanie sprawniej, zwłaszcza gdy zgodnych z nim akcesoriów w domu będzie wiele.

Tak jak pisałem i powtórzę kolejny raz: HomePod mini wyznacza nową erę urządzeń HomeKit i smart home!

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

 1. Mariusz

  Gdzie kupić głowice 4 generacji? Te w AppStore której generacji są?

 2. Soban

  szkoda że eve uaktualni tylko najnowsze urządzenia. ciekawe, czy to ograniczenie technologiczne, czy po prostu chcą nakłonić klientów do kupna najnowszej generacji. mam 2 gniazdka 3. generacji i ominie mnie aktualizacja, szkoda 🙁

  • Jaromir Kopp

   Tak, przedtem Eve używało jakiś badziewnych chipów, niedawno przeszła na droższe nRF52833 lub 840. One zapewniają łączność Bluetooth LE, Thread i ginące ZigBee. Zapewn^ą też wsparcie dla CHIP w przyszlości.

 3. Mariusz

  Jaromir, ja mam jeszcze pytanie: czy Eve Thermo wykrywa samo kiedy okna są otwarte i się wyłącza czy trzeba dokupić czujniki okien i zrobić automatyzację?

  • Jaromir Kopp

   Samo nie miałoby czym, muszą być czujniki otwarcia. Nie muszą być od Eve – dowolne zgodne z HomeKit.