^
Apple One ze znakiem zapytania

Apple One: wszystko, co chcesz wiedzieć, ale wstydzisz się zapytać

Jaromir Kopp

2 listopada 2020

Apple One wystartowało w piątek, choć nie ma pewności, czy aby całkiem oficjalnie, bo np. na polskich stronach wciąż brak informacji o tym. Dodatkowo nie obeszło się bez problemów. Nadal również nie ma jasności co do pewnych kwestii związanych pakietem Apple One.

Co to jest Apple One?

Apple One to jedna opłata za kilka usług Apple. W Polsce dostępne są dwa pakiety:

Apple One dla Ciebie, który zawiera Apple Music, 50 GB miejsca w iCloud (usługi indywidualne) oraz Apple TV+ i Apple Arcade (te można dzielić z rodziną). Cena: 24,99 zł miesięcznie.

Apple One dla rodziny, który zawiera Apple Music rodzinne, 200 GB miejsca w iCloud oraz Apple TV+ i Apple Arcade (wszystkie usługi można dzielić z rodziną). Cena: 39,99 zł miesięcznie.

W kilku krajach, gdzie dostępny jest serwis News+, Apple oferuje trzeci pakiet z 2 TB i wspomniany Apple News+, a w przyszłości Apple Fitness+. W Polsce szybko się tej oferty nie doczekamy.

Ile osób może korzystać wspólnie z pakietów rodzinnych?

Z usług rodzinnych może korzystać do 6 osób (organizator i 5 dodatkowych). Wszystkie mogą korzystać z Apple Arcade, TV+, rodzinnego Apple Music i przestrzeni iCloud 200 GB lub większej. Rodzina może się też dzielić swoimi zakupionymi aplikacjami i innymi dobrami elektronicznymi o ile wydawcy nie zastrzegli takiej możliwości. Uwaga: wszystkie zakupy w rodzinie realizowane są za pomocą metody płatności organizatora. Oznacza to, że zakupu członków rodziny (App Store, filmy, muzyka, usługi Apple) obciążają katę organizatora. WIęcej o iCloud rodzinnym.

Co zrobić, gdy iCloud z Apple One jest za mały?

Do przestrzeni oferowanej przez One można DOKUPIĆ dodatkową. Czyli, jeżeli 50 GB z One dla Ciebie to za mało, możesz dokupić kolejne 50 GB (3,99 zł), 200 GB (11,99 zł) lub 2 TB (39,99 zł). Przestrzeń się zsumuje z tą z One, a opłaty za dodatkowy iCloud będą naliczane osobno w normalnej wysokości.

Czy to mi się opłaci?

Weź kalkulator i policz. Jeżeli zależy Ci na dwóch usługach zazwyczaj tak, a kolejne dwie dostaniesz „gratis”. Dodatkowo One pozwala na skonfigurowanie niedostępnych, a korzystnych cenowo wielkości iCloud Drive np. 400 GB.

Warto zwrócić uwagę, że w Polsce Apple One jest wyjątkowo nisko wyceniony. Płacimy mniej więcej połowę tego, co np. nasi zachodni sąsiedzi.

Czy będę miał darmowy okres próbny?

Jeżeli wykorzystałeś już darmowe okresy dla Apple Music, to nie. Jednak jeżeli z Apple Music przestałeś korzystać dość dawno i Apple np. znów zaczyna Cię kusić okresem testowym, to tak. Uwaga: niektórym w takiej sytuacji pojawiał się komunikat o braku okresu próbnego, ale i tak go otrzymywali.

Czy darmowy okres Apple TV+ przepadnie?

Nie ma pewności, ale na razie opłacenie miesiąca Apple One automatycznie przedłuża darmowy (przysługujący po zakupie urządzenia) okres Apple TV+ o miesiąc. W moim przypadku po opłaceniu One data odnowienia TV+ zmieniła się z 28 lutego na 30 marca. Za miesiąc okaże się, czy kolejna opłata za One przedłuży darmowe TV+ o następne 30 dni, ale wszystko na to wskazuje.

Apple One nie chce się pojawić

Zaktualizuj system. Jeżeli masz iCloud 2 TB, to je wyłącz (dane nie przepadną, bo zaraz po zakupie One będziesz mogł włączyć ponownie). Jak to nie pomoże zamów (darmową) rozmowę ze wsparciem Apple np. przez aplikację Wsparcie.

Uwaga: Aktywacja Apple One wymaga najnowszych systemów iOS 14.1 (14.2 RC) i iPadOS 14.1 (14.2 RC).

Które usługi można dzielić z rodziną?

Jak już wyżej wspomniałem, nawet z One dla Ciebie można dzielić TV+ i Arcade. Z Apple One dla rodziny wszystkie usługi z pakietu.

Czy dostanę zwrot za opłacone usługi?

Tak, jeżeli miałeś opłacone np. Apple Music, a Apple One rozpocznie się bez okresu próbnego, to zaraz po opłacie za One, Apple odda pieniądze za niewykorzystany okres innych opłaconych już usług z pakietu.

Czy ilość kamer HomeKit Secure Video obsługiwanych przez iCloud się sumuje?

Teoretycznie tak, czyli mając One dla rodziny i dodatkowe 200 GB powinniśmy mieć możliwość używania dwóch kamer HomeKit Secure Video, a w przypadku dokupienia 2 TB sześciu. Osobiście przekonam się o tym 21 listopada.

Więcej o Apple One.

Jeżeli macie dodatkowe pytania lub własne spostrzeżenia, to piszcie w komentarzach, artykuł będzie uzupełniany.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (23)
L

23 komentarze

 1. Paweł Nyczaj

  Moim zdaniem w szczególności klienci subskrybujący iCloud 50 GB oraz Apple Music powinni zmigrować do Apple One dla Ciebie. Za niemal tę samą cenę dostajemy dodatkowo Apple TV+ oraz Apple Arcade. Obie usługi przydają się nawet, jeśli skorzystamy z nich w marginalnym stopniu np. rzadko gramy. Na platformie Apple Arcade można znaleźć specyficzne gry, które odstresowują i uspokajają jak np. Lifelike Chapter One. Niestety sporo z tych gier sporo wazy, ale to ze względu na rozbudowana grafikę

  • Jaromir Kopp

   Ja mam problem, bo ledwo po porządkach zmieściłem się w 400 GB (mailem 2 TB). Jednak przy darmowym ATV+ i dodatkowo 2 TB mi się mało kalkuluje. Gdy przestanę się z rodziną mieścić w 400 GB i będę musiał wrócić do 2 TB to z One do końca darmowego okresu TV+ zrezygnuję. Szkoda 10 zł miesięcznie dla Arcade

 2. Rob

  A co się stanie jeśli ja aktywuje Apple One dla rodziny a jeden z członków rodziny ma już Apple Music. Czy też dostanie zwrot kasy ,czy będzie trzeb zrezygnować z tego Apple Music , czy nie traci wszystkich play list ?

  • Jaromir Kopp

   Playlist napewno nie straci, bo koto się nie zmienia. On jest teraz w rodzinie, czy dopiero będzie?
   Z tego co wiem powinien dostać zwrot kasy, albo organizator jeżeli on już jest w rodzinie. Jednak sam nie sprawdzałem. Daj znać jak wyszło.

   • Rob

    Jet już w rodzinie

    • Jaromir Kopp

     No to zwrot dostanie organizator.

  • Jaromir Kopp

   Nie trzeba rezygnować, a nawet jak coś to po dodaniu do rodziny.

 3. Maciek

  Kurcze. Mega sprawa z tym Apple One.
  Teraz to już nie żal będzie kończyć studia, bo jest One. Przed wprowadzeniem pakietu myślałem sobie o tym jak to mi teraz fajnie i tanio i co to będzie po ukończeniu studiów, no a teraz jest One.Zapewne gdy minie mi czteroletni, wspaniały okres dobrobytu, zmigruję do One. Teraz to jednak nie, bo zbytnio mi się to nie opyla. Muzyka+TV za dyszkę, iCloud 50gB, czyli rachunek jest prosty. Z Arcade i tak nie korzystam, więc akurat jakoś mocno nie ubolewam. Znaczy i tak mam 200gB a i tak ze 2zł na tym przyoszczędzę. Jedyne to to, że TV+ nie dzielę z rodziną, ale i tak u mnie raczej by nikt nie skorzystał.

 4. PAweł

  Jak odpalić skoro apple ONE nie mając najnowszego systemu ?? jakaś opcja istnieje ??

  • Jaromir Kopp

   Oficjalnie nawet na polskiej stornie jeszcze go nie ma. Podejrzewam, że niebawem włączą opcję przez www. Jakoś im ten start usługi średnio wyszedł.

   • PAweł

    Jednym słowem cierpliwości a będzie dane 🙂

 5. Alex

  Witam,

  Nigdzie nie mogę znaleźć opisu o zawartości Apple TV+, chodzi mi czy te filmy mają polskiego lektora czy dubbing jak w Netflix. Bo jak przegładam te filmy to jedyna opcja to polskie napisy. Drugie pytanie które mnie nurtuje to czy te filmy w ofercia po wykupieniu są odrazu do ogłądania czy jeszcze trzeba ich wykupywać/wynajmować?

  • Jaromir Kopp

   Po pierwsze nie myl kanału TV+ ze sklepem i wypożyczalnią. Sklep i wypożyczalnia jest dostępna od kilku lat i nie ma nic z TV+ wspólnego.
   W TV+ są wyłącznie produkcje dostępne tylko u Apple i robione na jego zlecenie. Lektora mają tylko filmy dla małych dzieci.

 6. Soban

  mam rodzinne apple music i icloud (200), żeby dostać zwrot kasy za niewykorzystany okres, mam dezaktywować najpierw obie subskrypcje, czy nei muszę tego robić? a może nei ma to znaczenia? icloud juz dezaktywowałem, ale teraz sobie mysle czy dobrze zrobiłem, music jeszcze nie ruszałem

  • Soban

   Dobra nie wytrzymałem, anulowałem też apple music (na koncie żony, bo ona miała tą subskrypcję) i kupiłem apple one. mam teraz 400GB icloud i na żony koncie nadal wisi apple music do 19go. co zrobić, żeby odzyskać kasę za apple misic i 200GB icloud?

   • Jaromir Kopp

    A po co? Przecież w tekście napisałem, że zwrócą.

   • Soban

    Jestem niecierpliwy z natury, więc skontaktowałem sie z supportem apple i okazało się że za icloud nie oddają (no bo można łączyć usługi) a za apple music nie oddadzą bo było na koncie żony a nie na moim 😉 ALE okazało się że załapało mi okres próbny pomimo komunikatu o tym, że się nie kwalifikuję, więc koniec końców nie czuję się pokrzywdzony 😉

    • Jaromir Kopp

     No to super! O tym zmylającym komunikacie też masz napisane

     • Soban

      tak wiem, ale pisałeś, że „niektórym” wchodzi próbny więc nie liczyłem, że i mi wejdzie. okres próbny apple music wykorzystałem dobrych kilka lat temu więc może to jej decydującym czynnikiem

 7. Tomek

  Ja niestety nie mogę włączyć usługi na Mac’u. Niestety nie pojawia się opcja zakupu w zarządzaniu subskrypcjami a próbowałem już na wszystkie sposoby. Ktoś ma podobny problem? Można z tym sobie samodzielnie poradzić czy trzeba czekać, aż coś się magicznie zadzieje??

  • Jaromir Kopp

   Na razie obawiam się, że pozostaje iOS i iPadOS. Na macOS 11 Big Sur po uruchomieniu One za pomocą iPhone’a widzę w np. aplikacjie TV po wejściu na swoje konto i subskrypcje One.

 8. Adam

  Mam problem z Apple One po aktywacji usługi aplikacja Apple Music chce aby wykupić swoją subskrypcje.

 9. Maciek

  Witam obecnie subskrybuje icloud 200gb za11.99zl i dziele to z zona i pytanie brzmi czy mam zrezygnowac z tego by kupic apple one rodzinny czy jak to wyglada? Dzieki