^
COVID-19 Exposure Notification

Szwajcarski parlament zaaprobował aplikację opartą o API Apple i Google

Jaromir Kopp

9 czerwca 2020

Wczoraj pisaliśmy o tym, że Exposure Notification, czyli wspólny projekt Apple i Google narodził się w Szwajcarii. Tam też pojawi się pierwsza aplikacja zgodna z tym dbającym o prywatność systemem.

Anonimowe śledzenie kontaktów, bez śledzenia pozycji

Tak działa system udostępniony wspólnie przez Apple i Google. Bazuje on na wymianie pomiędzy smartfonami za pomocą Bluetooth LE, identyfikatorów ważnych 15 minut generowanych na podstawie losowych kluczy odnawianych co 24 godziny, które po 14 dniach są usuwane. Nic nie jest przesyłane do baz centralnych, z wyjątkiem kluczy z ostatnich 14 dni urządzenia osoby, która oznaczyła się jako nosiciel po np. pozytywnym wyniku testu. Klucze osób oznaczonych jako nosiciele są pobierane przez inne urządzenia i porównywane z własną bazą „kontaktów” z ostatnich 14 dni. Dzięki temu można całkowicie anonimowo sprawdzić, czy byliśmy w pobliżu osoby chorej na COVID-19. System nie gromadzi żadnych informacji lokalizacyjnych np. z GPS.

W Szwajcarii aplikacja ruszy do końca miesiąca

Jak informuje Reuters, niższa izba parlamentu Szwajcarii dała w poniedziałek wstępne zielone światło do zatwierdzenia aplikacji SwissCovid, która powinna zacząć działać w tym miesiącu. Ma to pomóc opanować pandemię koronawirusa, dzięki możliwości zdobycia wiedzy o ew. kontaktach z osobami zarażonymi.

Wyższa izba parlamentu zatwierdziła tę aplikację już w zeszłym tygodniu, co oznacza, że w przyszłym tygodniu prawdopodobnie przejdzie ona ostateczne formalne głosowanie w obu izbach, co pozwoli rządowi na przyjęcie dekretu wdrażającego system.

Wg dalszych informacji od agencji Reuters, około 30% smartfonów w Europie działa z systemem operacyjnym iOS firmy Apple, a prawie wszystkie pozostałe korzystają z systemu Android firmy Google. Łącznie obsługują one 99% smartfonów na świecie.

Ciekawe jak przebiegają prace nad naszą rządową aplikacją „antykowidową”? Coś ostatnio stało się o niej cicho.

Kolejną kwestią jest, jak szybko i które wersje Androida oraz które smartfony z tym systemem, otrzymają aktualizację z Exposure Notification?

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.