^
COVID-19 Exposure Notification

Łotwa i Szwajcaria z pierwszymi aplikacjami do kontroli kontaktów opartą na API Apple i Google’a

Jaromir Kopp

27 maja 2020

Jak podaje Reuters, Łotwa ma zamiar stać się jednym z pierwszych krajów, które uruchomią aplikację na smartfony, korzystając z nowego zestawu narzędzi stworzonego przez amerykańskich gigantów technologicznych Apple i Alphabet’s Google, aby pomóc w śledzeniu infekcji koronawirusowych. Jednak wygląda na to, że palma pierwszeństwa przypadnie Szwajcarii.

Bez zgody Apple nie ma szans

Wczesne osiągnięcia aplikacji śledzących w takich krajach jak Singapur i Australia były niepełne, ponieważ iPhone nie zezwala na stałe korzystanie z Bluetooth, który jest używany jako idealne rozwiązanie do śledzenia kontaktów na małe odległości. Apple nie ugiął się nawet pod naciskiem rządu Francji.

Twórcy łotewskiej aplikacji uważają, że oparcie się na standardzie Exposure Notification Apple i Google, zapewni jego powszechne przyjęcie, a z czasem także kompatybilność z aplikacjami do ustalania kontaktów zakaźnych na całym świecie, od których oczekuje się przyjęcia takich samych ram powiadamiania o narażeniu.

Na początku aplikacja działałaby tylko w obrębie Łotwa, czyli kraju liczącego prawie 2 miliony osób. Jednak użycie API Exposure Notification łączy Łotwę z luźną koalicją krajów europejskich — w tym Niemiec, Szwajcarii i Estonii — które pracują nad tym, aby ich krajowe aplikacje mogły „rozmawiać” ze sobą ponad granicami. Podobnie jak w przypadku roamingu komórkowego, taka interoperacyjność umożliwiłaby działanie aplikacji, gdy użytkownik podróżuje za granicę, dając rządom większą pewność przy podejmowaniu decyzji o łagodzeniu ograniczeń w podróży bez wywoływania drugiej fali pandemii.

Szwajcarom już wyciekło

Szwajcarska aplikacja oparta o API Exposure Notification już wczoraj pojawiła się na 7 godzin w sklepie Google’a. Jednak było to przedwczesne pomyłkowe udostępnienie, bo testy się jeszcze nie zakończyły.

Polska aplikacja anykowidowa, wbrew wcześniejszym założeniom gwałcącym standardy prywatności, ma również zostać oparta o API Exposure Notification od Apple i Gogle’a.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Paweł Nyczaj

    Mam nadzieję, że polska apka także będzie oparta o API Exposure Notification od Apple i Gogle’a. Dodam, że niestety tylko w USA Apple oferuje własną dedykowaną apkę antykowidową, natomiast poza USA dostępna jest jedynie strona informacyjna zawierająca zalecenia dotyczące zapobiegania COVID-19 opracowane przez CDC pod kątem mieszkańców USA https://www.apple.com/covid19