^
Zębatka systemy aktualizacjie preferencje

Apple przestał podpisywać iOS 13.3

Jaromir Kopp

13 lutego 2020

Proces re-instalacji i aktualizacji iOS i iPadOS jest dość złożony. Jednym z jego elementów jest zatwierdzenie aktualizacji przez serwety Apple. Bez niej instalacja systemu się nie powiedzie.

Nie „downgradujesz” już do iOS 13.3

Zwyczajowo, po wprowadzeniu nowej oficjalnej wersji systemu, Apple przestaje podpisywać poprzednią. Uniemożliwia, to „cofnięcie” oprogramowania w urządzeniu do wcześniejszej wersji. Nie jest to działanie na przekór użytkownikom, ale służy ich bezpieczeństwu.

Musimy pamiętać, że każda aktualizacja poza ewentualnymi nowinkami widocznymi dla użytkownika, zawiera wiele poprawek bezpieczeństwa i łata luki, przez które można było przeprowadzić ataki lub uzyskać nieautoryzowany dostęp do naszych danych. Wyścig z „hakerami”, przestępcami i służbami, którym zależy na naszych danych, trwa stale. Dlatego nie tylko Apple, ale również wiele firm blokuje możliwość instalacji starszych systemów, które zawierają zazwyczaj znane już podatności.

Oczywiście urządzenia, które nie mogą pracować z nowszym systemem, nadal otrzyma „podpis” przy instalacji, ale są to wersje systemów tylko dla danych modeli.

Warto też zwrócić uwagę, że Apple nadal wydaje aktualizacje bezpieczeństwa dla starszych systemów będących nadal w użyciu. Również dba, aby np. użytkownicy Apple Watch współpracujących z iPhone’ami ze starszym systemem nadal mogli z nich korzystać.

Pamiętajcie, że bez bardzo ważnych przyczyn nie należy iść na przekór Apple, lekceważąc aktualizacje systemów.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Leśne ruchadło

    Apple jest słabe. Prezydent podpisuje wszystko….

    • Jaromir Kopp

      Nie sposób się nie zgodzić.