^
Apple i SAP loga

W SAP pracownicy wybierają komputery Apple, macOS rządzi

Jaromir Kopp

4 lutego 2020

Niemal 26 tysięcy pracowników SAP wybrało komputery Apple i macOS. Ilość „Mac userów” w SAP zwiększyła się w ciągu 15 miesięcy od 100%. I wcale nie jest to nic dziwnego, wcześniej nawet większe wzięcie miały Maci w IBM i u kilku innych potentatów branży IT.

Catalina w SAP nie straszna

Wśród użytkowników Maców w SAP, 82% używa macOS 10.15 Catalina. Komputery Apple są lubiane przez deweloperów w SAP. Stanowią oni około 40% użytkowników Maców, reszta to pracownicy niezwiązani z programowaniem.

Nie wiadomo ile dokładnie komputerów, używa się w SAP, ale szacunkowa liczba zatrudnionych, to około 100 000. Mniej więcej 26% jak na europejską firmę to bardzo dobry wynik.

Te informacje pochodzą od Martina Langa wiceprezesa SAP IT Services Enterprise Mobility.

Na pytanie o ewentualne problemy z siecią i protokołem SMB, Martin Langa odpowiedział: Dawno nie natknąłem się na udziały SMB. To wszystko [co używamy] to OneDrive i Sharepoint, zespoły i trochę Slack’a.

Gdy SAP i Apple w 2016 roku ogłosiły współpracę i wspólne tworzenie narzędzi (API i oprogramowania) dla iOS, na efekty nie trzeba było długo czekać. Oprogramowanie dla iOS, które współpracuje z narzędziami SAP, powstaje nawet w polskich oddziałach firmy.

Firma SAP wdrożyła 83 000 urządzeń z systemem iOS i 170 Apple TV w 2018 roku i używa systemu Jamf Pro do tworzenia natywnych i zintegrowanych rozwiązań IT i obsługi wszystkich urządzeń Apple.

W rzeczywistości integracja jest tak ścisła, że pracownicy przechodzący na komputer Mac muszą jedynie korzystać z wewnętrznej aplikacji SAP, która automatyzuje ten proces.

W związku z rosnącą liczbą pracowników SAP wybierających urządzenia Apple, firma SAP zdecydowała się zreorganizować swoje zespoły IT, aby w 2018 r. stworzyć zespół Centrum Doskonałości Apple.

Warto przypomnieć, że niedawno IBM CIO Fletcher Previn zwrócił uwagę na korzyści wynikające z obniżenia kosztów i zwiększenia wydajności i produktywności, których doświadczyli pracownicy IBM, wybierający komputery Mac:

Teraz nie wiem, czy lepsi pracownicy chcą komputerów Mac, czy też oddanie ich pracownikom czyni ich lepszymi. Trzeba być ostrożnym co do przyczyny i skutku — ale wydaje się, że istnieje wiele dowodów potwierdzających, że warto się mieć program do wyboru [sprzętu i systemu].

Jak widać, „świat” zamienia Windows na macOS i inne rozwiązania Apple. A jak tam nasze rodzime firmy i ich pracownicy IT? Ciągle w strachu, że przejście na macOS spowoduje zmniejszenie zatrudnienia w działach wsparcia? Czy po prostu nie chce im się uczuć nowych rzeczy?

Źródło Apple Must 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. Kamil

  Wszystko fajnie tylko nadal niestety sensowny odpowiednik SAP GUI dla Mac OS chyba nie istnieje. Jest jakieś dziwne JAVA GUI. Niby jest wariant z eclipse ale niezbyt to wygodne. A piszę to z perspektywy… dziesięciu lat zawodowego programowania w ABAP. Jak widać najciemniej pod latarnią.

  Odpowiedz
  • MICHAL

   No niestety JAVA SAPGUI to katastrofa, edytor ABAP korzysta z Windowsowej biblioteki więc wersja na Javę nie ma autocomplete, formatowania itp. tylko goły edytor tekstowy. Plugin do Eclipse jest całkiem wygodny i coraz popularniejszy. To co kolega Lang opowiada o SMB to wierutna bzdura, większość teamów dalej trzyma tak pliki i codziennie trzeba walczyć z linkami w mailach. OneDrive średnio się przyjął. Z innych problemów: Skype for Business na Maca jest tragiczny i do dzisiaj nie oferuje nagrywania konferencji, sporo intranetowych usług jeszcze wymaga IE, dopiero niedawno zaczęli wyposażać meeting roomy w adaptery do HDMI. Jest coraz lepiej ale do ideału daleko. Duża adopcja Maca wynika częściowo z tego że mamy dużo teamów z przejętych firm nie robiących w ABAPie, a częściowo z tego że wybór w laptopach z Windows jest kiepski.

   Odpowiedz
 2. Krzysztof

  Wybrali komputery apple i co z tego, dobry komp z windows też kosztuje podobne pieniądze. Wybrali bo fajnie wygląda a pewnie system jaki tam by był to sprawa drugorzędna, więc podniecać nie ma się czym.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.