Wygląda na to, że Apple chce być przodującym graczem w dopiero co zawiązanej Grupie roboczej „Connected Home over IP” i co ważne, wie jak to zrobić. W ciągu ostatnich dwóch dni w dziedzinie HomeKit i Smart Home wydarzyło się więcej niż w ciągu roku jak nie dłużej. Typowy użytkownik jednak odczuje na własnej skórze te wydarzenia za rok lub nawet dwa.
Obecność Apple w „grupie roboczej” daje gwarancję, że nadchodzący standard zachowa odpowiedni poziom bezpieczeństwa i poufności. W końcu „nasz dom naszą twierdzą”. Zresztą wg zapewnień opublikowanych na stornie „grupy”, bezpieczeństwo i zachowanie prywatności będzie najważniejsze podczas opracowywania standardu. Ciekawe jak czuje się z tym Google, jeden z członków grupy.
Dziś Apple podjął kroki, które mogą zapewnić mu mocniejszą pozycję w forsowaniu swoich rozwiązań. Od kilku lat protokół HomeKit jest już dostępny publicznie do niekomercyjnych zastosowań publicznie. Niecały rok temu, Apple swoim zarejestrowanym deweloperom i producentom HomeKit udostępnił HomeKit ADK, czyli w połowie gotowe biblioteki do tworzenia akcesoriów zgodnych z HomeKit. Wystarczy do nich dodać kod bezpośrednio związany z konkretnym sprzętem i własny program sterujący akcesorium. Cała sfera komunikacji, bezpieczeństwa, uwierzytelniania, MFi itp. została zapewniona przez Apple. Inną sprawą jest, że są to biblioteki maksymalnie uproszczone, wręcz prymitywne i pod wieloma aspektami mniej elastyczne i sprawne od tych dostarczanych np. przez Espressif. Jednak zajmują mało pamięci i Flash oraz mogą działać na układach mających tylko np. 64 KB RAM.
Ciekawostką jest, że Apple publicznie udostępnił pełny kod źródłowy HAP. MFi mają dostęp tylko do prekompilowanych na bardzo wiele platform bibliotek i plików nagłówkowych. Jednak publiczna wersja ma na razie uboższą dokumentację, ta dla MFi jest znacznie bardziej „łopatologiczna” oraz zaopatrzona w wiele gotowych, działających przykładów, np. na „Pi”.
Udostępnienie tych bibliotek daje spory atut przetargowy we wspomnianej grupie „Connected Home over IP”. I Apple wydaje się tego nie ukrywać:
Aby przyspieszyć prace nad nowym uniwersalnym standardem, Apple wprowadza do HomeKit Accessory Development Kit (ADK) części Open-sourcing. HomeKit urósł do rangi najbardziej rozbudowanej, wydajnej i bezpiecznej platformy inteligentnego domu dostępnej na ponad miliardzie urządzeń z systemami iOS i iPadOS. Zestaw ADK HomeKit i aplikacja HomeKit, stworzone od podstaw w celu ochrony danych klientów, wykorzystują innowacyjne technologie i techniki ochrony prywatności, aby zminimalizować ilość danych, do których każdy — w tym Apple — ma dostęp, a także stosuje zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, które chronią dane osobowe. Dzięki technologii Open-sourcing HomeKit firma Apple pomoże w przyspieszeniu realizacji tej inicjatywy [„Connected Home over IP” przyp. aut.], a w rezultacie zapewni klientom jeszcze lepsze wrażenia.
Od dziś deweloperzy mogą używać HomeKit Open Source ADK do prototypowania niekomercyjnych akcesoriów dla inteligentnych domów. Apple wniesie również do grupy roboczej swój Protokół Akcesoriów HomeKit.
Istniejące akcesoria HomeKit będą nadal działać po udostępnieniu nowego protokołu, ponieważ Apple planuje nadal wspierać HAP w komunikacji z akcesoriami dla inteligentnych domów w swoim ekosystemie.
Ten ostatni akapit jest obecnie dla użytkowników i producentów najważniejszy. Ważne jest też silne zaangażowanie Apple. Nadchodzący standard powinien być „bardzo Apple’owski” i to jest kolejna dobra wiadomość. Ważne jest też podkreślanie przez Apple zasad bezpieczeństwa i prywatności.
Przypomnę, że pierwszy „draft” nowego standardu ma się ukazać za rok, czyli pod koniec 2020 roku. Trzymajmy kciuki za Apple! Niech użytkownicy Google i Amazona też mają szansę na „odrobinę prywatności”.
Więcej o HomeKit ADK
Więcej o grupie Connected Home over IP
Szukasz prezentu dla użytkownika komputera Apple Mac? Chcesz pogłębić swoją wiedzą na temat macOS? Sprawdź najnowszą książkę z serii Proste Poradniki macOS Catalina!
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.