^
HomeKit

HomeKit kontratakuje! Apple udostępnia ADK jako Open Source!

Jaromir Kopp

19 grudnia 2019

Wygląda na to, że Apple chce być przodującym graczem w dopiero co zawiązanej Grupie roboczej „Connected Home over IP” i co ważne, wie jak to zrobić. W ciągu ostatnich dwóch dni w dziedzinie HomeKit i Smart Home wydarzyło się więcej niż w ciągu roku jak nie dłużej. Typowy użytkownik jednak odczuje na własnej skórze te wydarzenia za rok lub nawet dwa.

HomeKit najbezpieczniejszym i najbardziej dbającym o prywatność standardem Smart Home

Obecność Apple w „grupie roboczej” daje gwarancję, że nadchodzący standard zachowa odpowiedni poziom bezpieczeństwa i poufności. W końcu „nasz dom naszą twierdzą”. Zresztą wg zapewnień opublikowanych na stornie „grupy”, bezpieczeństwo i zachowanie prywatności będzie najważniejsze podczas opracowywania standardu. Ciekawe jak czuje się z tym Google, jeden z członków grupy.

Dziś Apple podjął kroki, które mogą zapewnić mu mocniejszą pozycję w forsowaniu swoich rozwiązań. Od kilku lat protokół HomeKit jest już dostępny publicznie do niekomercyjnych zastosowań publicznie. Niecały rok temu, Apple swoim zarejestrowanym deweloperom i producentom HomeKit udostępnił HomeKit ADK, czyli w połowie gotowe biblioteki do tworzenia akcesoriów zgodnych z HomeKit. Wystarczy do nich dodać kod bezpośrednio związany z konkretnym sprzętem i własny program sterujący akcesorium. Cała sfera komunikacji, bezpieczeństwa, uwierzytelniania, MFi itp. została zapewniona przez Apple. Inną sprawą jest, że są to biblioteki maksymalnie uproszczone, wręcz prymitywne i pod wieloma aspektami mniej elastyczne i sprawne od tych dostarczanych np. przez Espressif. Jednak zajmują mało pamięci i Flash oraz mogą działać na układach mających tylko np. 64 KB RAM.

Pełny kod źródłowy

Ciekawostką jest, że Apple publicznie udostępnił pełny kod źródłowy HAP. MFi mają dostęp tylko do prekompilowanych na bardzo wiele platform bibliotek i plików nagłówkowych. Jednak publiczna wersja ma na razie uboższą dokumentację, ta dla MFi jest znacznie bardziej „łopatologiczna” oraz zaopatrzona w wiele gotowych, działających przykładów, np. na „Pi”.

Udostępnienie tych bibliotek daje spory atut przetargowy we wspomnianej grupie „Connected Home over IP”. I Apple wydaje się tego nie ukrywać:

Aby przyspieszyć prace nad nowym uniwersalnym standardem, Apple wprowadza do HomeKit Accessory Development Kit (ADK) części Open-sourcing. HomeKit urósł do rangi najbardziej rozbudowanej, wydajnej i bezpiecznej platformy inteligentnego domu dostępnej na ponad miliardzie urządzeń z systemami iOS i iPadOS. Zestaw ADK HomeKit i aplikacja HomeKit, stworzone od podstaw w celu ochrony danych klientów, wykorzystują innowacyjne technologie i techniki ochrony prywatności, aby zminimalizować ilość danych, do których każdy — w tym Apple — ma dostęp, a także stosuje zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, które chronią dane osobowe. Dzięki technologii Open-sourcing HomeKit firma Apple pomoże w przyspieszeniu realizacji tej inicjatywy [„Connected Home over IP” przyp. aut.], a w rezultacie zapewni klientom jeszcze lepsze wrażenia.

Od dziś deweloperzy mogą używać HomeKit Open Source ADK do prototypowania niekomercyjnych akcesoriów dla inteligentnych domów. Apple wniesie również do grupy roboczej swój Protokół Akcesoriów HomeKit.

Istniejące akcesoria HomeKit będą nadal działać po udostępnieniu nowego protokołu, ponieważ Apple planuje nadal wspierać HAP w komunikacji z akcesoriami dla inteligentnych domów w swoim ekosystemie.

Ten ostatni akapit jest obecnie dla użytkowników i producentów najważniejszy. Ważne jest też silne zaangażowanie Apple. Nadchodzący standard powinien być „bardzo Apple’owski” i to jest kolejna dobra wiadomość. Ważne jest też podkreślanie przez Apple zasad bezpieczeństwa i prywatności.

Przypomnę, że pierwszy „draft” nowego standardu ma się ukazać za rok, czyli pod koniec 2020 roku. Trzymajmy kciuki za Apple! Niech użytkownicy Google i Amazona też mają szansę na „odrobinę prywatności”.

Więcej o HomeKit ADK 

Więcej o grupie Connected Home over IP 


Szukasz prezentu dla użytkownika komputera Apple Mac? Chcesz pogłębić swoją wiedzą na temat macOS? Sprawdź najnowszą książkę z serii Proste Poradniki macOS Catalina!

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. Kba

  Z tym naj to bym nie przesadzał. Wszystkim tworom typu HomeKit troszkę jeszcze brakuje do KNX.

  • jj

   Marketingowa gadka o bezpieczeństwie. Równie dobrze wszyscy wezmą to co spłodziło Apple i wyrzucą do kosza.

 2. Abc

  Superinwigilacja.