^
Project Connected Home over IP

Amazon, Apple, Google, Zigbee Alliance łączą siły dla SmartHome

Jaromir Kopp

19 grudnia 2019

Wczoraj Apple poinformowało o przyłączeniu się do grupy roboczej „Connected Home over IP”. W jej skład wchodzą najwięksi gracze na rynku rozwiązań Smart Home: Apple, Amazon, Google, ZigBee. I bardzo dobrze.

Ważne: Apple udostępnia publicznie HomeKit ADK!

Connected Home over IP Working Group, co to jest?

Connected Home over IP to nowa Grupa Robocza, która planuje opracowanie i promowanie przyjęcia nowego, bezpłatnego standardu łączności w celu zwiększenia kompatybilności pomiędzy inteligentnymi produktami domowymi, z bezpieczeństwem jako podstawowym założeniem projektowym.

Po co to wszystko?

Przede wszystkim dla bezpieczeństwa, dalej dla zgodności. Ten pierwszy aspekt jest szczególnie ważny. Co z tego, że Apple tak dba o, jak najlepsze zabezpieczenie akcesoriów HomeKit, jeżeli użytkownik może w nich włączyć zgodność np. z Google Home, co rozkłada na łopatki cały misterny system zabezpieczeń. Teraz i Google będzie musiało podnieść poprzeczkę.

W przyszłości urządzenia niezależnie od tego, jaki system będzie nimi sterował, mają zapewniać tak samo rygorystyczne zasady bezpieczeństwa i przejść stosowną certyfikację.

Nagrodą będzie niemal dowolny wybór systemu za pomocą którego będziemy chcieli sterować akcesoriami. Jednak na to trzeba będzie trochę poczekać, choć aby przyspieszyć rozwój, projekt zamierza rozpocząć pracę od komponentów ze sprawdzonych, istniejących technologii, modyfikowanych w miarę potrzeb. Grupa Robocza chce wydać projekt specyfikacji i wstępnej referencyjnej implementacji Open Source pod koniec 2020 roku.

Co z dotychczasowymi urządzeniami?

Bez zmian. Apple, Amazon, Google są zobowiązany do zachowania wsparcia dla obecnych urządzeń.

Jak to będzie działać?

Grupa Robocza przyjmuje podejście oparte na otwartym kodzie źródłowym w celu opracowania i wdrożenia nowego, ujednoliconego protokołu łączności. Projekt ma na celu wykorzystanie wkładu sprawdzonych na rynku technologii inteligentnego domu firmy Amazon, Apple, Google, Zigbee Alliance i innych. Oczekuje się, że decyzja o wykorzystaniu tych technologii przyspieszy rozwój protokołu i szybciej przyniesie korzyści producentom i konsumentom.

To fragmenty oficjalnego komunikatu.

Dla użytkownika jest ważne, że nadal obecne urządzenia będą wspierane oraz że nowe tworzone na podstawie nadchodzącego otwartego standard, będą też przechodzić proces certyfikacji, co zapewni ich bezpieczeństwo.

Dla deweloperów (ale i pośrednio użytkowników) jest ważne, że standard będzie otwarty i dostępny. Dzięki temu jest szansa na szybszy rozwój i szybsze usuwanie problemów. A dla mnie jest ważne, że w końcu nie będę musiał tak gryźć się w język. Teraz niestety nie mogę się dzielić wszystkimi informacjami, bo Apple strzeże wielu tajemnic HomeKit.

Jeżeli Apple nie da się podejść i utrzyma poziom bezpieczeństwa nadchodzącego standardu wg swoich zasad, możemy być spokojni. Może być lepiej i ciut (choć bez przesady) taniej, czego Wam i sobie życzę.

Więcej informacji Project Connected Home over IP 


Szukasz prezentu dla użytkownika komputera Apple Mac? Chcesz pogłębić swoją wiedzą na temat macOS? Sprawdź najnowszą książkę z serii Proste Poradniki macOS Catalina!

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. jj

    Gdyby apple się nie przyłączyło zostało by z ręką w nocniku a świat by pobiegł dalej. Nie mieli wyboru.

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. HomeKit kontratakuje! Apple udostępnia ADK jako Open Source! - […] Apple w „grupie roboczej” daje gwarancję, że nadchodzący standard zachowa odpowiedni poziom bezpieczeństwa i poufności. […]
  2. Czy użytkownicy HomeKit mają się czego obawiać? Po trzykroć nie! - […] […]