^
Apple Platform Sacutity Fall 2019

Nowy przewodnik po zasadach bezpieczeństwa wydany przez Apple

Jaromir Kopp

20 grudnia 2019

Od wielu lat, Apple wydaje po każdej większej aktualizacji systemów przewodnik po zasadach bezpieczeństwa i metodach jego zapewnienia stosowanych w systemach operacyjnych tej firmy. Nie inaczej jest i teraz.

Apple Platform Sacutity Fall 2019

Publikacja jest, wydaja w formie obszernego, bo ponad 150 stronicowego pliku pdf w języku angielskim.

W przewodniku znajdziemy informacje o tym, jak działa Bezpieczna Enklawa w układach Apple stosowanych w iPhone’ach od 5s oraz iPadach, Apple TV i HomePod, a także komputerach z układem T2.

Dowiemy się też, jak zachowują się systemy podczas kolejnych nieudanych prób podawania hasła, czy gdy wykryją ingerencję w strukturę plików.

Również omówione są metody szyfrowania danych w chmurze i sposoby przechowywania kluczy szyfrujących.

Całość jest podzielona wg tematów:

  • Hardware Security and Biometrics: Sprzęt, który stanowi podstawę bezpieczeństwa urządzeń Apple, w tym Secure Enclave, dedykowany mechanizm szyfrujący AES, Touch ID i Face ID.
  • System Security: Zintegrowane funkcje sprzętowe i programowe, które zapewniają bezpieczne uruchamianie, aktualizację i bieżące funkcjonowanie systemów operacyjnych Apple.
  • Encryption and Data Protection: Architektura, która chroni dane użytkownika w przypadku zgubienia lub kradzieży urządzenia, lub w przypadku próby jego użycia, lub modyfikacji przez osobę nieupoważnioną.
  • App Security: Oprogramowanie i usługi, które zapewniają bezpieczny ekosystem aplikacji i umożliwiają ich bezpieczne działanie bez naruszania integralności platformy.
  • Services Security: Usługi Apple w zakresie identyfikacji, zarządzania hasłami, płatności, komunikacji i odnajdywania zagubionych urządzeń.
  • Network Security: Standardowe protokoły sieciowe, które zapewniają bezpieczne uwierzytelnianie i szyfrowanie danych podczas transmisji.

Warto zauważyć, że Maki wyposażone w układ T2 mają ograniczoną ilość podejść do podawania hasła. Po 30 próbach w przypadku uruchamiania systemu lub Target Mode. T2 uniemożliwia dalsze podawanie haseł. Kolejne 10 prób dostajemy w trybie odzyskiwania systemu. W sumie wraz z innymi metodami mamy do 180 prób. Po ich przekroczeniu T2 nie będzie już odpowiadał i dane na dysku przepadną. Więcej dowiecie się na stornie 49.

Warto przejrzeć ten przewodnik, aby wiedzieć, co i jak może się stać z naszymi danymi i urządzeniami.

Apple Platform Sacutity Fall 2019 


Szukasz prezentu dla użytkownika komputera Apple Mac? Chcesz pogłębić swoją wiedzą na temat macOS? Sprawdź najnowszą książkę z serii Proste Poradniki macOS Catalina!

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Paweł Nyczaj

    Co ciekawe brak tej publikacji w księgarni w formacie EPUB, choć Apple oferuje wiele innych darmowych książek np. wyjaśniających podstawy języka Swift