Wybierz Strona

Baterie w iPhone’ach 11 są pojemniejsze, bo w jednym kawałku

Baterie w iPhone’ach 11 są pojemniejsze, bo w jednym kawałku

  • 0
  • 19.09.2019
Jaromir Kopp

Wygląda na to, że informacje o pojemności baterii w nowych iPhone’ach podawane przez chińskiego regulatora, o których pisaliśmy dziś rano, się potwierdzają. Można obejrzeć film z pierwszej „rozbiórki” iPhone’a 11 Pro Max, w którym wyraźnie widać zmiany w bateriach.

Jedno ogniwo, więcej pojemności

Większa pojemność baterii nie została uzyskana jedynie dzięki jej pogrubieniu kosztem 3D Touch. Apple w końcu wykorzystał specjalnie dla niego opracowane przez LG Chem ogniwa w kształcie litery L.

iPhone Xs Max i iPhone 11 Pro Mac baterie porównanie

Do tej pory baterie, aby wykorzystać miejsce zwolnione dzięki zastosowaniu dwuwarstwowej płyty głównej, były tworzone z dwóch ogniw. Jednak połączenie ogniw i dodatkowe przewody oraz układy kontrolujące i „balansujące” zajmowały trochę miejsca. Jedno ogniwo to mniej połączeń i mniej elementów kontrolujących ładowanie. Jak widać, przekłada się to bezpośrednio na pojemność, która jak już pisaliśmy, wzrosła nawet o 25%.

O tym, że nowe iPhone’y mają jedno ogniwo, świadczy też dokument zamieszczony na stornie Apple.

Zeszłoroczne modele są wymienione w nim w dziale „Baterie z wieloma celami ≤ 100 Wh”, tegoroczne w „Baterie z jedną celą ≤ 20 Wh”.

Jedno ogniwo powinno również dłużej i stabilniej pracować, choć tak nietypowy kształt zdecydowanie nie ułatwi życia producentom „zamienników”, które jak już wiecie, nie będą uwzględniane w informacjach o kondycji baterii.

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!