^
iPhone Xs Max i iPhone 11 Pro Mac baterie

Baterie w iPhone’ach 11 są pojemniejsze, bo w jednym kawałku

Jaromir Kopp

19 września 2019

Wygląda na to, że informacje o pojemności baterii w nowych iPhone’ach podawane przez chińskiego regulatora, o których pisaliśmy dziś rano, się potwierdzają. Można obejrzeć film z pierwszej „rozbiórki” iPhone’a 11 Pro Max, w którym wyraźnie widać zmiany w bateriach.

Jedno ogniwo, więcej pojemności

Większa pojemność baterii nie została uzyskana jedynie dzięki jej pogrubieniu kosztem 3D Touch. Apple w końcu wykorzystał specjalnie dla niego opracowane przez LG Chem ogniwa w kształcie litery L.

iPhone Xs Max i iPhone 11 Pro Mac baterie porównanie

Do tej pory baterie, aby wykorzystać miejsce zwolnione dzięki zastosowaniu dwuwarstwowej płyty głównej, były tworzone z dwóch ogniw. Jednak połączenie ogniw i dodatkowe przewody oraz układy kontrolujące i „balansujące” zajmowały trochę miejsca. Jedno ogniwo to mniej połączeń i mniej elementów kontrolujących ładowanie. Jak widać, przekłada się to bezpośrednio na pojemność, która jak już pisaliśmy, wzrosła nawet o 25%.

O tym, że nowe iPhone’y mają jedno ogniwo, świadczy też dokument zamieszczony na stornie Apple.

Zeszłoroczne modele są wymienione w nim w dziale „Baterie z wieloma celami ≤ 100 Wh”, tegoroczne w „Baterie z jedną celą ≤ 20 Wh”.

Jedno ogniwo powinno również dłużej i stabilniej pracować, choć tak nietypowy kształt zdecydowanie nie ułatwi życia producentom „zamienników”, które jak już wiecie, nie będą uwzględniane w informacjach o kondycji baterii.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *