^
Serwis i recykling baterii

Jak wymiana baterii to tylko w autoryzowanym serwisie, chyba że idziemy na kompromis

Jaromir Kopp

8 sierpnia 2019

Zaglądacie w ustawienia Baterii w iOS i sprawdzacie jej kondycję, co jakiś czas? Ja to robię bardzo rzadko w zasadzie tylko „jak mi się przypomni”, czyli z raz na dwa miesiące. Do ustawień baterii zaglądam częściej, aby sprawdzić wykresy, ale kondycją nie zawracam sobie specjalnie głowy, przynajmniej na razie. Jednak osoby cierpiące na bateriofobię, które wymieniły akumulator w nieautoryzowanym serwisie, może czekać niemiła niespodzianka. Na razie tylko posiadaczy iPhone’ów Xs, Xs Max i XR.

Wszystko przez bq27546-G1 Single-Cell Li-Ion Battery Fuel Gauge

To nazwa układu firmy TI, który jest instalowany przez większość producentów baterii. Poza funkcjami informacyjnymi o parametrach ogniwa pełni on również funkcję uwiarygadniania. System może sprawdzić klucz zapisany w układzie i porównać go z informacją w systemie.

Śledztwo wykonane przez iFixit oraz TheArtofRepair wykazało, że w najnowszych systemach oraz becie iOS 13, na razie tylko w iPhone’ach Xs, Xs Max i XR Apple zaczął wykorzystywać tę funkcję. Z tego powodu tylko autoryzowany serwis posiadający odpowiednie oprogramowanie, może „sparować” baterię z systemem, uaktualniając jej kod zapisany w pamięci urządzenia.

Oryginalna bateria nie wystarczy

Tak, oznacza to, że oryginalna bateria (jeżeli jakimś cudem taką zdobędziemy, np. z demontażu) nie wystarczy, aby nie popaść kłopoty. Po wymianie ogniwa konieczne jest jego „uwiarygodnienie” za pomocą specjalnego dostępnego tylko dla partnerów Apple oprogramowania.

Nie mamy informacji o tej baterii i co nam Pan zrobi?

Na początek warto zaznaczyć, że zdarzają się przypadki, gdy po wymianie baterii samodzielnie lub w nieautoryzowanym serwisie, informacje o jej kondycji były błędne. Nie powinno to dziwić, bo we wspomnianym układzie znajdują się informacje o jej parametrach, pojemności, dopuszczalnych napięciach itp. Jeżeli nie są one rzetelne, to system też nie poda prawidłowych informacji.

Czym grozi używanie „niewiarygodnej” baterii?

W ustawieniach Bateria pojawi się komunikat „Serwis” i nie zobaczymy informacji o jej zużyciu. Pojawi się za to komunikat o braku możliwości weryfikacji baterii i wspomnianych konsekwencjach. Nie zobaczymy już informacji o kondycji ani zdolności do sprostania szczytowemu poborowi mocy. Poza tymi niedogodnościami iPhone będzie działał normalnie, choć gdy bateria zacznie słabnąć, nie dostaniemy o tym informacji. Jednak kiedyś jakoś się bez tych wiadomości żyło.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. Gif

  A wszystko to tylko po to aby uzależnić nas od autoryzowanych napraw serwisowych które są znacznie droższe, albo niemożliwe i musimy kupić nowy sprzęt. No ale skoro nas stać to nie ma problemu prawda?

  https://youtu.be/gi9en4I-tjA

  Odpowiedz
  • Jaromir Kopp

   Bzdura. Jak napisałem masz wybór. Nie chcesz przepłacać? Rezygnujesz z kilku informacji w ustawieniach.

   Odpowiedz
 2. Gif

  Apple od lat stara się stosować praktyki monopolistyczne. Wiele przykładów już mieliśmy a ty dalej mówisz że to bzdura. Zamieszczony w pierwszym komentarzu filmik to przykład jak za pomocą nośnych haseł wykluczają małe serwisy. Zachęcam do przemyśleń.

  Odpowiedz

Funkcja trackback/Funkcja pingback

 1. Apple wydało oświadczenie w sprawie wymiany baterii - Mój Mac - […] pisaliśmy ostatnio, zdecydowana większość producentów baterii, używa układów TI, które przechowują dane […]

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *