Wybierz Strona

Czy sprzęt Apple wykryje wczesne symptomy demencji?

Czy sprzęt Apple wykryje wczesne symptomy demencji?

  • 0
  • 08.08.2019
Jaromir Kopp

O tym, że Apple Watch może ratować zdrowie i życie, przekonałem się sam, a w zasadzie przekonał się mój Tato, ale to jest materiał na osoby artykuł, gdy tylko skompletuję dokumentację medyczną. Jednak sprzęt Apple nie tylko problemy z sercem może diagnozować.

Apple, Eli Lilly and Company, Evidation Health i Alzheimer

Podczas konferencji KDD 2019 w Anchorage na Alasce, kończącej się dziś, zostaną zaprezentowane wyniki badania, którego celem było sprawdzenie możliwości wczesnego wykrywania symptomów demencji i „alzheimera” za pomocą urządzeń Apple.

Od grudnia 2017 r. do sierpnia 2018 r. 201 potencjalnych uczestników rozpoczęło badania kwalifikacyjne. 138 z tych osób uzyskało zgodę i przeszło do następnego etapu w 12 ośrodkach w Stanach Zjednoczonych. W badaniu wzięło udział 119 uczestników. Kluczowymi kryteriami były: (1) wiek 60–75 lat, (2) język angielski jako podstawowy (3) znajomość urządzeń cyfrowych w tym posiadanie iPhone’a i aktywne korzystanie z niego oraz domowa sieć WiFi.

W badaniu używano iPhone’ów 7 Plus, Apple Watch s2, iPadów oraz Beddit sleep trackera do zbierania danych o sposobie poruszania, aktywności, rytmie serca, szybkości pisania i jakości snu oraz oddychaniu i rytmie serca w nocy. Zebrane dane dziennie zajmowały średnio 1,5 GB na uczestnika. Całe badanie zgromadziło 16 TB danych.

W sumie 31 osób cierpiących na demencję i inne dolegliwości poznawcze skonfrontowano z grupą kontrolną liczącą 82 osoby, przy czym wszyscy uczestnicy zostali poproszeni o powstrzymanie się od leczenia objawów lekami podczas fazy testowej.

W projekt bezpośrednio było zaangażowanych 5 pracowników Apple.

Więcej informacji o metodologii i przebiegu badania znajdziecie na stronie Developing Measures of Cognitive Impairment in the Real World from Consumer-Grade Multimodal Sensor Streams oraz KDD 2019.

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!