^
Alzheimer

Czy sprzęt Apple wykryje wczesne symptomy demencji?

Jaromir Kopp

8 sierpnia 2019

O tym, że Apple Watch może ratować zdrowie i życie, przekonałem się sam, a w zasadzie przekonał się mój Tato, ale to jest materiał na osoby artykuł, gdy tylko skompletuję dokumentację medyczną. Jednak sprzęt Apple nie tylko problemy z sercem może diagnozować.

Apple, Eli Lilly and Company, Evidation Health i Alzheimer

Podczas konferencji KDD 2019 w Anchorage na Alasce, kończącej się dziś, zostaną zaprezentowane wyniki badania, którego celem było sprawdzenie możliwości wczesnego wykrywania symptomów demencji i „alzheimera” za pomocą urządzeń Apple.

Od grudnia 2017 r. do sierpnia 2018 r. 201 potencjalnych uczestników rozpoczęło badania kwalifikacyjne. 138 z tych osób uzyskało zgodę i przeszło do następnego etapu w 12 ośrodkach w Stanach Zjednoczonych. W badaniu wzięło udział 119 uczestników. Kluczowymi kryteriami były: (1) wiek 60–75 lat, (2) język angielski jako podstawowy (3) znajomość urządzeń cyfrowych w tym posiadanie iPhone’a i aktywne korzystanie z niego oraz domowa sieć WiFi.

W badaniu używano iPhone’ów 7 Plus, Apple Watch s2, iPadów oraz Beddit sleep trackera do zbierania danych o sposobie poruszania, aktywności, rytmie serca, szybkości pisania i jakości snu oraz oddychaniu i rytmie serca w nocy. Zebrane dane dziennie zajmowały średnio 1,5 GB na uczestnika. Całe badanie zgromadziło 16 TB danych.

W sumie 31 osób cierpiących na demencję i inne dolegliwości poznawcze skonfrontowano z grupą kontrolną liczącą 82 osoby, przy czym wszyscy uczestnicy zostali poproszeni o powstrzymanie się od leczenia objawów lekami podczas fazy testowej.

W projekt bezpośrednio było zaangażowanych 5 pracowników Apple.

Więcej informacji o metodologii i przebiegu badania znajdziecie na stronie Developing Measures of Cognitive Impairment in the Real World from Consumer-Grade Multimodal Sensor Streams oraz KDD 2019.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy