^
Mapy Apple tworzone na piechotę

Są ważniejsze rzeczy niż autonomiczne samochody

Jaromir Kopp

24 stycznia 2019

„Project Titan” od kilku lat nie jest już tajemnicą. Wiadomo, że Apple pracuje na systemem sterującym autonomicznymi pojazdami. Nie udało się tego ukryć choćby z powodu obowiązkowych raportów składanych przez firmy, które mogą testować swoje rozwiązania na drogach publicznych w normalnym ruchu. Jedną z nich jest Apple. Teraz dowiadujemy się, że 200 pracowników zaangażowanych do tej pory w projekt Titan, znalazło w tym tygodniu inne zajęcie.

Software, nie hardware

Wszystko jednak wskazuje na to, że Apple zrezygnowało, jeżeli kiedykolwiek miało taki zamiar, z budowania własnego samochodu. Od dłuższego czasu wiadomo, że rozwijane jest głównie oprogramowanie i ew. sensory. Poza raportami składanymi w urzędzie z przebiegu testów o zaangażowaniu Apple w ten temat świadczy, spora ilość patentów dotyczących samochodów. Są wśród nich wnioski dotyczące wizualizacji otoczenia, czy poprawy widoczności w nocy oraz sensorów.

Nauczanie maszynowe

Teraz za sprawą CNBC https://www.cnbc.com/2019/01/24/apple-lays-off-over-200-from-project-titan-autonomous-vehicle-group.html, dowiadujemy się o wycofaniu ponad 200 pracowników z projektu samochodowego. Nie zostaną oni zwolnieni, ale wesprą inne działy w Apple. Wg informacji podawanych przez CNBC cytującego rzecznika Apple, firma nadal nie traci zainteresowania autonomicznymi pojazdami, a grupa bardzo utalentowanych osób nadal będzie prowadzić badania. Reszta wesprze działania, między innymi zespołu zajmującego się nauczaniem maszynowym, co ściśle wiąże się z autonomicznymi pojazdami. Projekt Titan w sierpniu zeszłego roku został wsparty przez wiceprezesa ds. inżynierii Douga Fielda z Tesli, który już wcześniej pracował w Apple.

Ta relokacja pracowników może świadczyć o tym, że Apple chce jak najszybciej opracować jakąś nową „rewolucyjną” funkcję, która może ożywić sprzedaż iPhone’ów. Wiadomo, że nauczanie maszynowe, sztuczna inteligencja i poszerzona rzeczywistość są od dłuższego czasu oczkiem w głowie Apple, a firma ma wszystko od sprzętu po software, aby te funkcje rozwijać szybciej niż inne firmy.

Na zdjęciu pracownik Apple z zestawem skanerów, które wspierają tworzenie map Apple „na piechotę”.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Grzegorz tora

    Widząc jaką mają ostatnio jakość wykonania swoich produktów, to w sumie dobrze że nie biorą się za auta.

  2. Kris

    A może Project Titan, to futurystyczny projekt zarządzania całym ruchem samochodowym w mieście, do którego wszystkie samochody się podłączają i automatycznie dostosowują, co sprawia, że praktycznie wykluczamy wypadki……