Wybierz Strona

Są ważniejsze rzeczy niż autonomiczne samochody

Są ważniejsze rzeczy niż autonomiczne samochody

 • 2
 • 24.01.2019
Jaromir Kopp

„Project Titan” od kilku lat nie jest już tajemnicą. Wiadomo, że Apple pracuje na systemem sterującym autonomicznymi pojazdami. Nie udało się tego ukryć choćby z powodu obowiązkowych raportów składanych przez firmy, które mogą testować swoje rozwiązania na drogach publicznych w normalnym ruchu. Jedną z nich jest Apple. Teraz dowiadujemy się, że 200 pracowników zaangażowanych do tej pory w projekt Titan, znalazło w tym tygodniu inne zajęcie.

Software, nie hardware

Wszystko jednak wskazuje na to, że Apple zrezygnowało, jeżeli kiedykolwiek miało taki zamiar, z budowania własnego samochodu. Od dłuższego czasu wiadomo, że rozwijane jest głównie oprogramowanie i ew. sensory. Poza raportami składanymi w urzędzie z przebiegu testów o zaangażowaniu Apple w ten temat świadczy, spora ilość patentów dotyczących samochodów. Są wśród nich wnioski dotyczące wizualizacji otoczenia, czy poprawy widoczności w nocy oraz sensorów.

Nauczanie maszynowe

Teraz za sprawą CNBC https://www.cnbc.com/2019/01/24/apple-lays-off-over-200-from-project-titan-autonomous-vehicle-group.html, dowiadujemy się o wycofaniu ponad 200 pracowników z projektu samochodowego. Nie zostaną oni zwolnieni, ale wesprą inne działy w Apple. Wg informacji podawanych przez CNBC cytującego rzecznika Apple, firma nadal nie traci zainteresowania autonomicznymi pojazdami, a grupa bardzo utalentowanych osób nadal będzie prowadzić badania. Reszta wesprze działania, między innymi zespołu zajmującego się nauczaniem maszynowym, co ściśle wiąże się z autonomicznymi pojazdami. Projekt Titan w sierpniu zeszłego roku został wsparty przez wiceprezesa ds. inżynierii Douga Fielda z Tesli, który już wcześniej pracował w Apple.

Ta relokacja pracowników może świadczyć o tym, że Apple chce jak najszybciej opracować jakąś nową „rewolucyjną” funkcję, która może ożywić sprzedaż iPhone’ów. Wiadomo, że nauczanie maszynowe, sztuczna inteligencja i poszerzona rzeczywistość są od dłuższego czasu oczkiem w głowie Apple, a firma ma wszystko od sprzętu po software, aby te funkcje rozwijać szybciej niż inne firmy.

Na zdjęciu pracownik Apple z zestawem skanerów, które wspierają tworzenie map Apple „na piechotę”.

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

2 komentarze

 1. Grzegorz tora

  Widząc jaką mają ostatnio jakość wykonania swoich produktów, to w sumie dobrze że nie biorą się za auta.

  Odpowiedz
 2. Kris

  A może Project Titan, to futurystyczny projekt zarządzania całym ruchem samochodowym w mieście, do którego wszystkie samochody się podłączają i automatycznie dostosowują, co sprawia, że praktycznie wykluczamy wypadki……

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mój Mac Magazyn

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!