Kategorie Porady

Skaner Wi-Fi w iPhone, zrób to z AirPort Utility

Od fal radiowych na razie nie ma ucieczki. Otaczają nas, przenikają i – co gorsza – są już nam stale potrzebne. Bo jak tu żyć bez łączności? Dlatego często coraz trudniej jest dobrze skonfigurować domową sieć Wi-Fi lub zwalczyć problemy, które ograniczają jej wydajność.

20 i więcej sieci Wi-Fi

Często w miastach, gdy zajrzymy w ustawienia Wi-Fi, to widzimy nawet kilkadziesiąt sieci. I są to tylko te nieukryte. Sieci Wi-Fi pracują w określonych kanałach. Dla zakresu 2,4 GHz w Europie kanałów jest 13, ale uwaga, zachodzą one na siebie. W paśmie 5 GHz jest trochę lepiej, bo do dyspozycji mamy 8 kanałów „wewnętrznych” i 11 „zewnętrznych”, jednak i tu też się częściowo pokrywają, zwłaszcza gdy używamy standardów o największych przepustowościach. Duża ilość otaczających nas sieci oraz niewielka liczba kanałów powoduje, że coraz trudniej jest poprawnie skonfigurować sieć. Nie zawsze pomagają w tym tryby „automatyczne”, więc czasem warto przeanalizować nasze otoczenie Wi-Fi.

AirPort Utility jako skaner Wi-Fi

Jest trochę programów, które mogą skanować otoczenie sieciowe, jednak całkiem sprawne narzędzie dostaliśmy od samego Apple. Jest nim właśnie aplikacja, która służy do konfigurowania niedostępnych już w sprzedaży stacji bazowych AirPort. Jednak skaner Wi-Fi jest w niej lekko ukryty. Oto jak go uruchomić.

  • Pobieramy aplikację z App Store: AirPort Utility
  • Wchodzimy w Preferencje systemowe i przewijamy na dół do listy aplikacji. Odnajdujemy AirPort.
  • Wchodzimy i włączamy „Skaner Wi-Fi”

Teraz już możemy uruchomić aplikację. Zobaczymy nowy przycisk „Skan Wi-Fi”. Po puknięciu w niego przechodzimy do funkcji skanera. Możemy ustawić skanowanie ciągłe lub przez określony czas. Po uruchomieniu zobaczymy listę sieci Wi-Fi, w tym te ukryte. Pozna nazwą (z wyjątkiem ukrytych), zobaczymy MAC punktu dostępowego, silę sygnału oraz kanał.

Na dole po puknięciu w (i) aplikacja wyświetli statystykę otoczenia, czyli ilość urządzeń pracującą w poszczególnych kanałach. Listę można wyeksportować w postaci pliku tekstowego. Może to być bardzo przydatne, właśnie gdy chcemy wyszukać jakieś „wolne miejsce” na naszą sieć.

Źródło: iPhone Tricks

Podesłał Marek, dziękuję!

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.