^
AirPort Utility

Skaner Wi-Fi w iPhone, zrób to z AirPort Utility

Jaromir Kopp

5 stycznia 2019

Od fal radiowych na razie nie ma ucieczki. Otaczają nas, przenikają i – co gorsza – są już nam stale potrzebne. Bo jak tu żyć bez łączności? Dlatego często coraz trudniej jest dobrze skonfigurować domową sieć Wi-Fi lub zwalczyć problemy, które ograniczają jej wydajność.

20 i więcej sieci Wi-Fi

Często w miastach, gdy zajrzymy w ustawienia Wi-Fi, to widzimy nawet kilkadziesiąt sieci. I są to tylko te nieukryte. Sieci Wi-Fi pracują w określonych kanałach. Dla zakresu 2,4 GHz w Europie kanałów jest 13, ale uwaga, zachodzą one na siebie. W paśmie 5 GHz jest trochę lepiej, bo do dyspozycji mamy 8 kanałów „wewnętrznych” i 11 „zewnętrznych”, jednak i tu też się częściowo pokrywają, zwłaszcza gdy używamy standardów o największych przepustowościach. Duża ilość otaczających nas sieci oraz niewielka liczba kanałów powoduje, że coraz trudniej jest poprawnie skonfigurować sieć. Nie zawsze pomagają w tym tryby „automatyczne”, więc czasem warto przeanalizować nasze otoczenie Wi-Fi.

AirPort Utility jako skaner Wi-Fi

Jest trochę programów, które mogą skanować otoczenie sieciowe, jednak całkiem sprawne narzędzie dostaliśmy od samego Apple. Jest nim właśnie aplikacja, która służy do konfigurowania niedostępnych już w sprzedaży stacji bazowych AirPort. Jednak skaner Wi-Fi jest w niej lekko ukryty. Oto jak go uruchomić.

 • Pobieramy aplikację z App Store: AirPort Utility
 • Wchodzimy w Preferencje systemowe i przewijamy na dół do listy aplikacji. Odnajdujemy AirPort.
 • Wchodzimy i włączamy „Skaner Wi-Fi”

Teraz już możemy uruchomić aplikację. Zobaczymy nowy przycisk „Skan Wi-Fi”. Po puknięciu w niego przechodzimy do funkcji skanera. Możemy ustawić skanowanie ciągłe lub przez określony czas. Po uruchomieniu zobaczymy listę sieci Wi-Fi, w tym te ukryte. Pozna nazwą (z wyjątkiem ukrytych), zobaczymy MAC punktu dostępowego, silę sygnału oraz kanał.

Na dole po puknięciu w (i) aplikacja wyświetli statystykę otoczenia, czyli ilość urządzeń pracującą w poszczególnych kanałach. Listę można wyeksportować w postaci pliku tekstowego. Może to być bardzo przydatne, właśnie gdy chcemy wyszukać jakieś „wolne miejsce” na naszą sieć.

Źródło: iPhone Tricks

Podesłał Marek, dziękuję!

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (4)
L

4 komentarze

 1. Roman

  A nie dałoby się zainstalować na iPhonie albo iPadzie czegoś takiego http://wifianalyzer.mobi ? Znowu trzeba kombinować?

  • Jaromir Kopp

   Jak jest w App Store to by się dało.

 2. sebastian

  ja mam amerykanski APE wiec moja sieć jest na 7 kanale. nawet nie da się zmienić na europejskie zasiegi.

 3. Katarzyna K

  posiadam Air Port Capsule. Gdzie znajdę więcej informacji na temat w/w Aplikacji. W jaki sposób ta aplikacja zarządza AirPortem?
  Czy może Pan podpowiedzieć mi jak przesyłać zdjęcia z Air Port w formie prezentacji? za pomocą jakiego programu? Archiwizowane zdjęcia na AirPorcie rozdzielają się na foldery pod względem czasu wykonania.
  Pozdrawiam