Select Page

Skaner Wi-Fi w iPhone, zrób to z AirPort Utility

Skaner Wi-Fi w iPhone, zrób to z AirPort Utility

 • 4
 • 05.01.2019
Jaromir Kopp

Od fal radiowych na razie nie ma ucieczki. Otaczają nas, przenikają i – co gorsza – są już nam stale potrzebne. Bo jak tu żyć bez łączności? Dlatego często coraz trudniej jest dobrze skonfigurować domową sieć Wi-Fi lub zwalczyć problemy, które ograniczają jej wydajność.

20 i więcej sieci Wi-Fi

Często w miastach, gdy zajrzymy w ustawienia Wi-Fi, to widzimy nawet kilkadziesiąt sieci. I są to tylko te nieukryte. Sieci Wi-Fi pracują w określonych kanałach. Dla zakresu 2,4 GHz w Europie kanałów jest 13, ale uwaga, zachodzą one na siebie. W paśmie 5 GHz jest trochę lepiej, bo do dyspozycji mamy 8 kanałów „wewnętrznych” i 11 „zewnętrznych”, jednak i tu też się częściowo pokrywają, zwłaszcza gdy używamy standardów o największych przepustowościach. Duża ilość otaczających nas sieci oraz niewielka liczba kanałów powoduje, że coraz trudniej jest poprawnie skonfigurować sieć. Nie zawsze pomagają w tym tryby „automatyczne”, więc czasem warto przeanalizować nasze otoczenie Wi-Fi.

AirPort Utility jako skaner Wi-Fi

Jest trochę programów, które mogą skanować otoczenie sieciowe, jednak całkiem sprawne narzędzie dostaliśmy od samego Apple. Jest nim właśnie aplikacja, która służy do konfigurowania niedostępnych już w sprzedaży stacji bazowych AirPort. Jednak skaner Wi-Fi jest w niej lekko ukryty. Oto jak go uruchomić.

 • Pobieramy aplikację z App Store: AirPort Utility
 • Wchodzimy w Preferencje systemowe i przewijamy na dół do listy aplikacji. Odnajdujemy AirPort.
 • Wchodzimy i włączamy „Skaner Wi-Fi”

Teraz już możemy uruchomić aplikację. Zobaczymy nowy przycisk „Skan Wi-Fi”. Po puknięciu w niego przechodzimy do funkcji skanera. Możemy ustawić skanowanie ciągłe lub przez określony czas. Po uruchomieniu zobaczymy listę sieci Wi-Fi, w tym te ukryte. Pozna nazwą (z wyjątkiem ukrytych), zobaczymy MAC punktu dostępowego, silę sygnału oraz kanał.

Na dole po puknięciu w (i) aplikacja wyświetli statystykę otoczenia, czyli ilość urządzeń pracującą w poszczególnych kanałach. Listę można wyeksportować w postaci pliku tekstowego. Może to być bardzo przydatne, właśnie gdy chcemy wyszukać jakieś „wolne miejsce” na naszą sieć.

Źródło: iPhone Tricks

Podesłał Marek, dziękuję!

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

4 komentarze

 1. Roman

  A nie dałoby się zainstalować na iPhonie albo iPadzie czegoś takiego http://wifianalyzer.mobi ? Znowu trzeba kombinować?

  Odpowiedz
 2. sebastian

  ja mam amerykanski APE wiec moja sieć jest na 7 kanale. nawet nie da się zmienić na europejskie zasiegi.

  Odpowiedz
 3. Katarzyna K

  posiadam Air Port Capsule. Gdzie znajdę więcej informacji na temat w/w Aplikacji. W jaki sposób ta aplikacja zarządza AirPortem?
  Czy może Pan podpowiedzieć mi jak przesyłać zdjęcia z Air Port w formie prezentacji? za pomocą jakiego programu? Archiwizowane zdjęcia na AirPorcie rozdzielają się na foldery pod względem czasu wykonania.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przegląd wakacyjny

Poradnik do macOS

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!