^
Apple Watch z LTE

Kiedy Apple Watch LTE w Polsce?

Przemysław Marczyński

26 września 2017

Apple Watch 3 będzie miał premierę w Polsce już w tym tygodniu. 29 września. Niestety w internetowym sklepie Apple nie będziemy mogli kupić modelu zegarka z modułem LTE. Chociaż wiele wskazuje na to, że w Polsce pod względem technicznym nowy Apple Watch (wersja na Europę) będzie mógł działać bez problemu (pisał o tym Jaromir), to jednak wciąż wraca pytanie kiedy operatorzy w naszym kraju umożliwią nam skorzystać z takiego rozwiązanie. Zapytałem przedstawicieli największych Operatorów w Polsce jak wygląda sprawa nowych zegarków Apple Watch i czy możemy liczyć w najbliższym czasie na możliwość dzwonienia z zegarka.

Orange daje nadzieję na Apple Watch LTE

W rozmowie z Panem Wojciechem Jabczyńskim – rzecznikiem prasowym Orange Polska – otrzymałem jasny przekaz, że nowych Apple Watch 3 nie będzie na pewno w sprzedaży w tym roku. Jednak nie jest wykluczone, że w przyszłości jednak się pojawią.

Wojciech Jabczyński:
Mogę powiedzieć, że na teraz w OPL nie ma tej opcji. Natomiast nie wykluczamy jej w przyszłości.

We Francji to właśnie Orange, jako jedyny operator, ma w swojej ofercie Apple Watch serii 3. Dlatego nie będę zaskoczony faktem, że po pilotażowym wdrożeniu zegarka Apple na rynku francuskim prostą drogą trafi na rynki innych krajów właśnie przez tą firmę. Jednak brak szczegółów w temacie jak to wyglądać będzie w Polsce.

Play na razie bez planów na zegarek Apple

Operator Play lubi zaskakiwać swoimi ofertami. Tym razem jednak fani Apple nie powinni robić sobie nadziei na rychłe wprowadzenie do oferty Apple Watch.

Marcin Gruszka – rzecznik prasowy Play:
W tym momencie ruszamy ze sprzedażą iPhone’a 8 i na tym się koncentrujemy.
Na Twitterze znalazłem również wypowiedź:
„Nigdy nie sprzedawaliśmy Apple Watch i to się w najbliższym czasie nie zmieni.”

Krótko rzecz ujmując, Play na dziś nie ma w planach sprzedaży zegarka Apple swoim klientom.

T-Mobile jednym głosem z pozostałymi Operatorami

W moich próbach uzyskania informacji o dostępności Apple Watch w Polsce nie mogło zabraknąć T-Mobile. Firma ta sprzedaje Apple Watch LTE w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Jednak tu znów usłyszałem echo poprzednich wypowiedzi.

Piotr Żaczko – Główny Specjalista ds. Komunikacji korporacyjnej w T-Mobile Polska tak w jednym zdaniu rozwiewa wszystkie wątpliwości:
W obecnej chwili nie planujemy wprowadzenia tego urządzenia do oferty T-Mobile Polska.

Wszystkie te słowa które padły od przedstawicieli Operatorów w naszym kraju nie nastrajają optymistycznie. Sprawdźmy jednak jak wygląda sprzedaż w Europie Apple Watch LTE.
apple-watch-lte-tmobile

Jak to jest z używaniem Apple Watch LTE w innych krajach?

Dostępność telefonu w Europie jest bardzo ograniczona. Dziś jest w ofercie zaledwie w czterech krajach: Francja, Niemcy, Szwajcaria i UK. Deutsche Telekom (T-Mobile) oferuje zegarki w Niemczech. We Francji Apple Watch jest w ofercie Orange. Wymogiem korzystania z Apple Watch „Cellular” jest posiadanie iPhone’a minimum 6 (Apple Watch s3 bez LTE/3G nadal zadowolą się 5s), który pracuje pod kontrolą iOS 11 (więcej o nowym systemie przeczytaj tutaj). Służy on do pierwszego parowania zagarka i wprowadzenia go do pracy w sieci. Do Apple Watch nie jest wkładana fizyczna karta SIM. Cały proces uruchomienia zegarka odbywa się na zasadzie aktywacji modułu eSIM zintegrowanego w zegarku.
Apple Watch pracuje na zasadzie wirtualnej karty MultiSIM. Oznacza to możliwość wykonywania połączeń z tego samego numeru, ale na różnych urządzeniach. Oznacza to, że z dzwoniąc z Apple Watch będziemy mieli ten sam numer co teraz ,gdy używamy iPhone’a. Takie usługi nie są niczym nowym. Różnica jednak polega na tym, że do Apple Watch LTE nie wkładamy fizycznej karty SIM.
Za używanie Apple Watch trzeba ponieść dodatkowe koszty abonamentu. U Europejskich operatorów trzeba doliczyć około 5 Euro miesięcznie za używanie Apple Watch LTE do wykonywania połączeń głosowych i pobierania danych. W Stanach Zjednoczonych jest to kwota rzędu 10 dolarów. Pamiętajmy, że do tych kosztów musimy dodać również abonament z aktywnym iPhonem.
Co ważne, Apple Watch LTE nie może być używany poza granicami kraju w którym został kupiony – tak wynika z obostrzeń operatorów. Nie działa w zegarku funkcja roamingu. Wydaje się zatem bezsensowne kupowanie Apple Watch LTE u naszych sąsiadów gdyż nie skorzystamy i tak z możliwości jakie dają zegarki z eSIM.
apple-watch-smartwatch

Apple Watch LTE nieprędko w Polsce

Moje wrażenia po rozmowach z przedstawicielami największych Operatorów są mało optymistyczne. W tym roku nie zobaczymy Apple Watch w Polsce. Mam poważną wątpliwość czy w następnym roku ten stan rzeczy się zmieni. Na pytanie czy trwają rozmowy negocjacyjne z Apple w tym temacie, nikt nie chciał udzielić mi odpowiedzi. Z jednej strony może być to podyktowane tajemnicą – a wiadomo, że takich rozmów się nie ujawnia – ja jednak mam wrażenie, że jednak nie dzieje się wiele w tym temacie. Nikt nie zostawił mi żadnej nuty domysłu, że niebawem zobaczymy Apple Watch w Polsce. Temat wygląda jeszcze trudniej gdy widzimy kanały dystrybucji Apple Watch z eSIM w Europie.
A Wy jak myślicie który z operatorów pierwszy wprowadzi do Polski Apple Watch?
Create your survey with SurveyMonkey
Więcej o Apple Watch 3 czytaj tutaj –> Klik

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (10)
L

10 komentarzy

 1. GAMA007

  Dodam iż w Niemczech po zakupie zegarka w t-mobile przez pierwsze 6 miesięcy użytkownik nic nie płaci. Po tym okresie planowana jest opłata w wysokości 5€.

  • pemmax

   Dokładnie. We Francji jest to chyba okres 3 miesięcy.

   • GAMA007

    Zastanawia mnie jedna rzecz, a mianowicie…
    Kupując AW w Niemczech jeśli będę chciał sprezentować znajomemu w Polsce.
    Po rozpakowaniu jak w przypadku no iPhonea należy mieć kartę sim. Jako że w AW nie jest planowany Roaming / plotki / to w jaki sposób można dokonać aktywacji w innym kraju?
    Jeśli dobrze rozumię to AW w tym przypadku jest bezużyteczny….przynajmniej jeśli chodzi o funkcję LTE. Czy pozostałe rzeczy będą działać bezproblemowo?

    • Maciej Nowakowski

     O ile uda się przejść przez jego aktywację bez karty. Myślę, że to może być przeszkodą.

     • pemmax

      Nie uda się. MultiSIM wymaga tego samego konta abonenckiego. Do tego AW LTE ma ograniczenie roamingowe – nie użyjemy go poza granicami kraju w którym został kupiony.

      • Paweł Nyczaj

       Czyli sensowność Watcha z LTE w Europie jest niewielka. W USA może jeszcze ujdzie, ale w Europie ludzie przemieszczają się między krajami (praca, studia))

 2. Behinder

  Nie rozumiem obostrzeń operatorów. Mysle ze ktos musi kupić zegarek za granica i spróbować inaczej się nie dowiemy. Skoro zegarek jestem aktywowany przez telefon a w telefonach roaming działa to nie widzę problemu.
  Ewentualnie co za problem płacić co miesiąc jakis mini abonament operatorowi zagranicznemu. W końcu jesteśmy w Uni

 3. ma9dalena

  Witam, a czy ktoś się orientuje czy jezeli kupie apple watch w wersji cellular w niemczech ( jezeli mozna go kupic bez aktywacji ) „na zapas”, to czy po udostepnieniu/wprowadzeniu przez operatorow esim bedzie on funkcjinował ?

  • ma9dalena

   Przepraszam, już wszystko wiem 🙂 nie doczytałam poprzednich postów. Proszę o usunięcie wpisu. 🙂

   • pemmax

    Kto pyta nie błądzi 🙂