^

Premiera systemu iOS 11. Poznaj nowości

Redakcja

19 września 2017

Już o godzinie 19.00 polskiego czasu Apple oficjalnie przedstawi światu aktualizację do nowego systemu operacyjnego — iOS 11. Zobacz jak przygotować się do aktualizacji i czego możesz się spodziewać od nowego systemu operacyjnego.

Co zrobić przed instalacją systemu iOS 11?

Przed rozpoczęciem instalacji upewnijcie się, czy Wasz sprzęt będzie zgodny z najnowszą wersją systemu. Do aktualizacji kwalifikują się następujące urządzenia:

 • iPhone 5s, 6, 6S, 6S Plus, SE, 7, 7 Plus
 • iPad Mini 2, 3 i 4, iPad Air 1 i 2, iPad 9,7 (2016) oraz wszystkie iPady Pro
 • iPod Touch 6. generacji.

iOS 11, nowości
Gdy będziecie pewni, że Wasz sprzęt jest zgodny z najnowszą wersją systemu, należy sporządzić kopię zapasową. Można ją wykonać przez iTunes (najlepiej szyfrowaną) lub za pomocą iCloud. W przypadku niepowodzenia nie stracimy naszych danych. Nie obawiajcie się, wszystko powinno pójść dobrze.
Warto też sprawdzić, czy nasze ulubione programy dla iOS również są zgodne z najnowszą edycją systemu. Należy pamiętać, że system iOS 11 nie będzie już wspierał aplikacji 32-bitowych. Pisaliśmy o tym dziś na mojmac.pl.
iOS 11 przynosi nam wiele ciekawych zmian. Nowe Centrum Sterowania, aplikacja Pliki, możliwość udostępniania w iCloud, ulepszenia w Zdjęciach, to tylko początek zmian. Największe zmiany będą widoczne na iPadzie. Znany z systemu macOS – Dock – zagości na tychże urządzeniach. Pojawi się tam możliwość uruchamiania najczęściej wykorzystywanych programów i lepsza wielozadaniowość.
iOS 11, nowości

Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych zmian w systemie iOS 11:

 1. Nowe centrum sterowania, w którym możemy dodać niektóre własne narzędzia takie jak: dostępność, dostęp nadzorowany, lupa, wielkość tekstu czy nagrywanie ekranu.
 2. FaceTime pozwala teraz na przechwytywać zdjęcia Live Photo z aparatu na Macu lub iPhonie innej osoby.
 3. Zmiany w aplikacji obsługującej aparat fotograficzny będą obejmowały w szczególności Tryb Portretowy, który obsługuje teraz optyczną stabilizację obrazu, HDR i flesz True Tone. Zobaczymy nowy zestaw filtrów zoptymalizowany pod kątem uzyskiwania naturalnych odcieni skóry. Dodatkowo nasze zdjęcia i wideo w nowych formatach (HEIF i HEVC), będą zajmowały o połowę mniej miejsca, a aparat będzie automatyczne identyfikował i skanował kody QR.
 4. Aplikacja Zdjęcia dostanie nowe efekty dla zdjęć Live Photo: Pętla, Odbicia i Długa ekspozycja. Będziemy mogli wyciszać, przycinać i wybierać nowe klatki kluczowe w zdjęciach Live Photo. Filmy ze wspomnieniami automatycznie dostosowują zawartość do orientacji poziomej lub pionowej, pojawi się także kilkanaście nowych typów wspomnień (w tym zwierzęta, dzieci, śluby i wydarzenia sportowe). Aplikacja zyska także obsługę animowanych obrazków GIF.
 5. Apple przedstawi nam takze nową odsłonę swojego sklepu z aplikacjami. App Store opiera się na kilku dedykowanych kartach. Pierwsza karta „Dziś”, będzie pozwalała nam odkrywać nowe aplikacje i gry. Oprócz niej w nowym interfejsie aplikacji zobaczymy kartę „Gry”, która pozwoli nam znajdować nowe i przeglądać najpopularniejsze gry, a karta „Aplikacje” będzie zawierała listę najpopularniejszych aplikacji. Poza zmianami Strony aplikacji zawierają więcej przeglądów wideo i łatwiejszy dostęp do ocen użytkowników oraz informacje o zakupach w aplikacjach.iOS 11, nowości
 6. „Nie przeszkadzać podczas jazdy” to nowość dedykowana kierowcom. Dzięki niej będzie możliwe automatyczne wyciszanie powiadomień oraz wyłączanie głośnika i ekranu iPhone’a podczas jazdy. Wyślemy także opcjonalną odpowiedź automatyczną iMessage, powiadamiającą wybrane Osoby, że prowadzimy właśnie samochód.
 7. Obsługa klawiatury jednoręcznej na iPhonie i szybkie wprowadzanie cyfr, symboli i znaków przestankowych na iPadzie po przesunięciu palcem w dół na klawiszu z literą.
 8. Funkcja Alarmowe SOS nawiązuje połączenia ze służbami ratowniczymi na podstawie Twojego położenia oraz automatycznie powiadami kontakty alarmowe, wyśle informacje o Twoim położeniu oraz wyświetli kartę medyczną
 9. Rozszerzona rzeczywistość (AR). W systemie będą zaimplementowane technologie, które pozwolą na to, aby aplikacje z App Store mogły używać do nakładania dodatkowej zawartości na sceny ze świata rzeczywistego. Da to możliwości na tworzenie interaktywnych gier i doskonałych projektów użytkowych. Zajrzyjcie do najnowszego Mój Mac Magazynu, by dowiedzieć się więcej na ten temat.
 10. Nowy system pozwoli na zastosowanie technologii Core LM, których aplikacje z App Store mogą używać w inteligentnych funkcjach przetwarzania danych uczenia maszynowego dla uzyskania doskonałej wydajności.
 11. Apple nie zapomniał o osobach ze specjalnymi potrzebami i dodał ciekawe funkcje i udoskonalenia w części systemu odpowiedzialnej za Dostępność. Znajdziemy tam między innymi, obsługę opisów VoiceOver w obrazkach, tabelach i listach dokumentów PDF. Zostały zaprojektowane od nowa „odwrócone kolory”, które ułatwią przeglądanie zawartości multimedialnej, oraz udoskonalone kolory podświetlenia w funkcjach „Mów zaznaczone” i „Przeczytaj ekran”. Pisanie z użyciem sterowania przełącznikami pozwala teraz skanować i wpisywać całe wyrazy jednocześnie.

iOS 11, nowości

Dla iPada iOS 11 przyniesie następujące nowości:

 1. Nowy Dock pozwala na szybki dostęp do ulubionych i ostatnio używanych aplikacji z możliwością wyświetlania na aktywnych aplikacjach. Jego wielkość można zmieniać tak, aby mieściły się na nim nasze ulubione aplikacje. Ostatnio używane aplikacje oraz Continuity będą się teraz mieścić z prawej strony docka. Aplikacje będzie można łatwo uruchamiać z Docka w widokach Slide Over i Split View.
 2. Nowością jest także przeciąganie i upuszczanie tekstu, obrazków i plików między aplikacjami na iPadzie, a dzięki funkcji Multi-Touch pozwoli na przenosić wiele rzeczy jednocześnie.
 3. Nowa aplikacja Pliki pozwala na przeglądanie, wyszukiwanie i porządkowanie plików oraz działa z iCloud Drive i innymi usługami do przechowywania plików w chmurze od innych dostawców. Można teraz tworzyć foldery i sortować pliki według nazwy, daty, wielkości i tagów. Aplikacja posiada widok „Ostatnie”, który umożliwia szybki dostęp do ostatnio używanych plików we wszystkich aplikacjach i usługach w chmurze.
 4. Aplikacja Notatki również uzyskała wiele ciekawych funkcjonalności jak np. wyszukiwanie w tekście pisanym odręcznie, możliwość przypinania ważnych notatek na górze listy czy obsługa porządkowania i wyświetlania danych w tabelach.
 5. W iOS 11 wprowadzono także więcej możliwości oznaczania. Oznaczenia działają w dokumentach, dokumentach PDF, na stronach www, zdjęciach. Można także tworzyć dokumenty PDF i oznaczać na nich dowolne rzeczy.

Jak widzicie jest w czym wybierać. Życzymy wam doskonałego Dnia Aktualizacji i fantastycznej zabawy z nowym systemem.

Redakcja

Tworzymy dla Ciebie serwis Mój Mac. Strona z informacjami o Apple i technologii. Opinie, recenzje i testy. Wszystko, co chcesz wiedzieć o świecie nadgryzionych jabłek.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

 1. grafmarr

  Droga redakcjo, w opisie zabrakło chyba najważniejszej z punktu widzenia użytkowników iSprzętów informacji czyli, które z wymienionych nowych funkcjonalności nie są obsługiwane na określonych wersjach iPhone’a czy iPada (lub dotyczą tylko w ograniczonym zakresie). Są przecież istotne różnice w funkcjonalności iOS-a 11 na iPhone 5s czy 6, a iPhone 6s i 7. Pewnie tak samo jest z iPadami.