^

Pożegnanie z 32-bitami, czyli dlaczego niektóre aplikacje nie zadziałają na iOS11

Jaromir Kopp

19 września 2017

Pożegnanie z 32-bitami. Koniecznie sprawdźcie używane przez Was aplikacje przed instalacją iOS11, aby spotkać się ze sporym rozczarowaniem.

Pożegnanie z 32-bitami. Ostrzegano już prawie rok.

Apple przygotowywał nas użytkowników, na ten krok już od prawie roku, a programistów jeszcze dłużej. Od marca 2015 wszystkie nowe aplikacje i aktualizacje starych, przesyłane do App Store muszą zawierać obowiązkowo 64-bitowy kod (nadal mogą zawierać 32-bitowy dla starszych urządzeń). Dla użytkowników ostrzeżenie, że uruchamiana aplikacja może w przyszłych wersjach systemów przestać działać, pojawiła się w iOS 10. Powinniśmy być przygotowani, ale informacje z zaprzyjaźnionego serwisu dowodzą, że użytkownicy po instalacji bety iOS 11 są nadal mocno zaskoczeni niemożliwością używania niektórych programów.

Jak sprawdzić które aplikacje nie zadziałają w iOS11?

Jeżeli przegapiliśmy ostrzeżenia, a chcemy być pewni, że nie utracimy możliwości używania aplikacji wraz z aktualizacją do iOS 11, to w iOS 10 (w GM i becie iOS 11 też) powinniśmy wejść w:
Ustawienia -> Ogólne -> To urządzenie -> Zgodność aplikacji.
Pożegnanie z 32-bitami 2 Pożegnanie z 32-bitami 1 Pożegnanie z 32-bitami 3
Znajdziemy tam listę programów, jakie pomimo ponaglania ich autorów od ponad dwóch lat, nie zostały zaktualizowane i nie zadziałają na iOS 11.

Co robić?

Pisać do wydawcy aplikacji, jeżeli jest taka możliwość.
Sprawdzić, czy nie wydał on następcy programu pod inną nazwą (dość częsta praktyka stosowana przez deweloperów, aby uniknąć darmowych aktualizacji. np. iPassword, czy Tweetbot).
Poszukać zamiennika.
Jak wspomniałem, deweloperzy od ponad dwóch lat nie mogą wysyłać do App Store programów bez wsparcia dla 64-bitowych procesorów. To nawet dla leniwego programisty jest szmat czasu. Jeżeli nie zaktualizowali swoich programów, lub nie wydali ich nowszych pod innymi nazwami to już nie ma specjalnie na co liczyć.

Dlaczego tak?

Dla nas! Zachowanie w jednym systemie zgodności ze starym systemem 32-bitowych aplikacji jest kosztowne. Jeden uruchomiony 32-bitowy program potrafi spowolnić cały sytem, wymuszając ładowanie bibliotek w wersji 32-bit. Dodatkowo utrzymywanie w systemie wersji 32 oraz 64-bitowych zwiększa jego wielkość.
Pożegnanie z 32-bitami wielkość systemów
Dla porównania obraz iOS 10.3.3 oraz iOS 11 w wersji na iPhone 7 Plus. Pomimo dodania setek nowych funkcji w tym bardzo złożonych jak ARKit i Core ML, iOS 11 zajmuje mniej miejsca niż iOS 10!

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy