^
CARROT5 pogodynka z poczuciem humory ARKit

ARKit w iOS 11 i prognoza pogody na wesoło

Jaromir Kopp

20 września 2017

ARKit w iOS 11 to jedno z najbardziej obiecujących narzędzi dla programistów, otwierające nowe, niezbadane obszary dla inwencji. I to wszystko z pożytkiem dla użytkownika.

ARKit w iOS 11 „Good Morning America”

Dziś rano szef Apple Tim Cook pojawił się w mającym ogromną oglądalność programie „Good Morning America”, aby poruszyć tematy związane z aktualizacją do iOS 11. Jedną z technologii, na którą zwrócił szczególną uwagę, jest właśnie mój faworyt (o czym napisałem w świeżutkim wrześniowym „Mój Mac Magazynie”) ARKit. Powiedział:

To jest wielkie, ponieważ pierwszy raz setki milionów użytkowników będzie miało możliwość używania wzbogaconej rzeczywistości po raz pierwszy. Wprowadziliśmy AR „pod strzechy”, jeżeli masz iPhone 6s lub nowszy (SE, 7, każdy z procesorem A9, A10, A11 przyp. red.) to masz już dziś wzbogaconą rzeczywistość.

Cook dodał jeszcze, że Dzisiejszy dzień jest wart zapamiętania. Całkowicie się z nim zgadzam.
Oczywiście jest też wiele innych bardzo ważnych wręcz rewolucyjnych nowości i usprawnień w iOS 11, których część przybliżyliśmy wam we wpisie: PREMIERA SYSTEMU IOS 11. POZNAJ NOWOŚCI, jednak na szczycie mojej subiektywnej listy jest ARKit.

CARROT5

Ten przydługi wstęp napisałem wyłącznie po to, aby pokazać Wam mojego pierwszego faworyta ARKit! Aplikację pogodową CARROT5. Ma ona kilka cech szczególnych opartych na (wg autorów) „sztucznej inteligencji”. Jeżeli inteligencja ma coś wspólnego z czarnym, humorem to mają rację.
CARROT5 pogodynka z poczuciem humory ARKit iOS 11
Szczegółowe prognozy z oryginalną grafiką, poczucie humoru (którego „zabarwieniem” można sterować), widget i aplikacja na zegarek, synteza mowy i wsparcie dla VoiceOver mogą się podobać. Jednak najbardziej spodobało mi się zastosowanie ARKit. A! Jest jeszcze jedna wyjątkowa cecha programu: pogodowa podróż w czasie. Możemy sprawdzić pogodę w danym miejscu nawet do 70 lat wstecz!
CARROT5 iPad podroż w czasie
Sami zobaczcie działanie ARKit w CARROT5 na filmie:

Nie dość, że działa to pomysłowo (choć jest pewien przerost formy nad treścią), to jeszcze technicznie jest znakomicie wykonane. Niestety testując kilka innych aplikacji rzekomo opartych na ARKit, przekonałem się, że nadal można zrobić to kiepsko (na szczęście tylko pojedyncze przypadki).
Link do aplikacji: CARROT5
Dajcie znać czy też już macie jakiś swoich „wzbogacających rzeczywistość” faworytów.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. goscius

    Hm w sumie mnie namówiłeś choć 18,99 to nie mało jak na pogodynkę – chyba, że masz jakiś kod rabatowy? Wtedy bardzo chętnie.