^
Apple Watch s3 LTE, czyli „komórkowy”, bo obsługuje również UMTS

Apple Watch s3 LTE, a sprawa polska

Jaromir Kopp

16 września 2017

Apple Watch s3 LTE będzie działał tylko w kraju, gdzie był kupiony. Taka wiadomość pojawiła się w serwisie MacRumors. Postaram się wyjaśnić, w czym może być problem, ale najpierw sprostowanie.

Apple Watch s3 LTE. To nie jest dobra nazwa.

Na swoich stronach Apple nie używa się określenia LTE, tylko „cellular” (komórkowy), a to dlatego, że poza pasmami i kodowaniem LTE zegarek obsługuje również UMTS (UMTS, czyli system popularnie u nas zwany 3G), co może mieć duże znaczenie jeżeli chodzi o zasięg, gdzie będziemy mogli z niego korzystać.

Apple Watch s3 i problemy z sieciami.

Jeden z czytelników MacRumors dostał informacje z działu wsparcia Apple, że „Apple Watch s3 komórkowy, kupiony w Apple On-line Store w USA będzie działał tylko z czterema operatorami w USA i nie będzie pracował w innych krajach. Nie jest zgodny z niemiecką siecią Telekom”. I jest to prawda, ale problem nie musi być aż tak wielki.

Zakresy LTE i UMTS obsługiwane przez Apple Watch S3 na Europę

Zdjęcie, jak i zdjęcie tytułowe pochodzą ze strony: https://www.apple.com/watch/cellular/


Wystarczy spojrzeć na stronę Apple z opisami modeli Apple Watch s3 „komórkowymi”. Są wymienione technologie (LTE, UMTS – 3G), pasma i rodzaje kodowania, jakie konkretny model obsłuży. Na razie modele są trzy: dedykowany dla USA i Kanady, australijsko-europejsko-japonski oraz chiński. Widać, że wiele z pasm się nie pokrywa. Podobny problem występuje z niektórymi iPhone’ami, ale z racji obsługi ogólnego „starego” GSM można ich używać zazwyczaj międzynarodowo (z nielicznym wyjątkami w bardzo starych modelach), choć nie zawsze z maksymalną dostępną w regionie prędkością.
Zegarek nie obsługuje „starego” GSM (GPRS, EDGE, czyli przed 3G), więc jest znacznie bardziej czuły na zgodność z technologią używaną w danym kraju i w danej sieci.

Apple Watch s3 „europejskie”

Po analizie pasm dochodzę do wniosku, że o ile modele z USA rzeczywiście raczej u nas działać nie będą, to „europejskie” powinny być zgodne. Na przykład Play używa LTE w pasmach: 800, 1800, 2100 i 2600 MHz oraz UMTS 900 i 2100 MHz (3G). Oprócz pasma 2600 MHz AWs3 „na Europę” obsługuje te zakresy. Orange używa takich samych pasm UMTS, a LTE trochę ubożej: 800, 1800, 2600. Nie sądzę, aby brak obsługi 2600 MHz miał istotny wpływ na używanie zegarka „komórkowego” w Polsce.

Operatorzy komórkowi z dostępem do pasma LTE w Polsce dla klienta indywidualnego (Wikipedia)

Zdjęcie pochodzi z Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Long_Term_Evolution


Należy jednak pamiętać, że Apple Watch s3 „komórkowy” nie ma karty SIM i możliwość „podłączenia” go do usługi używanej na iPhone będzie zależeć od oferty i rozwiązań operatora. Dlatego, zanim ci nie potwierdzą możliwości wykupienia takiej usługi, nie należy się śpieszyć z zakupem zegarka nawet u naszych sąsiadów.
Jeżeli macie jakieś informacje czy przecieki lub większą niż ja wiedzę, proszę o komentarze.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

 1. Igor Langer

  A tak na temat. Brać już teraz czy czekać aż jakaś sieć wprowadzi kartę e-sim?

  • Jaromir Kopp „MacWyznawca”

   Czekać! Chyba, że się pogodzisz z brakiem obsługi 3G/LTE. I jak pisałem, tylko z UE

   • Bogusław Chmielnik

    Noo tak tylko można czekać tydzień albo lata. Z drugiej strony kiepsko kupić bez LTE po to aby za chwile usługa weszła do PL.

    • Jaromir Kopp „MacWyznawca”

     Ja bym jeszcze poczekał, aż ktoś potwierzi, czy czasem czegoś nie blokują jak nie może się do sieci podpiąć. Niby iPhone nie musi być w sieco do aktywacji, ale jakąś kartę SIM misi mieć wetkniętą.

   • Bogusław Chmielnik

    Różnica w cenie nie jest jakaś wielka wiec może brać z LTE w DE i czekać na ruch ze strony polskich operatorów.