Inteligentny dom tanim kosztem, HomeKit… ten cykl miał się początkowo nazywać: „Inteligentny dom dla ubogich lecz odważnych”, jednak mogło by to zawęzić krąg odbiorców. Niemniej idea cyklu jest prosta: jak zrobić „samemu” inteligentny dom nie wydając wielu pieniędzy, lecz poświęcając trochę własnego czasu.
Zagadnienie jest dość złożone dlatego podzieliłem je na etapy, z których nie wszystkie będą obowiązkowe.
Więcej odcinków jest planowanych. Będą się one ukazywać tu i na moim prywatnym blogu macwyznawca.pl.
Od dawna chciałem mieć w domu urządzenia sterowanie iPhone’m, jednak wszystkie jakie spotkałem miały wady: były drogie, nie były zgodne z HomeKit, a jak już były zgodne to były jeszcze droższe. Wiedziałem o różnych rozwiązaniach i „patentach”, ale dopiero gdy w chińskim serwisie znalazłem po około 10$ (co wydawało mi się bardzo tanio) przełączniki WiFi Sonoff zacząłem realizować plan zrobienia z drewnianej chatki, chatkę inteligentną i nadal drewnianą.
Dużym zaskoczeniem okazało się, że wspomniane przełączniki można w Polsce kupić taniej i to bez 4-tygodniowego oczekiwania na dostawę. Miejscem gdzie można się tanio zaopatrzyć jest sklep Elty.pl , w którym przełączniki Sonoff można kupić od niecałych 40 zł z VAT!
Z zaufanego źródła dowiedziałem się, że nowa dostawa „Sonoff’ów” jest już w drodze i w ciągu tygodnia powinna pojawić się w Elty.pl .
Na początek coś łatwego, czyli opis co oferują różne przełączniki Itead Sonoff po wyjęciu z pudełka. Po pierwsze: działają tylko z aplikacją i serwisem polecanym przez producenta, czyli EWeLink. Choć opisy programu w App Store są po chińsku, to nie zrażajcie się, aplikacja jest spolszczona.
To rozwiązanie ma dwie wady: nie jest zgodne z HomeKit oraz nasze przełączniki muszą mieć stały dostęp do internetu, ponieważ ich sterowanie odbywa się za pośrednictwem serwisu EWeLink. Komendy z iPhone są przesyłane do EWeLink i dopiero z niego do przełączników. Również stany i telemetria są przesyłane na serwer i serwer obsługuje przełączenia warunkowe i czasowe. Jak pisałem działa to dobrze pod warunkiem, że „jest internet”. Z tym ograniczeniem co odważniejsi będą mogli sobie poradzić w następnych częściach art.
Itead produkuje całą serię przełączników WiFi. Od najprostszych wpinanych w obwód jedno, dwu i cztero kanałowych, przez sprzęgnięte z modułem pilota 433 MHz, wyposażone w złącze dla czujek temperatury i wilgotności, z wbudowanym pomiarem mocy po kompletne gniazdka sterowane, oprawki żarówek czy zestawy do budowy oświetlenia LED. Jest w czym wybierać!
Najtańsze są przełączniki Sonoff WiFi. Kosztują w Elty.pl około 35 zł z VAT. Pozwalają na sterowanie jednym obwodem i łatwo można je podpiąć do istniejących przewodów lub „wpiąć” w kable przedłużacza dzięki dość niewielkim rozmiarom. Niestety jak wszystkie Sonoff’y nie mają wodoodpornej obudowy.
Dla tych co chcą zintegrować nowoczesność ze starszą technologią polecam Sonoff RF, czyli wersję wzbogaconą o moduł odbiornika 433 MHz. Możemy „nauczyć” je pilota i dodatkowo poza sterowaniem przez aplikację, sterować pilotem. Oczywiście guzik na obudowie przełącznika również działa jako włącznik.
Dla zwolenników „gotowych” rozwiązań Itead oferuje sterowanie gniazdko oraz oprawkę do żarówki (ta również z wersją „na pilota”). Ciekawym rozwiązaniem jest też ścienny (podtynkowy) dotykowy włącznik światła oczywiście również z WiFi.
Dla chcących wiedzieć więcej polecam Sonoff Pow z pomiarem napięcia, prądu oraz oczywiście mocy rzeczywistej i zużycia energii w kWh. Może sterować odbiornikami o mocy do 3500 W.
Sonoff TH w wersji na 10 lub 16 Amper można doposażyć w czujnik temperatury (wodoodporny) lub wilgotności oraz temperatury i wykorzystywać te dane do sterowania urządzeń lub wyboru ubrań zależnie do pogody.
Interesująca wydaje się również (ale jeszcze jej osobiście nie testowałem) Sonoff SC. Jest to pokojowa stacja monitorująca jakość środowiska, czyli temperaturę, wilgotność, zanieczyszczenie pyłami, hałas i światło. Te dane również można używać do sterowania innymi przełącznikami za pomocą serwisu EWeLink.
Ciekawie się prezentuje Sonoff LED. Jest to zestaw 4 listew z diorami o łącznej mocy 36 W. Można na jego podstawie zbudować atrakcyjny system oświetlenia ze sterowaniem jasnością i temperaturą barwy światła.
Na koniec jeszcze płytki przełączników na niskie napięcie. Idealne dla eksperymentatorów. Nie wymagają podłączenia 230 V.
Moduły choć mają maleńką antenkę w postaci obwodu na płytce, to z zasięgiem WiFi nie sprawiają problemów. W zasadzie wszędzie gdzie iPhone złapie WiFi tam powinny sobie poradzić.
Zależnie do wersji Sonoff’a po podłączeniu kabli lub wetknięciu w gniazdko musimy sparować urządzenie z serwisem. Pobieramy z App Store aplikację EWeLink, zakładamy konto w serwisie (na adres e-mail) i po tych zabiegach wchodzimy w opcję dodawania urządzenia. W przełączniku wciskamy na dłużej przycisk, aż dioda zacznie mrugać. Oznacza to, że Sonoff uruchomił własny access point. W tym momencie przechodzimy do ustawień WiFi w iPhone i wybieramy sieć o nazwie zaczynającej się od „ITEAD-xxx…” następnie podajemy hasło „12345678”. Po połączeniu do sieci wracamy do aplikacji EWeLink i podajemy nazwę oraz hasło dostępowe do naszej domowej sieci WiFi, aby Sonoff miał dostęp do internetu. Pamiętajmy, że jeżeli stosujemy jakieś ograniczenia w dostępie do internetu to musimy je dla przełącznika Sonoff wyłączyć. Prawidłowe połączenie do sieci Sonoffzasygnalizuje ciągłym świeceniem się zielonej diodki. Od tego momentu możemy już nim sterować.
Podobnie z innymi urządzeniami jakie chcemy kontrolować lub z jakich dane chcemy odczytywać. Jak na chińską produkcję serwis i aplikacja jest stosunkowo prosty do opanowania i działa przyzwoicie (choć sam miałem z nim do czynienia tylko 3 tygodnie).
Jeżeli chcemy aby ktoś inny również miał dostęp do naszych urządzeń, to musi on założyć własne konto w serwisie EWeLink, a my udzielimy mu dostępu „gościnnie”. Podobnie jest to rozwiązane w HomeKit. Urządzenia mogą być związane tylko z jednym kontem.
UWAGA! Zawsze pamiętajcie, że „bawicie się” urządzeniami zasilanymi napięciem 230 V! Przed każdym otwarciem obudowy, lub majstrowaniem przy kablach sprawdźcie, czy urządzenie nie jest czasem podłączone do prądu! Uważnie też postępujcie przy łączeniu kabli!
Za około tydzień przedstawię Wam co można zrobić z Sonoff’ami gdy wystarczy nam odwagi aby „tknąć” je lutownicą i w jakie elementy oraz oprogramowanie należy się zaopatrzyć aby modyfikować firmware (macOS).
Część II: INTELIGENTNY DOM TANIM KOSZTEM, HOMEKIT „ZRÓB TO SAM”, CZ. 2 „NA APETYT”
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.