^
Inteligentny dom tanim kosztem, HomeKit Tytułowa

Inteligentny dom tanim kosztem, HomeKit w wersji „zrób to sam”

Jaromir Kopp

23 lutego 2017

Inteligentny dom tanim kosztem, HomeKit… ten cykl miał się początkowo nazywać: „Inteligentny dom dla ubogich lecz odważnych”, jednak mogło by to zawęzić krąg odbiorców. Niemniej idea cyklu jest prosta: jak zrobić „samemu” inteligentny dom nie wydając wielu pieniędzy, lecz poświęcając trochę własnego czasu.
Zagadnienie jest dość złożone dlatego podzieliłem je na etapy, z których nie wszystkie będą obowiązkowe.

Inteligentny dom tanim kosztem, HomeKit. Taki jest plan:

 • 1. Dziś zaczniemy od przedstawienia wybranych urządzeń oraz tego co można z nimi zrobić zaraz po wyjęciu z pudełka.
 • 2. W następnym art. opiszę co można osiągnąć z tanimi urządzeniami gdy się wgra do nich alternatywne oprogramowanie i jak się do tego przygotować.
 • 3. Tu zacznie się majsterkowanie, czyli szczegółowy opis procesu modyfikacji oprogramowania (i sprzętu).
 • 4. Zabierzemy się za podłączenie naszych tanich urządzeń do HomeKit, czyli uruchomienie HomeBridge.
 • 5. Co by tu jeszcze zmajstrować, czyli rozwijamy kącik „zrób to sam”.

Więcej odcinków jest planowanych. Będą się one ukazywać tu i na moim prywatnym blogu macwyznawca.pl.

Inteligentny dom tanim kosztem, HomeKit Sonoff WiFi

Zaczynamy… tanie przełączniki Sonoff

Od dawna chciałem mieć w domu urządzenia sterowanie iPhone’m, jednak wszystkie jakie spotkałem miały wady: były drogie, nie były zgodne z HomeKit, a jak już były zgodne to były jeszcze droższe. Wiedziałem o różnych rozwiązaniach i „patentach”, ale dopiero gdy w chińskim serwisie znalazłem po około 10$ (co wydawało mi się bardzo tanio) przełączniki WiFi Sonoff zacząłem realizować plan zrobienia z drewnianej chatki, chatkę inteligentną i nadal drewnianą.

Itead Sonoff w Polsce taniej!

Dużym zaskoczeniem okazało się, że wspomniane przełączniki można w Polsce kupić taniej i to bez 4-tygodniowego oczekiwania na dostawę. Miejscem gdzie można się tanio zaopatrzyć jest sklep Elty.pl , w którym przełączniki Sonoff można kupić od niecałych 40 zł z VAT!
Z zaufanego źródła dowiedziałem się, że nowa dostawa „Sonoff’ów” jest już w drodze i w ciągu tygodnia powinna pojawić się w Elty.pl .

Inteligentny dom tanim kosztem

Na początek coś łatwego, czyli opis co oferują różne przełączniki Itead Sonoff po wyjęciu z pudełka. Po pierwsze: działają tylko z aplikacją i serwisem polecanym przez producenta, czyli EWeLink. Choć opisy programu w App Store są po chińsku, to nie zrażajcie się, aplikacja jest spolszczona.
To rozwiązanie ma dwie wady: nie jest zgodne z HomeKit oraz nasze przełączniki muszą mieć stały dostęp do internetu, ponieważ ich sterowanie odbywa się za pośrednictwem serwisu EWeLink. Komendy z iPhone są przesyłane do EWeLink i dopiero z niego do przełączników. Również stany i telemetria są przesyłane na serwer i serwer obsługuje przełączenia warunkowe i czasowe. Jak pisałem działa to dobrze pod warunkiem, że „jest internet”. Z tym ograniczeniem co odważniejsi będą mogli sobie poradzić w następnych częściach art.
Inteligentny dom tanim kosztem, HomeKit Sonoff 4CH
Itead produkuje całą serię przełączników WiFi. Od najprostszych wpinanych w obwód jedno, dwu i cztero kanałowych, przez sprzęgnięte z modułem pilota 433 MHz, wyposażone w złącze dla czujek temperatury i wilgotności, z wbudowanym pomiarem mocy po kompletne gniazdka sterowane, oprawki żarówek czy zestawy do budowy oświetlenia LED. Jest w czym wybierać!
Inteligentny dom tanim kosztem, HomeKit Sonoff Touch
Najtańsze są przełączniki Sonoff WiFi. Kosztują w Elty.pl około 35 zł z VAT. Pozwalają na sterowanie jednym obwodem i łatwo można je podpiąć do istniejących przewodów lub „wpiąć” w kable przedłużacza dzięki dość niewielkim rozmiarom. Niestety jak wszystkie Sonoff’y nie mają wodoodpornej obudowy.
Dla tych co chcą zintegrować nowoczesność ze starszą technologią polecam Sonoff RF, czyli wersję wzbogaconą o moduł odbiornika 433 MHz. Możemy „nauczyć” je pilota i dodatkowo poza sterowaniem przez aplikację, sterować pilotem. Oczywiście guzik na obudowie przełącznika również działa jako włącznik.
Dla zwolenników „gotowych” rozwiązań Itead oferuje sterowanie gniazdko oraz oprawkę do żarówki (ta również z wersją „na pilota”). Ciekawym rozwiązaniem jest też ścienny (podtynkowy) dotykowy włącznik światła oczywiście również z WiFi.
Inteligentny dom tanim kosztem, HomeKit Sonoff Pow wnętrze
Dla chcących wiedzieć więcej polecam Sonoff Pow z pomiarem napięcia, prądu oraz oczywiście mocy rzeczywistej i zużycia energii w kWh. Może sterować odbiornikami o mocy do 3500 W.
Inteligentny dom tanim kosztem, HomeKit Sonoff TH10
Sonoff TH w wersji na 10 lub 16 Amper można doposażyć w czujnik temperatury (wodoodporny) lub wilgotności oraz temperatury i wykorzystywać te dane do sterowania urządzeń lub wyboru ubrań zależnie do pogody.
Interesująca wydaje się również (ale jeszcze jej osobiście nie testowałem) Sonoff SC. Jest to pokojowa stacja monitorująca jakość środowiska, czyli temperaturę, wilgotność, zanieczyszczenie pyłami, hałas i światło. Te dane również można używać do sterowania innymi przełącznikami za pomocą serwisu EWeLink.
Ciekawie się prezentuje Sonoff LED. Jest to zestaw 4 listew z diorami o łącznej mocy 36 W. Można na jego podstawie zbudować atrakcyjny system oświetlenia ze sterowaniem jasnością i temperaturą barwy światła.
Inteligentny dom tanim kosztem, HomeKit Sonoff gniazdko
Na koniec jeszcze płytki przełączników na niskie napięcie. Idealne dla eksperymentatorów. Nie wymagają podłączenia 230 V.
Moduły choć mają maleńką antenkę w postaci obwodu na płytce, to z zasięgiem WiFi nie sprawiają problemów. W zasadzie wszędzie gdzie iPhone złapie WiFi tam powinny sobie poradzić.

Sonoff EWeLink

Jak uruchomić?

Zależnie do wersji Sonoff’a po podłączeniu kabli lub wetknięciu w gniazdko musimy sparować urządzenie z serwisem. Pobieramy z App Store aplikację EWeLink, zakładamy konto w serwisie (na adres e-mail) i po tych zabiegach wchodzimy w opcję dodawania urządzenia. W przełączniku wciskamy na dłużej przycisk, aż dioda zacznie mrugać. Oznacza to, że Sonoff uruchomił własny access point. W tym momencie przechodzimy do ustawień WiFi w iPhone i wybieramy sieć o nazwie zaczynającej się od „ITEAD-xxx…” następnie podajemy hasło „12345678”. Po połączeniu do sieci wracamy do aplikacji EWeLink i podajemy nazwę oraz hasło dostępowe do naszej domowej sieci WiFi, aby Sonoff miał dostęp do internetu. Pamiętajmy, że jeżeli stosujemy jakieś ograniczenia w dostępie do internetu to musimy je dla przełącznika Sonoff wyłączyć. Prawidłowe połączenie do sieci Sonoffzasygnalizuje ciągłym świeceniem się zielonej diodki. Od tego momentu możemy już nim sterować.
Podobnie z innymi urządzeniami jakie chcemy kontrolować lub z jakich dane chcemy odczytywać. Jak na chińską produkcję serwis i aplikacja jest stosunkowo prosty do opanowania i działa przyzwoicie (choć sam miałem z nim do czynienia tylko 3 tygodnie).
Jeżeli chcemy aby ktoś inny również miał dostęp do naszych urządzeń, to musi on założyć własne konto w serwisie EWeLink, a my udzielimy mu dostępu „gościnnie”. Podobnie jest to rozwiązane w HomeKit. Urządzenia mogą być związane tylko z jednym kontem.
UWAGA! Zawsze pamiętajcie, że „bawicie się” urządzeniami zasilanymi napięciem 230 V! Przed każdym otwarciem obudowy, lub majstrowaniem przy kablach sprawdźcie, czy urządzenie nie jest czasem podłączone do prądu! Uważnie też postępujcie przy łączeniu kabli!

W następnym docinku.

Za około tydzień przedstawię Wam co można zrobić z Sonoff’ami gdy wystarczy nam odwagi aby „tknąć” je lutownicą i w jakie elementy oraz oprogramowanie należy się zaopatrzyć aby modyfikować firmware (macOS).
Część II: INTELIGENTNY DOM TANIM KOSZTEM, HOMEKIT „ZRÓB TO SAM”, CZ. 2 „NA APETYT”
Inteligentny dom tanim kosztem, HomeKit Sonoff WiFi - przeróbki

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (21)
L

21 komentarzy

 1. Leszek Guc

  Ja zamówiłem ten najprostszy modele w chinach, na początek dwie sztuki (koszt wraz z wysyłką 12$), jak wspomniałeś czas dostawy 4 tygodnie. Potestuję i zobaczę co ten sprzęt jest warty, wiem że wgranie innego oprogramowania „zwiększa” możliwości tych urzadzeń, więc czekam na dalszą część artykułu.
  Nie jestem pewien którą wersję (rewizje) sprzętu dostanę, ale z tego co wyczytałem były jakieś problemy ze stabilnością działania tych urządzień. Dokładnie chodziło o to że podczas długotrwałej pracy (bez restartu) urzadzenia się zawieszały i nie można było nimi sterować.

 2. mantis30

  To żeś mi Jaromirku smaka narobił 🙂 Oczywiście niecierpliwie będę czekać ciągu dalszego, zwłaszcza integracji z Home Kit.

 3. Jacek Raczko

  też się szykuje to zabawy w tym temacie 🙂 fajnie że Jaromir ruszył z takim cyklem

 4. Tomek

  Super Jaromir ze podjąłeś temat ponieważ na internecie jest mnóstwo informacji ale ciężko to ogarnąć. Czekam z niecierpliwością na drugi etap

  • Jaromir Kopp „MacWyznawca”

   Dwa miesiące mi zajęło ogarnięcie tematu tak z grubsza… ciągle dopieszczam 😉

   • Tomek

    Zamówiłem już 2 szt Sonoffa narazie z softem Supla z Allegro ale docelowo interesuje mnie integracja właśnie poprzez HomeKit ponieważ mam tez Apple TV a tam jest chyba funkcja serwera. Jeśli jest coś co jeszcze co będę potrzebował to napisz proszę abym mógł już to zamówić.
    Obecnie sterowanie domem mam zrealizowane poprzez ExtaFree a to niestety działa jednokanałowo i bez potwierdzenia statusu także słabo

 5. Michał Czarkowski

  Ja HomeKit uruchomiłem przez mostek Homebridge na Raspberry. Mam dwa orvibo ktore fajnie działają. Pytanie czy do homebridge jest jakas opcja podpięcia tego sonoffa?

 6. Michał Czarkowski

  Przeczytałem. Z tą lutownicą problem bo mam dwie lewe rece ale co tam bede musiał znajomych pomęczyć o pomoc 😉 Jak się uda spiąć to będzie mega!

 7. Michał Czarkowski

  A jeszcze chciałem podpytać czy znalazłeś gdzieś w internetach czy gdzieś info o możliwości podpięcia pod homekita, kamerek które obsługuje się appką yoosee ? 🙂

 8. Michał Czarkowski

  Temperatury tez masz z sonoffow czy jakies inne czujniki? A tu pytalem o kamerkach 😛

 9. Michał Czarkowski

  Ooo, no to czekam w takim razie na następne odcinki jak na majowy sezon House of Cards! 🙂

 10. Michał Czarkowski

  I jak tam? 🙂 czekamy z utesknieniem na kolejna czesc 🙂

 11. Michał Czarkowski

  D-z-i-e-k-u-j-e! 🙂 powaznie pisze. Bo jzu bym pogmeral

 12. pemmax

  Potwierdzam duszenie 🙂

  • Michał Czarkowski

   A jak napiszemy usprawiedliwienie? :p

   • pemmax

    Można próbować. Jednak wznożymy wówczas kontrole 😛

 13. Rafał Piekarski

  @JaromirKopp:disqus A rozważałeś coś bardziej custom jak wykorzystanie tanich modułów ESP8266 (NodeMCU) i dolutowania na PCB czego się chce? Esp8266 ma antenę Wifi i trochę kodu w Lua/C++ wystarczy aby wystawił swój lokalny serwerek HTTP który pięknie się koduje przy pomocy Homebridge (zrobiłem tak stację pogodową w domu). Nawet jak ktoś brzydzi się lutowania to wystarczy protopłytka i kilka przewodów + pudełko papierowe i kabelek microUSB dla zasilania.

 14. Much

  a co z sonoff g-1 (z modułem GSM)? Użytek z niego byłby genialny, np w samochodzie do załączania ogrzewania postojowego 😀 (oczywiście z homebridge’a)

 15. Karol

  Kupiłem jedne na próbę i działa rewlka. Szykuje się do zakupy kolejnych żeby wymienić wszystkie w domu. Dostawa szybciutko około 7 dni. Narazie minusem jest to ze nie można zrobić widget na iOS. Czekam na HomePod i tu tez chyba będzie kłopot żeby działały na komendy głosowe. Może będzie jakaś aktualizacja. Napewno godne polecenia.

 16. tom

  sonoff działa bez mostka z homekit firmware gruppio

 17. Mateusz

  Czy ktoś może mnie wesprzeć jak zaprogramować gniazdko tak aby narzucić mu tygodniowy plan pracy? Włączanie i wyłączanie od poniedziałku do piątku w konkretnych godzinach, w weekendy w innych? Podobno można ale kompletnie nie potrafię tego znaleźć w aplikacji EWeLink :/ Będę wdzięczny za pomoc.