^
Słuchawki AirPods Pro

AirPods Pro i AirPods Max, jak używać nowych funkcji Znajdź

Jaromir Kopp

7 października 2021

Najnowsza aktualizacja oprogramowania sprzętowego AirPodsów (wszystkie modele), przyniosła nowe funkcje dla AirPods Pro i AirPods Max. Od teraz działają z siecią Find my… Apple i ponadto można je „namierzać” podobnie jak AirTagi, choć w trochę uboższy sposób. AirPods Pro dodatkowo zyskały funkcje wzmocnienia dźwięków mowy.

Sprawdzamy wersje oprogramowania AirPods

 • Uruchamiamy w iPhone Ustawienia.
 • Wybieramy Bluetooth (musi być oczywiście włączony).
 • Odnajdujemy na liście urządzeń słuchawki i pukamy w (i).
 • W wierszu „Wersja” sprawdzamy numer oprogramowania. Powinien być 4A400 (lub wyższy).

Słuchawki AirPods Pro i Max z tą lub nowszą wersją oprogramowania, działają z siecią Find my… podobnie jak AirTagi i dają się lokalizować, gdy są w pobliżu.

Jak zlokalizować zagubione AirPods?

 • Uruchamiamy aplikację Znajdź.
 • Jeżeli nie są gdzieś w pobliżu, to sprawdzamy ich ostatnią pozycję i ew. udajemy się w tamto miejsce. Jeżeli ich lokalizacja jest nieznana, lub odległa, możemy włączyć dla nich tryb „Utracony” (Oznacz jako utracony).
 • W trybie „Utracony” dostaniemy powiadomienie o zlokalizowaniu słuchawek wraz z przybliżoną pozycją. Dodatkowo słuchawki będą miały zablokowaną funkcję łączenia w parę z innymi Apple ID. Działa to podobnie jak znana już blokada aktywacji w większych urządzeniach Apple. Możemy też zostawić wiadomość dla znalazcy, tak samo jak w przypadku AirTagów.
 • Jeżeli jednak słuchawki są gdzieś w pobliżu, można uruchomić, funkcję Znajdź.

Działa ona podobnie jak namierzanie AirTagów, jednak z braku układu U1 znacznie mniej precyzyjnie. Aplikacja Znajdź, podaje tylko, czy podążamy w dobrym kierunku, analizując poziom sygnału. Nie mamy podpowiedzi ze strzałką, ani wysokości, na jakiej słuchawki się znajdują. Ten tryb lokalizowania działa też oczywiście w iPhone’ach bez U1.

Namierzanie AirTag Pro 1

Zastanawiałem się, dlaczego takiej funkcji Apple nie dodało dla AirTagów w iPhone’ach bez U1. Wydaje mi się, że może to być związane z pojemnością baterii i koniecznością znacznie częstszego wysyłania sygnałów Bluetooth niż w normalnym trybie. U1 zużywa mniej energii niż Bluetooth. Jednak proces lokalizowania jest stosunkowo krótkotrwały i Apple powinno sobie z tym poradzić. Może przy następnych aktualizacjach.

Namierzanie AirTag Pro 2

Niestety nadal AirTagi zamknięte w etui są nie do namierzenia. Można liczyć jedynie na to, że znalazca otworzy pudełko, co od razu rozpocznie proces wysyłania kluczy, aby pobliskie urządzenia będące elementami sieci Find my… Apple zakodowały nim swoją pozycję i wysłały do nas. Wtedy w trybie utraconym, dostaniemy powiadomienie o znalezieniu wraz z lokalizacją.

Jeżeli nie macie jeszcze aktualizacji, to możecie skorzystać z podpowiedzi zawartych w art.: Aktualizacja firmwaru AirPods 2 i Pro, jak sprawdzić jak wymusić choć ich skuteczność nie jest 100%.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

 1. KM

  Przecież to nie działa w stabilnej wersji 15.0.1
  Dlaczego ludzi w błąd wprowadzasz?

   • KM

    Ups. To przepraszam – oficjalnie w czasie wydawania 15.0 powiedzieli, że ta funkcje udostępnia w późniejszym terminie. Nie pomyślałem, że samą zmiana frinware w słuchawkach to ogarną. Jeszcze raz przepraszam

    • Jaromir Kopp

     Spoko… ale przez Ciebie, aż sprawdziłem dwa razy „wsparcie” Apple, bo sam mam 15.1 😉 W wersji PL jeszcze o tym nie piszą

 2. AirPods Pro / iP11Pro

  Niestety nie wyszukuje słuchawek gdy są w etui – dźwięku też się nie da odtworzyć 🙁