^
Matter czarna materia

Aqara potwierdza wsparcie dla Matter w swoich bramkach

Jaromir Kopp

9 września 2021

Nowy tworzony wspólnie przez Apple, Amazon i Google pod auspicjami dawnego ZigBee (obecnie CSA) rodzi się w bólach, ale zbliża się w sposób nieunikniony. Kolejni producenci zapowiadają, że Matter będzie przez nich wspierany. Aqara obiecuje, że trafi on do będących już na rynku bramek M2 i M1S.

Matter w połowie przyszłego roku

Standard Matter ma już lekkie opóźnienie. Pierwsze akcesoria pojawią się nie pod koniec tego roku, a mniej więcej w połowie przyszłego. Dopiero pod koniec 2021 nastąpi głosowanie nad ostatecznym zatwierdzeniem pierwszej oficjalnej wersji standardu. Początek 2022 zajmie publikacja standardu, finalne dostosowanie narzędzi i publicznie dostępnych bibliotek, a następnie certyfikacja.

Aqara zaktualizuje programowo bramki M2 i M1S

Aqara właśnie ogłosiła, że dwie z jej nowszych, dostępnych na rynku międzynarodowym bramek będą kompatybilne ze standardem Matter.

Firma planuje dostarczyć globalnym konsumentom różnorodne produkty kompatybilne z Matter. Jako pierwszy krok, Aqara zintegruje Matter w swoich istniejących bramkach — Aqara M1S i M2 – poprzez aktualizację oprogramowania (OTA). Zaktualizowane huby Aqara M2 i M1S umożliwią korzystanie w środowisku Matter z wielu istniejących i nowych akcesoriów Aqara.

Pierwszymi urządzeniami Aqara kompatybilnymi z Matter będą  najnowsze czujniki, przełączniki ścienne i inteligentne wtyczki. Integracja z Matter nie zakłóci działania obecnie zaimplementowanych standardów w tym HomeKit, więc użytkownicy będą mogli nadal korzystać z tych samych funkcji i zalet istniejących urządzeń Zigbee firmy Aqara. Aktualizacja OTA dla hubów M2 i M1S będzie dostępna wkrótce po wprowadzeniu Matter. 

Matter „pod” HomeKit

W ekosystemie Apple Matter będzie obsługiwany przez HomeKit. Oznacza to, że w identyczny jak obecnie sposób będziemy korzystać z aplikacji systemowej Dom oraz istniejących programów do HomeKit od innych producentów, które nie będą wymagały żadnych zmian. W ten sam sposób jak obecnie będą też tworzone automatyzacje i Skróty dla domu. 

Matter będzie działał w nadchodzących systemach np. iOS 15, ale nie w ich pierwszych wersjach, bo jak przeczytaliście wyżej, prace nad standardem jeszcze trwają.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy