^
Matter akcesoria z logiem

Matter się spóźni. Pierwsze akcesoria nowego standardu smart home dopiero w 2022

Jaromir Kopp

14 sierpnia 2021

Czułem to i kilka razy pisałem. Matter, zwany dawniej CHIP jest jeszcze zbyt niedojrzały. Na szczęście Connectivity Standards Alliance (dawniej ZigBee Alliance) i jej członkowie w porę się zorientowali. Standard, który połączy wiele systemów Smart Home, wystartuje dopiero w pierwszej połowie 2022.

Zatwierdzenie standardu pod koniec roku, SDK w pierwszej połowie 2022

Jak już pisałem, patrząc po ilości zmian i testów na publicznie dostępnym kodzie bibliotek i narządzi dla akcesoriów i aplikacji zgodnych Matter, „czarno widziałem” jesienne terminy debiutu akcesoriów. Również wsparcie dla Matter w nadchodzących systemach Apple jakby zatrzymało się w rozwoju. Od dwóch bet nie rozwiązano większości „znanych” problemów, a z nowości są może dwie.

W zasadzie nie ma się co martwić, bo lepiej, aby system, od którego zależeć będzie nie tylko komfort, ale i nasze bezpieczeństwo, był dobrze przetestowany i dojrzały. 

Informacja o spóźnieniu pochodzi z oficjalnego bloga CSA.

Brak dokumentacji, tylko kod

Jak wiecie, Apple już kilka lat temu udostępniło publicznie dokumentację HomeKit dla celów „hobbystycznych”. Dostępne jest też oficjalne ADK, czyli gotowe biblioteki ułatwiające programowanie akcesoriów zgodnych z HomeKit (też do celów niekomercyjnych). W Matter na razie dostępny jest tylko stale dopracowywany i zmieniany się kod. Dokumentacja będzie zastrzeżona dla członków organizacji, którzy będą sporo za to członkostwo płacić. Na pewno znacznie (z 50-100 x) więcej niż za dostęp do MFi Apple.

Jak już wiem z własnych doświadczeń z HomeKit, sam kod nie wystarczy, aby zrobić dobre urządzenie, bo można zrobić coś, co oficjalnie nie będzie poprawnie działać z powodu niespełnienia wytycznych standardu. Trzymanie się wytycznych jest ważne, aby urządzenie dogadało się z iPhone’ami, Centrami Akcesoriów i innymi kontrolerami.

Co to jest Matter?

Matter (dawniej CHIP) jest tworzony przez Apple, Amazon i Google, ale głównym organizatorem i promotorem jest dawne ZigBee Alliance obecnie zwane CSA (Connectivity Standards Alliance). 

Możliwości ZigBee zaczęły się wyczerpywać, dlatego organizacja stojąca za tym standardem postanowiła stworzyć coś nowego i dodatkowo zachęciła najważniejszych graczy, aby wspólnie z nimi opracować nowy standard. Dzięki temu, akcesoria z nim zgodne będą mogły działać (nawet jednocześnie) z Apple (pod kontrolą HomeKit), Alexą, Google Home oraz kilkoma mniej znanymi systemami.

Akcesoria Matter będą korzystać z połączeń IP, czyli Wi-Fi, Thread, Ethernet i później Bluetooth LE IP. Bluetooth jest też konieczny do uwierzytelnienia akcesoriów. Przynajmniej w obecnej wersji szczątkowej dokumentacji i kodu. 

Ważne: obecne standardy w tym HomeKit i ich akcesoria mają być obsługiwane w systemach tak długo jak będzie to konieczne, czyli z pewnością wiele lat. 

Matter w systemach Apple będzie pracował pod kontrolą HomeKit i stanie się jego częścią. Tu znajdziecie więcej informacji: HomeKit i Matter, czyli co wiemy o przyszłości Smart Home.

Co się odwlecze to nie uciecze. 

Matter jeszcze pod nazwą Connected Home over IP wystartował w 2019 roku, czyli całkiem niedawno, dlatego tempo prac nawet uwzględniając opóźnienie, nie jest złe. 

Dokumentacja ma zostać sfinalizowana jesienią. Wtedy trafi do członków CSA, aby w głosowaniu (oby bez reasumpcji) na koniec roku mogła zostać zatwierdzona. To pozwoli na sfinalizowanie prac nad SDK i narzędziami do tworzenia akcesoriów zgodnych z Matter i rozpoczęcie procesu certyfikacji w pierwszej połowie 2022.

Więcej informacji o Matter (CHIP)

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy